Споделена история от Образование

Мога ли да запиша университет в България, ако от малък съм живял и учиш в Англия?
Здравейте. Аз съм Георги от Пловдив, но живея в Лондон. На 20 години съм. От 12 годишен съм в Англия. Учих в училище и колеж, но искам да се прибера и да уча висшо в България.

Имам английските матури GCSE, и Левел 3 ИТ в колеж.

Някой знае ли дали ги признават в България и ще мога ли да се запиша в университет?

Или да запиша тук 1 година Бизнес Мениджмънт и да се прехвърля в български университет?

Или към кого да се обърна?

Мерди

Коментари

1.   Обърни се директно към универитета, в който искаш да учиш. Теоретично в ЕС си признаваме дипломите за средно, тоест - можеш. Но за най-сигурно питай на място.

2.   Отиваш в университета, в който искаш да учиш и питаш. Показваш им дипломата и те ще ти кажат дали ще ти я признаят, дали ще държиш някакви приравнителни изпити и изобщо каква е процедурата. Във всеки случай, дори и да си завършил българска гимназия, има някакъв прием, дали ще е с оценката от матурата или има отделен приемен изпит вече си зависи от съответния университет. За това отиваш в Отдел студенти и обясняваш какъв е случаят. И те ще ти отговорят какво да направиш.

3.   Имам колега (не живея в България), който е с британско гражданство и сега записа дъщеря си (която до сега е живяла само в Лондон) да следва медицина в Пловдив. Явно не представлява проблем, още повече че дъщеря му не говори езика.

Ако не е тайна, защо би искал да учиш в България?

4.   За какво ти е университет в България !!!??? Не прави моята грешка - 2 висши образования във ВТУ и после 4 години "клиент" на бюрото по труда!
Да не говорим, че работата, която сега работя няма НИЩО ОБЩО с тези 2 висши...
Кой ще ми върне сега времето и парите???

5.   А после с тази диплома какво ще правиш. Поне провери има и следване като медицина на анг. в България вече, както и магистратури на англ. от чужди университети.