Споделена история от Образование

Винаги съм искала по динамична работа
Здравейте! Момиче на 18 години съм.
Проблемът ми е, че исках да следвам за помощник-фармацевт или за медицински лаборант, но след като излязоха резултатите от матурата всичко свърши преди още да е започнало. На матурата по Бел имам 4.78, очаквах повече, но не знам какво стана. Винаги съм била първа в класа па български език и литература, отивала съм на олимпиади, 2 стихотворения са ми били публикувани в списание (незначителни подробности знам, но...). ИСКАМ ДА СЛЕДВАМ ВЪВ ВАРНА! Там имам познати, а познавам и града.
Завърших гимназия по икономическа информатика, специалност "Митническо и данъчно обслужване".
Не знам какво да правя, за какво да се захвана. Искам да имам доходна работа в бъдеще, за да може бъдещото ми семейство да живее добре.
Та въпроса ми е следния: Какво вие бихте ми предложили да следвам във Варна със следните оценки:
- Бел матура 4,78
- БЕЛ ( само 6 за четирите години в гимназията)
- Биология 5
- История 6
- Финанси 6
- Икономическа информатика 6
- Информационни технологии 6

Винаги съм искала по динамична работа, а не така по цял ден да седя на бюро затрупана с документи.
Много ще се радвам на отговорите ви. В главата ми е пълна каша, не мога до мисля логично.
Благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   Здравей. Аз също като теб исках динамична работа и записах за акушерка. Успокой се нищо фатално не е станало. Оценката от матура ти е добра аз имах 4 70 и ме приеха без проблем. За медицински лаборант ще ти стигне бала според мен. Виж също и специалностите акушерка и мед сестра щом искаш динамична работа както вече казах. Много търсени професии са и без работа няма да останеш. Успех!

2.   От авторката

Само да допълня, че имам и УДОСТОВЕРЕНИЕ от МОН по "Национално онлайн оценяване на дигитални компетентности - самостоятелно ниво на владеене по Европейската реферетна рамка за оценяване" оценката от което ми е 85%

3.   Освен ако не си правила матура по химия или биология матурата не е от значение. Отиваш на изпит и ако го минеш с еди си какви точки те взимат. Това е

4.   От авторката

Много ви благодаря. И не, не съм държала матура по биология или химия, само по БЕЛ. Втората ми матура беше по Финанси, за да имам някакъв шанс и в друга сфера!

5.   За фармация матурата по БЕЛ не би трябвало да оказва влияние, ако се явиш на изпит. Трябва да видиш кога са изпитните дати за специалността и да се отидеш на изпит, на който да изкараш добра оценка.
Но щом мечтата ти е това - дори да не те приемат, не се отказвай като запишеш нещо, което не ти е по сърце. В такъв случай по-добре да изчакаш 1 година и да опиташ отново. Добре си се насочила и към Варна - уникално красив град е :)

6.   От авторката

Матурата по БЕЛ може и да не е важна, но все пак се образува бал, от което зависи дали ще ме приемат.
Но ако не ме приемат за помощник-фармацевт в първото класиране ще изчакам чак до третото, ако се наложи!
Иначе изпита е на 18 юли.

7.   Тя говори за помощник-фармацевт, а не за фармация. В медицинските колежи балът се образува от оценката от ДЗИ по БЕЛ, както и от оценките по биология (и химия за помощник-фармацевт) от дипломата и удвоената оценка от изпит по етика. Резултатът от ДЗИ по БЕЛ определено има значение, но твоят не е толкова нисък, нищо не ти пречи да пробваш. Ако се справиш добре със самия изпит е възможно да се класираш, ако не на първо, то на второ класиране. Все пак много приети се записват в друг университет или колеж, я някои просто се отказват. Нищо не ти пречи да опиташ.

8.   От авторката

За МУ Варна бала се образува от ДЗИ по БЕЛ, оценката по биология от дипломата и удвоената оценка от изпит по биология. Ако на изпита изкарам 6 то тогава бала ще ми е 21, 78, а за помощник-фармацевт май искаха над 22, 10. Но пък миналата година са приели едно момиче за помощник с бал 20, 85, това ми дава надежда. Ще изчакам до третото класиране, ако се наложи.

Само да попитам за специалността медицинска сестра какви са ви мненията, защото мисля да я запиша като трето желание? Какво точно представлява работата и какво е заплащането?