Споделена история от Образование

Английската гимназия или НПМГ?
Привет! Пише ви момче на 14 години. Вече съм в 8 клас и уча в малка гимназия в малко градче. Винаги съм обичал географията и английския. Всяка година се класирам първи по география на областните кръгове на олимпиадата. НПМГ е гимназия, която има профил с география и винаги съм искал силно да отида там. Но миналата година, когато бях 7 клас, родителите ми забраниха, защото не искат да ме пуснат сам в София. Ние имаме апартамент и то много близо до НПМГ. Тук обаче идва и другата дилема. Ами Първа Английска? По английски на три олимпиади тази година също съм първи на областното (само по английски и география ме бива) и в момента изучавам C1 чисто сам. Не мога да търпя некомпетентността на учителите по АЕ в града ми, имам чувството, че фактът, че знам повече от нивото на учебника, е проклятие - учителите не ме харесват, пишат ми по - ниски оценки и дори в началото на годината трябваше да се преместя в съседната паралелка. Положението обаче си е пак същото. Некомпетентна учителка, която допуска грешки нон-стоп и клас, който не ме харесва заради допълнителните знания. Искам да направя това решение колкото се може по - бързо, докато не са запълнили местата вече и докато класовете във въпросните училища не са стигнали твърде далеч с материала. Мама твърди, че само език е нищо. Трябва език плюс още нещо друго. При мен география. Но НПМГ е далеч в класациите, докато Първа английска е 8. Да преследвам страстта си към географията, или да се насоча към английския? Къде мога да срещна компетентност и приятелска атмосфера?

Коментари

1.   Прави са, че само език, особено английски, е нищо. В НПМГ обаче в географията влизат са най-слаб успех и съответно нивото е по-ниско отколкото в другите профили. Затова, ако избираш само между двете, бих те посъветвал да е Английската.

2.   Извинявам се предварително, не прочетох историята.
От опит ти казвам, че с НПМГ няма да сгрешиш! Не познавам такъв, който да е учил там и да не е доволен! Английският е език, който се преподава в много школи и ще го научиш и без да влизаш в английската.

3.   Хей! Пише ти едно 13 годишно момиче :-D.

Според мен трябва да бъдеш там, където ти искаш да си.
Не е важно дали гимназията е далече от класациите, ако ти искаш да учиш там, то това изобщо не трябва да те тревожи.
Английския така или иначе можеш да го учиш и вкъщи или да се запишеш в някой частен урок извън училище. Мисля, че е безсмислено да бъдеш в някаква езикова гимназия, където самите учители не знаят езика. Все пак ние отиваме да научим нещо и ако самата информация е грешна, то тогава просто си губим времето. За твоите учители и съученици съм сигурна, че ти завиждат за успеха :-).
Но все пак изборът е твой и ти решаваш кое е най-доброто решение за теб. Надявам се да си щастлива от крайния резултат.
Желая ти късмет в тази ситуация и ти пожелавам от сърце да си намериш правилното място, на което принадлежиш.

Нурчето^^

4.   Здравей! Не знам дали все още можеш да влезеш в каквато и да е езикова след като си 8ми клас. Освен ако не си намериш свободно място, но трябва и на изпит да се ходи мисля, забравил съм как ставаше. За НПМГ мисля че имат и паралелки след 8ми клас, но пак трябва да провериш. Аз ще завършвам езикова гимназия с английски сега. Никога не съм бил недоволен от избора си. Отвориха ми се уникални възможности, много проекти и участия през годините, а и срещнах уникални хора там. Но съм там именно защото природните науки не са ми силни, а и мразя математиката защото никога не съм я разбирал, за съжаление. Но не знам това как е при теб. Всичко зависи от това ги какво чувстваш и какво ти е на сърце, направи избора сам!