Споделена история от Образование

Квартира или общежитие
Здравейте! Не знам колко от вас са попадали на моя история, защото за 4ти път пиша история в секция, , Образование".
Момиче съм в 10ти класпи уча в икономичска гимназия в родния ми град.
Напоследък съм доста надъхана да уча и съм се ориентирала към ИУ-Варна.
Интересува ме сега как стоят нещата с квартирите и обкежитията.
Влязох в интернет и погледнах снимките на общежитията към университета. Това, което видях ме отблъсна малко, понеже виждам само една малка стая с две легла. Обръщам се към тези, което живеят в това общежитие, за да ми дадат повече информация-колко са стаите и с какво разполагат.
Не ме разбирайте погрешно-не се стремя към лукс, нито съм разглезена, просто не ми харесва това малко пространство и средата ме потиска, съответно няма да мога до уча пълноценно.
Ето защо се замислих за квартира. Гледах в интернет обяви за квартири с две стаи, но са по 500лв на месец. Майка ми и баща ми са против и държат да съм в общежитие, за да излезе по евтино. Аз съм готова да работя и да си уча, за да си плащам квартирата. Въпросът ми е:
За вас кое е по-разумно в този случай, квартирата или общежитието?
Още, разходите от 500лв. за наем до там ли свършват или има и други такси(като изключим прехраната)?

Коментари

1.   За квартирата естествено, че ще трябва да си плащаш и сметките, което значи, че ПОНЕ още 100 лв отгоре. Ако ще си търсиш квартира, търси една стая/боксониера, може по-евтино да излезе. За какво ти е повече?
Колкото до общежитията, никога не съм била на общежитие, но ти какво очакваш? Няколко стаи само за теб ли? Повечето общежития са вид апартамент с 3 стаи примерно и в стаята си с още 1-2 момичета.За всяка има легло и бюро. Това е. За големи простостранства забрави. Отделно пък може съквартирантките ти да се окажат пълни откачалки или просто да не ти допаднат.

2.   Ти как мислиш, че няма такси ли? Изобщо как си го представяш, че хазяинът ще ти плаща сметките от по 200 - 300 лв. за отопление през зимата, интернета, тока и водата ли? Мислете малко, бе. Не е трудно.

3.   Мога да ти кажа за общежитията на два ВУЗ-а - ХТМУ София и УНСС. И на двете места стаята беше малка, с по 3 легла и 3 бюра. Никакво лично пространство, да не говориме, че не се знае и на какви хора ще попаднеш - може да са някакви луди купонджии или простаци, или пък да си водят само гаджета или приятели и просто става ужас. Плюса на общежитието е, че така по-лесно се интегрираш в средата, помага ти много да се социализираш. Квартирата аз бих я предпочела, защото и аз обичам личното пространство, но наистина излиза доста по-скъпо. 500 лева ти е само наема, прехраната е отделно, но пък и тока и водата трябва да си плащаш, тоест може да ти излезе близо 700-800, даже и повече лева. Трудно е да се работи и да се учи едновременно, защото не знаеш какъв ще ти е графика, понякога има лекции и упражнения и в почивни дни или пък до много късно и може много да изпуснеш и да закъсаш с изпити или пък да нямаш абсолютно никакво свободно време.

4.   А ще можеш ли да учиш пълноценно докато работиш?

6.   За наем ще имаш освен тия 500 лв ами и ток и вода, което ще ти е над 100 със сигурност.
Освен това някои хора, които отдават квартири искат депозит - демек да заплатиш за 1-2 месеца напред. Което значи двойно да се плати в началото.
Аз съм в общежитие, от 9ти клас уча в друг град и съм по общежитията. Свикнала съм и на лоши и на добри условия и на лоши и добри съквартирантки.
Сега съм на края на 2ри курс и ми предстои изнасяне, сеотември не знам дали няма да се изнасям с приятеля ми или ще съм пак на общежитие (а има и да правят ремонт, което значи, че може да ни съкратят местата и да не се класирам).
Живея в ужасна стая, но въпреки товя като донесохме я щори, я плакати за стените, подложки, шкафове и нещата станаха по-добре. Сега даже ми е мъчно, че има вероятност да не вляза в тази сграда даже.
За общежитието плащам 50-60 лв с включени ток и вода. Ако съм на квартира и то сама, ще плащам минимун 100-150 лв, като ток и вода вече да не говорим. И говоря за евтините квартири от 1 стая.
А за Варна не ми се мисли просто колко ще ти трябват и за да се изхранваш, отделно и ако искаш да си купиш някоя дрешка и тн.
Помисли добре-ако си на общежитие вашите може и да имат повече възможности да ти дават някой лев отгоре.
Аз също съм твърдо против даването на излишни пари.
В общежитията има дори хора, които са с повече възможности и въпреки това не са на квартира. Помисли си.
А относно ученето в общежитията (поне в моето) си имаме читалня на всеки етаж и хората отиват там да учат. Също може и в библиотека.

7.   Скъпо е и не си заслужава квартира. На първо място може да си на общежитие, да се запознаеш с някое приятелче и след това да се настаните в една стая. Или може да наемеш в общежитието една стая за себе си, което ще ти излезе на двойна цена между 130-180 лева на месец.

8.   Не съм живяла в общежитие, защото учих в родния ми град, но знам от колежките ми от университета, че те си бяха ремонтирали стаяите, за да са им хубави. В най-добрия случай бяха по 2ма в стая. Не запвсички има общежития. Квартира 500лв, около 50-100лв ще ти отиват за ток и вода, зависи дали има бойлер, хладилник, колко и какво готвиш, зимата ще е повече, а ако има ТЕЦ 200-300лв.
В повечето случаи студунтите наемат и вътре живеят повече хора, примерно в двустайният по 1 момиче в стая и обща кухня, тогава идват проблемите с чистенето и миенето на общите пространства, ако съквартирантката ти е мърла. Можеш единствено да търсиш таван-ателие тип или едностайни, но във Варна ще са скъпи.