Споделена история от Образование

Немски?... Как да постъпя и още нещо?.
Здравейте, момче на 15г съм, живея в малък град. Сега съм 9 клас, но 12 ще дойде за нула време. Проблемът е, че единственото нещо, което ми е интересно е неският език, а няма къде да го уча. В училище не го изучаваме, в града няма учители. Искам да го уча, даже това е нещото, което искам да уча и в университет. Обаче нямам възможност къде да започна
Н. Е. Ще потърся още информация, дано се намери някой учител. Не знам какво да правя. Възможно ли е да го науча сам, без учител или?
Друго, което искам да питам е пак Какво е мнението Ви за учене на немска филология?
Заслужава ли си, има ли реализация с този език тук?
Също така вярно ли е, че е изключително труден език?
Харесва ли ви, кажете мненията си за езика.

Коментари

1.   Девойче, в 21. век сме. Щом имаш достъп до Сподели.нет, явно имаш и до всякакви други уебсайтове... просто не си търсила и не си се ровила достатъчно, ама иначе "оле, много искам, ама много". Има толкова много информация и безплатни уроци и статии на български, че не знам как така от толкова желание и мерак не си ги намерила:

https://nemski-lesno.blogspot.com/ това е единия сайт, с който си помагах докато учих немски като модул в университета ми и наистина много помага - дори ако се самообучаваш.

Другата любима моя алтернатива е един ютуб канал на една българка, която живее в Австрия - "Немски по Виенски" й се казва каналът - страшно полезен, добре обяснено е всичко.

Другото, за което също знам е Уча.се, но за там мисля че трябва да си плащаш абонамент месечно.

Варианти много - стига да имаш желание и амбиция, нищо няма да ти попречи да го научиш вкъщи съвсем сама без учител... това за мен не е извинение. Така започнах да уча руски и испански преди време и реално е възможно - просто ти трябва много търпение и най-вече постоянство и практика.

С немска филология най-много учителка да станеш. Уважам учителството като професия, ама нямаш кой знае какъв потенциал за развитие, а камо ли в Бъългария... филологиите за мен са чиста загуба на пари. Аз съм на принципа, че ако това, което искаш да правиш можеш да го научиш и изучиш извън университета, не го записвай. Уроци по какви ли не езици има в днешно време под път и над път... и без да съм учила немска филология, в момента имам B2/C1 ниво на езика и навярно бих имала почти същите възможности като теб... без да съм изгубила 3-4 години да изучавам един единствен език, който не е кой знае колко търсен в днешно време и не е трудно да се намери преводач например.

Но ако чак тооолкова много ти харесва (не знам как може да ти харесва нещо, с което никога не си се сблъсквала и хабер нямаш от езика, но както и да е), запиши си филологията и поотърси реализация извън България, защото тук както казах, най-много в някое училище да се набуташ.

Относно трудността - доста по-заплетен и сложен е от английския... но има доста сходства с българския като думи, безвъзвратни глаголи т.н. Трудничък си е и ако наистина искаш да си fluent, бая работа те чака... и зубрене и помнене на определителни членове, причастия и какво ли още не.

Не забравяй, че се говори само в 2 държави в целия свят - Германия и Австрия... и части от Швейцария и Италия също. На твое място ако толкова имаш зор за филология, бих записала някакъв по-разпространен език като китайски, японски или испански, като за първите два много трудно се намират адекватни и професионални преводачи, и съответно взимат по-големи кинти и по-често ще ти се намира работа... за екскурзовод, за бизнес дейности...

2.   По-труден е от английския, защото родовете и множественото число на думите се учат на изуст, а от там вече има 4 падежа, правиелни и неправиелни глаголи и предлози които вървят с определен глагол и падеж.
Дали може сам да научиш немски, аз не успях отидох на курс, иначе има много клипчета из интернет и самоучители в книжарницата.
За мен по-добре би било да изкараш ТестДаф или Телк С1 по немски език докато станеш 12ти клас и след това да заминеш да учиш нещо в немско говоряща страна. Немска филология в СУ е много трудна страшно малко стигат до края., а да учиш толкова много и да станеш после преподавател по немски в училище с толкова малка заплата е тъжно.

3.   За да си добър по немски трябва да си добър по български. Ти не си. Коригирай се имаш време. От къде знаеш, че немският ти допада толкова след като никога не си го изучавал. Разликата е като между това да гледаш мач и да играеш.

4.   За немския - категорично да, учи го и няма да съжаляваш. Филология не ти трябва, реализацията е нулева.
Добре се комбинират немски с IT, инженерни специалности, финанси.

5.   Учил съм немски в гимназията и не беше много лесен езика. Има смисъл, ако ти харесва езика, ако не ти харесва няма.

6.   Благодаря за много за информацията на всички.
До номер 4 - Бил съм няколко пъти в Германия, чувал съм немска реч. Не разбирам защо критикуваш българския ми при положение, че има няколко допуснати грешки. Случва се да объркаш. Какво толкова?
Мисля, че съм написал всичко достатъчно ясно.

7.   Не съм съгласна за филологията. Това съм завършила - немска и английска, това и работя в Германия. Като преподавател и преводач изкарвам много добри пари, не стоя по 8 часа затворена в един офис и се радвам и на професионална реализация, и на достатъчно време за себе си и семейството.

8.   До 7: Преподавател и преводач - това са и единствените приложения на филологиите. Макар че за да знаеш един език не ти трябва филология и преводач може да се стане и без такава. Освен това, в Германия явно преподаваш английски на германчета. Ами ако на него не му се ходи в Германия? В БГ учителите са с една от най-нископлатените професии.

Наскоро имаше в Германия една статистика, според която филологиите се нареждаха сред най-нископерспективните специалности, с които работа се намира най-трудно. Езикът не дава занаят а е едно необходимо и полезно допълващо умение.

9.   Преподавам немски на чужденци - и на студенти, и на бежанци, и в курсове, където има основно европейци. Освен това, съм и преводач.
В Германия се учат съвсем различни специалности ако искаш да си учител, ако искаш да си преводач и т.н. Моята диплома я признаха и за двете специалности, но за да стана преводач ходих и на допълнителни курсове, явявах се на изпити.
Езикът дава занаят! Да си преводач е високо платено. Само един пример - лекторът на един от семинарите за преводачи, заяви, че той от години не превежда в съда, защото не може да си губи времето за 70 евро на час. Ами какво да пиша повече.

10.   Авторът:
Благодаря на всички за добрата информация.

11.   Немски език си заслужава да се изучава.