Споделена история от Образование

Докторантура по Анатомия.
Здравейте! Студентка съм по Медицинска физика вече четвърта година в СУ "Св. Климент Охридски". Колебая се по един въпрос от много дълго време, понеже съм изучавала Анатомия на човека във втори курс и наистина ми беше много интересно.. просто не исках да свършваме семестъра тогава хаха, та въпроса върху който се чудя и колебая, е дали имам право да запиша след като изкарам магистратура, докторантура по анатомия, да речем в МУ? Понеже съм я изучавала два семестъра.... но като се има впредвит, че съм в направление "Физически науки".. Благодаря, Ви предварително!

Коментари

1.   Трябва да разгледате докторантските програми на самото учебно задеведение. Вариантите са задочна и редовна. В първия случай докторантът си плаща, във втория държи приемни изпити по предмета в конкуренция с други кандидати, но ако получи мястото, после става стипендиант на университета. От тази година стипендията за докторанти в държавните университети е 500 лв. месечно. Има обаче първоначална такса от 1700 лв. Аз близо 20 години след като завърших литература в Москва записах редовна докторантура по руска литература в ЮЗУ "Неофит Рилски". Честно казано, нищо ново не научавам (потресена съм от нивото на висшето образование в България), но го правя, защото без докторска степен не мога да преподавам във висше училище, а не ставам по-млада и искам да си осигуря тази възможност. Програмата е тригодишна. Всеки докторант има индивидуален план, така че не мога да обобщавам. От мен се иска, освен полагане на съпътстващите изпити, тримесечни отчети за хода на дисертацията и извършената научна работа, четене на доклади по конференции, публикации в научни издания и т. н. Но пък мой колега, който не успя да вземе изпипите, на които заедно се явявахме, записа задочна докторантура в друг университет и за по-малко от година защити дисертацията си, понеже той си плащаше таксите и съответно бързаше да приключи. Сега вече е готов и с доцентската си дисертация, докато аз още се занимавам с глупости. Трябва да си изберете кой вариант е по-подходяш за вас. Всеки университет си има сайт, в който са описани конкурсите.

2.   Толкова си неграмотна, душица, че не просто за докторантура не ставаш, ами дори и за висше учебно заведение...