Споделена история от Образование

Да се върна ли?
Здравейте! Пиша тук, защото наистина не знам към кого да се обърна искам да чуя и мненията на хората, които наистина искат да помагат със своите съвети на един млад човек... Та така реших да уча в чужбина- Германия. Бях много мотивирана в началото, обаче сега някак си не мога повече в тази “скучна” държава не издържам психически тука сериозно си мисля дали да се върна и да уча в България и да си правя мой собствен биснес

Коментари

1.   Не мисля, че група непознати може да ти даде правилен съвет за твоя живот. Ще се опитам да ти помогна, но не приемай размишленията ми за закон.
Според мен е по-рационално да завършиш започнатото, особено ако ти остава малко време. Естествено, тук говорим изцяло за разумни решения и не включваме емоционалната гледна точка на нещата. Съветвам те да продължиш образованието си в Германия само и единствено в случай, че те тормози скука, а не депресивност, носталгия или нещо по-тежко за психиката ти. Ще го кажа директно, за да е максимално ясно и да не оставям въпросителни след себе си: Не се отказвай от диплома заради глупости.
Обаче, ако усещаш, че и ден повече не можеш да живееш в Германия, хващай първия самолет за тук. Нещата не са толкова сложни, особено от моята странична гледна точка. Нищо на този свят не си заслужава да страдаш и да се измъчваш ежедневно. Ако изпадаш в крайно негативни състояния и непрестанно си в борба със себе си, по-добре си тръгвай. Не е живот все да се измъчваш и никоя диплома не си струва психотерапията след това. И отново ще го кажа директно, за да бъде напълно ясно: Никоя глупост не си струва психическото ти и емоционално здраве.
Не мога вместо теб да преценя колко е сериозно положението ти. Това е изцяло твоя работа. Казах ти две правила, които имат и много изключения, но в общи линии са прости и лесни за следване. Когато се затрудняваш, постави си две истини на везната и гледай накъде ще се наклони. Ти се познаваш по-добре, отколкото и майка ти те познава. А какво да говорим за нас, непознатите!? Прецени доколко ти е скучно и доколко наистина ти е тежко. Скуката не е причина да промениш плановете си генерално, но същевременно и дипломата не е причина да си съсипеш менталното здраве. Университети има и тук. Живот има не само в чужбина. Ама и душата ти е една.

2.   Върни се !

3.   Авторе, аз завърших бакалавър "финанси" в България. Имам и магистратура "бизнес информационни системи". Знаеш ли колко години стоях без работа?! Бях един вид "клиент" на бюрото по труда - там пък чаках с часове едни надути какички да дадат поредния подпис в картата за безработен, а единствената работа, която ми предложиха беше за временна програма за 9 месеца в администрация... След като ми изтече програмата ми предложиха да бъда помощен персонал (сиреч мияч на чинии, хигиенист) в един хотел в курорт, където трябваше да пътувам 1 час в едната посока с автобус... !
Знаеш ли колко много искам да съм на твоето място и да бях завършил при "скучните" (както ги наричаш) хора в Германия ?!
Много е отчайващо, когато си направиш равносметка и осъзнаеш, че си си загубил времето (8 години) в родното образование - дипломи, които никой работодател не цени... НО, виж сега - друго си е да кажеш, че си учил в Германия. Веднага ще те лапнат ! А ти бягаш от качественото и идваш в деветата дупка на кавала. Или идваш тук за забавните хора, че в Германия ти били скучни? Ще те кажа само, че тук тези "забавни" хора дето ги търсиш такъв номер могат да ти скроят, ще ти тровят живота, ще доносничат на работата срещу теб, ще те продадат, ще се мазнят на шева - а ти ще стоиш отстрани и ще се проклинаш, че си избягал от Германия !
Успех ти желая във всяко едно начинание, все пак !
М30

4.   Германия не е "скучна" и ако какъв бизнес, ще рпавиш в България, който не можеш да започнеш в Германия?

5.   Бизнес в българия?!
Защо искаш да живееш в гето?! Там било скучно и монотонно. А в последните 2-3 години да си опитвала да си вадиш хляба и плащаш сметките в българия? Хората тотално се предадоха тук. През 2 месеца поскъпват живото подържащите услуги. Ток, вода, горива. И като дръпнеш чертата не ти стигат за храна, а за лекарства да не говоря. Остава да си продаваме органите на черния пазар. Още 2-3 години и ще я разпродадат тази клоака българия на 100 процента. В момента се опитват да влязат в шенген за да изнесат и останалото. Иран и Ирак са в оъти по добре от нас. Тук вилнее "тихата смърт"! Всеки ден умират хора. Било по спирките, в канавките или от психично болни. Това ли търсиш? Интересен живот! Намери си един българин и бъдете щастливи в Германия. Там поне може да отгледаш дете без да спиш пред социалните служби.
Дядо Тошо

6.   В България е по-трудно, така мисля аз. И с образование нищо не постигаш. В Германия стандарта е по-висок и може би след време ще можеш да направиш и нещо в нашата родина, ако спестяваш.

7.   Пробвай ако не става в България пъгища много. Недей да мислиш, че масовият поток към Германия е от високият стандарт, масово българите в Германия са икономически мигранти, оцеляват. Ти знаеш език, но масата не знаят и всичко е проблем, нищо че като се върнат в България са много важни, защото са си купили стара лъскава кола и маркови дрехи. Говорят пълни глупости, защото така са възприели нещата., неразбират все някой им е виновен.
Ако има работа 80 % ще се върнат. Не го казвам това ей така, това са фактите. Върни се, пробвай се. Аз веднъж се върнах, след 10 отрезвях и пак съм в чужбина. По-добре скука, но спокойствие и сигурност. Сега се радвам на природата, на колелото, на това че, мога да живея по-спокойно, хората не са студени в Германия, просто са по-дистанцирани и не ти навлязат в личното пространство с лични въпроси и любопитство. Последните 2 седмици излизах 2 пъти с немци, беше много приятно, и двата пъти бяхме на ресторант. Хапнахме, пийхме по чаша вино и кой от къде е. Просто манталитет е различен, няма по-добър или по-лош просто е различен и зависи къде се чувстваш добре. На мен ми харесва. Шефът ми говори на фамилия и вие. Което за мен е редно и правилно. Няма фамилиярничене.

8.   Много се радвам, че взимаш правилното решение! Върни се!

9.   До авторката!
Не прави грешката да сравняваш пубертета и тийнейджърските си години в България с това което принципно следва в живота. И да се върнеш в България сега по-скоро ще ти е като в Германия отколкото като в юношеството. Повярвай и тук след пълнолетие нещата съвсем не са същите. Живота здраво те зграбчва и те изненадва неприятно.
Ще ми се по-добре да можех да обесня това което имам напредвид. Просто фазите 14-19, 19-25 са различни. Не ти е кеф да си 19-25 в Германия, но ако се върнеш сега 19-25 в България няма да ти е тъй сладко като 14-19. Живота е такъв.

10.   Аз пък мисля да избягам именно в чудесната и подредена Германия, със добра инфраструктура, здрави тротоари, поддържани сгради. Писна ми от тази дупка България!

11.   Не прави тази грешка да прекъснеш образованието си в Германия и да се връщаш в България, защото после цял живот ще съжаляваш. Коментар 9 е много прав! Не си мисли, че сега ако се върнеш в България ще е както преди, когато си била ученичка. Моят съвет е завърши си образованието в Германия, а после когато решиш можеш да се върнеш в България. Не си прекъсвай образованието в Германия!