Споделена история от Образование

Тригонометрия
Здравейте!
Някой може ли да ми обясни кога, как и точно по какъв начин ще ми послужат синус, косинус, тангенс и котангенс? Тъй като днес учителите са на такова ниво, че дори не ми отговориха. Благодаря предварително

Коментари

1.   Ами няма да ти послужат. Аз питах същото на твоята възраст и също не получих отговор. След гимназията учих бакалавър икономика (изучаваха се 2 висши математики) и магистър счетоводство - все неща свързани с математика. В момента работя по специалността си и все още ми е интересно за какво ги учих тези синуси и косинуси като не съм ги срещала след гимназията. Реално, за обща култура е добре да знаеш какво представляват, но в действителност най-вероятно няма да ги ползваш за напред. Може за IT специалностите да трябват, за това не знам. Успех и не се напрягай много :)

2.   Най-общо, приложението на тези функции е да изследват зависимости между линейни, кръгови и ъглови елементи в геометрията. Например чрез тях можеш да определиш ъглите на произволен триъгълник при дадени 3 страни, или по страна и 2 ъгъла да определиш другите страни и.т.н. - неща, които не можеш с по-прости методи в общия случай. Също така - различни трептения, криволинейни движения и пр. Практически приложението е в инженерните специалности, електротехниката, проектирането, дори финансовия технически анализ. С една дума - всичко което виждаш около теб е проектирано и произведено на базата на тригонометрични изчисления.

3.   Аз не съм много добре по математика, но едно съм разбрал, празно в тая наука няма! Щом ме не си разбрал къде да изполваш тангенси и котангенси проблебма си е твой. Тригнометрия се използва от GPS технологията, чак до най-елементарното лого на компания, което да начертаеш във фотошоп.

4.   Като цяло математика е наука, която развива мисленето. Личи си, че не ти е от любимите в училище, иначе не би публикувал/а такава тема. По твоята логика не трябва да ходиш на училище. Стегни се малко и ще си отговориш сам/а на въпроса си. От личен опит ти го казвам - минал съм по пътя ти миналата година.

5.   Много ще ти трябват, повярвай ми. Зависи с какво се занимаваш де. Но трябват, често пъти ми е трябвало и търся из нета какво беше и как беше.

6.   Мoже да ти пoслужат да прoумееш пo-дoбре живеният oт теб свят. Навигацията на кoрабите, кoнструкцията на мoстoвете, разпрoстранениетo на вълните, oкеанът oт светлина, в кoйтo сме пoтoпени - всичкo тoва се oписва с тригoнoметрични изрази.
Математиката не е сбoр oт начини за решаване на задачи, а начин на мислене и пoумяване на универсални абстрактни истини.

7.   Ето един смислен въпрос най-после, различен от "Защо жените не ме харесват", "Зашо всички мъже са мухльовци", "Kак да си уголемя оная работа" и подобни. Затова отговарям с удоволствие на въпроса.

Представи си една окръжност с радиус 1 и център, съвпадащ с центъра на правоъгълна корднинатна система Oxy. Избираш си една произволна точка от окръжността P(x, y). За улесненение да приемем, че тази точка се намира в 1 квадрант. Разстоянието между точката P и абсцисата (т.е. дължината на перпендикуляра, спуснат от P към Ox) е равна на синуса на ъгъла a, образуван от лъча ОP и абсцисната ос. Косинусът на този ъгъл пък е дължината на отсечката между петата на този перпендикуляр и центъра О. В общия случай имаме, че sin(a)=y cos(a)=x, където x и y са координатите на точката P. Понеже координатите на точките (x, 0) и (0, y) са вътрешни за окръжността, винаги е изпълнено -1<=cos(a)<=1 и -1<=sin(a)<=1. От питагоровата теорема пък се вижда, че sin^2(a) cos^2(a)=1.
Движейки се по окръжността забелязваме, че двете функции са периодични с период 2pi. Всяка от тях е непрекъсната и има непрекъснати производни в интервала -безкр. до безкр. Тогава за приблизителното им пресмятане най-лесно използваме развитие на функцията в ред на Маклорен. Апроксимирайки всяка с полином от n-та степен в достатъчно малка околност на точката 0 имаме sin(x)=x-1/3!x^3 1/5!x^5-1/7!x^7 .....
и cos(x)=x-1/2!x^2 1/4!x^4-1/6!x^6 .....
Маклореновият ред е сходящ в целия интервал -безкр. до безкр. Тези формули са интегрирани във всеки един калкулатор например.

Примерно:
sin(10 )=sin(pi/18)=sin(0,174533)=0,174533-0,0008861 0,0000013=0,173648

Друго основно приложение е равенството на Ойлер: e^(ix)=cos(x) isin(x) където i е имагинерната единица, за която важи i^2=-1. С помощта на комплексните числа и тази формула се изследват множество физични закони.

8.   Реално за нищо освен ако не се занимаваш с математика/физика. Аз продължавам да ги изучавам тези неща в доста по-задълбочен аспект ..

=Един студент

9.   Ако искаш да си проектираш нещо, може да ти потрябват. Ако нищо не създаваш, а само използваш, тогава няма да ти потрябват.

10.   До номер 7 - момчето учи математика в училище, а не висша математика в университета, че да му обясняваш за имагинерни единици и множества. Ако говорим за физични закони, повечето са изведени с инеграли.