Споделена история от Образование

Кои специалности имат перспектива?
По принцип се бях насочил към нещо свързано с IT, но понеже имам лек опит с това, знам, че да седиш затворен в къщи по часове наред и през нощите пред компютъра, не ми се отразиха добре на психиката, никак даже.

Затова искам да знам какво предлагат другите специалности. Да, пак зависи кое го влече човек, но също и какви вратички отваря дадената специалност.

Благодаря.

Коментари

1.   Ако става въпрос за работа, IT специалностите са като всяка друга работа - работи се 8 часа, имаш си почивки, колеги, разговори, банкети и т.н. предимствата които другите работи не предлагат - гъвкаво работно време, удобства в офиса, добро заплащане... Седенето по нощите не е задължително (то си е твоя работа какво правиш след работно време де). Към момента, а и в близко бъдеще това е сектора с най-добри условия. За най-напредналите условията са дори неверояно добри (чак не е за вярване)

2.   Педагогика. На учителите често им вдигат заплатите, понеже са доста търсени вече.

3.   В БГ, нищо!

4.   Оптимизация на процесите - много нашумяло напоследък - скоро ще дойде и в България. Използват се предимно системите Lean и Six Sigma
Широкоспектърно е.

5.   Напоследък се търси занаят, а не баш образование и затова техническите специалности са на мода. Всичко, което ти дава професия със същото име като специалността става.

6.   Я се стегни малко. Кви са тия простотии дето пишеш, пълни небивалици. Ит-сферата ако си намериш работа ще работиш в офис. зависи и каква позиция но вкъщи далеч на по-късен етап ще можеш да вършиш работа и то за 1-2 дена да речем няма да си работиш от вкъщи

7.   Повечето българи са неразвити. От това колко развито е населението интелектуално и културно, зависи и това колко силна ще е и икономиката.

Липсата на анализ и преценка води до това че се бълват завършили университет хора, които после нямат перспектива, защото не правят добра преценка и анализ (пак поради липса на достатъчно информация).

IT е бъдещето. Медицината, включително денталната също има полза, като те също използват все повече и повече технологии и иновации където пак има малко или много IT. Всъщност софтуерите за там се различават - разбира се. Data Science & Data Analysis в момента много се търсят. HR ролите минават и те към Бизнес HR Анализатори поради това че и при нас се ползват софтуери. Всичко във каквато й да е професия се лека полека се автоматизира, като идеята опира до опира до едно - намаляне на разходи, подобряване на качеството на услугите. Това води до съкращаване на работни места които изискват по-монотонна работа (физическа), повтаряща се. За сметка на това, професиите еволюират и/или се появяват нови, но които изискват повече когнитивни умения (разбирай интелект). Математиката става все по важна за всичко и всичко накрая опира до калкулации.

В момента на Запад, в специално във Скандинавска Европа & Великобритания, Китай, Япония, САЩ, Южна Корея, автоматизацията набира изключително голяма сила. Очаква се увеличение на хората работещи на свободна практика, като във UK в момента има над 2, 9 милиона бизнеси регистрирани във домашни условия и генериращи 300 милиарда в икономически план.

Накрая опира до това че се връщаме в момент в който трябва да се оправяме сами, както във миналото - разбирай да имаш производственост на продукти или услуги да търгуваш с тях както едно време в миналото. Демек, да имаш собствен бизнес.

Трябва да развиваме предприемачески нюх, иновативност, креативност - трябва да се научим на бизнес.

Сега, много хора ще ми дадат минус, но който както си го направи живота така или иначе.

8.   В днешно време освен IT, най-перспективна и доходоноста е медицината.

9.   IT, медицина, архитектура, интериорен дизайн, музика и изкуство (там си трябва успех обаче).

10.   Както повечето коментиращи са написали - математиката и професиите свързани с нея са бъдещето. Това е предметът, по който съм най-зле и имам чувството, че след време може да бъркам по кофите. Медицината, педагогиката и транспорта винаги ще има нужда от тях, но дори и за капитан да учиш пак ще ти трябва висша математика. Хуманитарните науки нямат бъдеще и затова много хора се отказват от нея. Как ми се иска да бях роден в средата на миналия век, щях да си уча право и да се радвам на живот с по-малко стрес.