Споделена история от Образование

Молекулярна биология: ПУ или СУ?
Здравейте! Насочила съм се към тази специалност и бих искала да получа малко по-пресни мнения по темата, защото се порових доста, но намерих много малко актуални... Кой от двата университета ще ми препоръчате? Ако може, ще се радвам хора, които са завършили последните години, да дадат мнението си по следните въпроси:
1. Ще мога ли да се подготвя за КСИ за една година?
2. И в двата университета ли мога да кандидатствам само с изпит по биология?
3. В кой университет специалността е на по-добро ниво? Кой има по-добра база?
4. Ако искам да продължа с магистратура в чужбина, само дипломата от СУ ли ще ми бъде призната? Много ли е труден преходът, когато си учил конкретна специалност на български и след това заминеш в чужбина и продължиш на друг език? Има ли някакви изпити за проверяване на нивото?
5. По време на бакалавъра има ли подготовка и по чужд език?
6. Мога ли да кандидатствам по програми като Еразъм? И от двата университета ли?
Ако се сетите още нещо полезно, споделете. Благодаря предварително за отговорите.

Коментари

1.   СУ, разбира се. И отговорът на останалите въпроси е - ДА.

2.   От автора: Моля всички хора, които така или иначе са дошли във форума да изгубят малко време с някоя увлекателна история, и по случайност са информирани по темата, да напишат някой-друг коментар, защото времето ме притиска. Благодаря Ви.

3.   Здравей, аз съм учила в биологическия факултет в Пловдив, но друга специалност, въпреки това имам наблюдения върху специалността, която те интересува, имам и познати, която са учили и учат молекулярна биология. За СУ не знам нищо, но в ПУ може освен с КСИ да влезеш и с матура по биолгия, химия или география. Аз така влязох, държах матура по биология и имах 5.90. Приеха ме по първо желание.

Базата в ПУ е добра, има какво да се желае обаче. Групите са малки, за всеки студент има микроскоп, лабораториите са оборудвани. Има и английски в първи курс, учебника е много малък и всичко се учи много повърхностно, предимно биологична терминология. Ако очакваш обаче, да научиш английски от университета няма да стане, трябва да имаш предварително добра подготовка. Можеш да продължиш подготовката си в чужбина, изпитите са само по език.

Късмет!