Споделена история от Образование

Искам да уча ХИМИЯ
Още от малка много се увличах по биологията, специално анатомията, мечтаех да стана лекар. През годините химията ми вървеше също, но все ни водеха много объркани и некомпетентни преподаватели и я учех малко с нежелание.
Обаче 11 клас ни смениха учителите, започна да ни преподава истински професионалист, който страшно ме запали. Почнах да уча супер усилено- по 4-5 часа всеки ден, записах се на всичките клубове по химия, правех опити, явявах се на олимпиади, изчетох всичко по органична и неорганична химия, което намерих в библиотеките.
Сега завърших 12 клас и все още мисля да кандидатствам медицина в Пловдив (сама се подготвях), защото все още ме вълнува, но някак си не спира да ме гложди идеята с химията. Когато го споменах на родителите си, бяха направо шокирани, че "и дума не може да става да си пилея потенциала така", защото "от това не се изкарват пари в България". Казаха ми, че ако запиша химия/фармация няма да съм реално учен, а в най-добрия случай ще стана учител/аптекар (не че това е лошо, аргументът им е, че не печелят добре) Може и да са прави... Имам ли някакви алтернативи? Някой има ли опит с ученето на химия в България? А в чужбина? Аз знам немски и английски, но не ми се ходи съвсем в чужбина, харесвам си страната и ми се остава тук...

Коментари

1.   Една приятелка на която химията и беше много лесна и ходеше на олимпиади записа фармация в СУ и сега е 4-та година. Баш специалност Химия е тъпотия. Ако харесваш химията пиши Фармация. А Медицината не е за хора, които не я искат, ако ще и да си най-умната на света.

2.   Фармацевт е сто пъти по-добре от доктор.
Нека ти обясня защо. Заплата върви от 1500 до 2500 лв, зависи от това къде живееш и това е за фармацевт, който работи в аптека, ако си дистрибутор на лекарства може и много повече. Отделно още един плюс за теб е, че има много повече химия от медицината, а и се влиза по-лесно, което не вярвам да ти е проблем като слушам за какво учене говориш. Минусите на доктора пред фармацевта са, че учи пет години обща медицина, след това специализира, което е още години учене, но дори и да приемем, че това не ти е проблем, идва ред на следващата гадост. Един доктор, трябва да има много стаж и да е известен, за да получава наистина хубава заплата. За да е по-добра от тази на фармацевт, трябва да си е изградил име или иначе казано минимум десет години стаж в най - добрия случай, за да почнеш да се занимаваш с по-интересни случаи. Това е така, защото всеки търси най-добрия лекар и никой няма да отиде при някой, който туко що е завършил. Така де като лекар в началото ще водиш само лесни и скучни операции, заплатата ти, няма да е кой знае колко висока и това след всичкото учене. И не не казвам, че заплатата ти ще е ниска като на общ работник, не го приемай така, просто няма да е достатъчно висока за да оправдае всичкото учене и изпити през които си минала.
П. С. Всичко написано горе важи за магистър фармацевт.
Разликата между магистър и помощник е, че за магистър се учи пет години, има много повече знания и може да работи сам в аптека, докато за помощник фармацевт се учи три години, но трябва винаги да бъде наблюдаван от магистър фармацевт, така де не може да работи сам по закон.
Надявам се да съм бил полезен, ако искаш покажи този коментар на вашите.

3.   Запиши Медицина. Можеш да се занимаваш с много широк кръг от дейности.

4.   Леле! На какво ниво владееш немски и английски?

