Споделена история от Образование

НХА живопис
Здравейте! Ще се радвам, някой който е учил или учи живопис в НХА да изкаже мнението си за академията. Какви задачи се дават, добри ли са учителите, като цяло струва ли си ученето там? Двуомя се дали да се уча сама чрез онлайн курсове, понеже има доста добри, или да уча в университет.

Коментари

1.   Влизането там си е сериозен проблем, ако не им влезеш в схемите. Не виждам смисъл да се завършва живопис. Какво ще правиш после с тази специалност? Перспективните специалности в НХА са много малко, средата е кошмарна, щото всички са много велики, нали се сещаш?

2.   За НХА не знам, но аз завърших в търновския живопис. Но там не си ли при Краси Карабаджаков, нищо няма да научиш.

3.   Приятелче, не знам какво има да й учиш на живописта. Учил съм в паралелка по рисуване в гимназията и после кандидатствах "Живопис" във Велико Търново. Приеха ме, но за щастие(! ) не се записах там. Искам да кажа, че имам впечатление от художници, които са завършили Живопис - бачкат като даскали, това е. Не мисля, че има полза да бъхтиш 5-6 години, за да вземаш няколко стотачки като учител. Много повече ще вземаш като бояджия, баничар, шофьор или куп други професии, които се научават с един курс. След това професионалният опит е друго.

А и дори да не е за парите, дори много да ти се учи, просто художниците, поне болшинството, които познавах, са комплексирани и завистливи хора. На нищо няма да те научат по две причини: или самите те не са способни, или не искат да им бъдеш конкуренция. Можеш да станеш добър с много работа, сам у вас. Талантът има голямо значение, но той е Божа работа.

Не знам как си представяш бъдещето си, не искам да те отказвам от рисуването въобще, но не изграждай големи очаквания от образование по рисуване.

4.   Там в академията са хомота до откат. Жестока корупция и шуробаджанащита. Реализация нула. Там ще се гаврят с теб и ще ти кажат че за нищо не ставаш щото са велики. Дори аз прекъсвах няколко пъти заради заяждане от тяхна страна. Те изкарват незаконно и безотчетни пари лятото от курсове 7000 на сезон, плюс 1000 на месец и ходят само 4 пти и то в Понеделник за 2 часа с кафета иху-аху и дим да ги няма и студентите се самообучават... ателиетата са пълна мизерия и неремонтирани от 40 г.
Откачат ако видят че си кадърен и можещ.... и ще те изядат все с парцалите. Там е станало мазало от роднински назначения и докторантри трудно се записват. Пиянството е широко разпространено и особено хомосексуалността в реставрация. От живописта жените са направо курволяк и се онождат със всеки от безпаричие. Администрацията е съставена от сърдити и злобни лелки като г-жа Бучинска която е най-големия боклук на света и ще те обижда още от вратата и няма да може да спи от злоба ако разбере че си можещ...