5.   Ми учи ХИМИЯ

6.   Номер 2,общата медицина е шест (6!) години.Особено за момичетата и трите специалности - медицина,фармация и дентална медицина са ад...с всяка изминала година баловете се качват,конкуренцията е жестока.И трите специалности са такива ,че ако не искаш наистина да ги учиш,по-добре не се захващай. :)

7.   Я виж колко изкарва един току-що завършиил фармацевт и един лекар и тогава говори кое е добре платено и кое не е!
Магистър-фармацевт: учи 5 години, начална заплата в аптека( за София) - 2000лв 6 часа на ден, 5 дни в седмицата ; начална заплата във фабрика, свързана с производството на лекарства - 2500 лв. След една или две години работа може да станеш управител на аптека и да взимаш около 3000-3500 лв, това е моята заплата, на 25 съм и съм работила общо една година. И това не е всичко, мой приятел е мениджър във фабрика и взима над 5000 лв, в момента е на 29.
Хирург: учи 10-15 години минимум. Начална заплата в Пирогов (София) около 800 лв. 12 часов работен ден. Работиш постоянно. Като ти звъннат отиваш без значение колко е часа. Страшно психическо напрежение, подходящо за много стабилен човек. Нямаш възможност да работиш в частна болница, поне не и първите 10 години, докато си изградиш име. Първите 5 години заплатата ти е под 1000 лв, след около 10 години работа можеш да си достигнал вече до заплатата на току-що завършил фармацевт, тоест като си на 40-45.
Запозната съм с това много добре. Баща ми е неврохирург. На 60 е, но скоро ще спира да работи защото казва, че е прекалено напрегнат и скоро ръцете му ще започнат да треперят. От 10 години е в частна много известна болница и взима колкото мен, около 3200 лв. Преди това е взимал почти наполовината доста дълго време. Лично той и още много други доктори са тези, които ме отказаха от това да запиша медицина като завърших училище. Медицината не е работа, с която ще изкарваш много пари, поне не и в началото. Това е страст, любов, нещо което трябва да желаеш прекалено много. Който записва медицина го прави защото това е нещото, което обича, парите са на заден план. Сама си направи сметка.

8.   Това със заплатите на фармацевтите е нереално :) и на мен всичките ми роднини работят в сферата на здравеопазването, за толкова години не съм срещала обяви с обявени такива заплати, нито пък съм чувала ахаххаха никой няма да ти дава по 5000лв по цял ден да си клатиш краката в някаква фабрика, не подлъгвайте момичето. Няма да споря, който реши знае къде може да провери минималните доходи на всяка една професия, за тези трите обаче не това трябва да е главния стимул, тъй като и трите (дентална мед., медицина, фармация) са призвание!

9.   До номер 8: точно пък във фабрика за лекарства едва ли ще си клатят краката. За секретарка в измислена фирма, повече би било подходящо. И това за призванието далеч не съм съгласна. Може би единствено за медицината. А е и крайно време да разберете, че парите движат този свят и са крайно необходими за качествен живот особено в нашата държава. А до това колко взимат фармацевтите и дали е истина, не знам, но съм съгласна да получават такива заплати. Лекарите пък трябва да получават още по-високи заплати. Не са учили напразно 11 години, за да се подиграват така с тях.

10.   Номер 9, да, така е, парите движат света, никой не го отрича? ! Когато обаче единственият ти стимул да учиш медицина е всъщност идеята как след 15 години ще взимаш Х лв... ами смешно ми се струва, даже трагично. Да не говорим, че самата материя е обемна и сложна, трудно си е да го завършиш ей така, защото те блазнят парите, трябва да имаш желание, а ако заплатата е единственото такова... рано или късно ти кипва. Познавам хора, които се отказаха именно поради тази причина, а други издържаха докрай и просто излязоха като некадърни лекари... познай колко пациенти имат? Не казвам, че финансите не са важни, не съм и от хората, които имат виждания от сорта "ако наистина го иска и за един залък хляб ще работи"... все още съм си на мнението, че и трите специалности са си призвание. :)

11.   И само Химия да запишеш е добре. Инженер-химик също е вариант. Търсена специалност е, има много възможности за работа после. Не слушай никого, направи това, което ти искаш! Успех!

12.   От номер две до номер шест.
Извинявай, прав си, грешката е моя.