Споделена история от Образование

Общежитие във ВТУ
Здравейте,
Тази година ще съм първи курс във ВТУ и се чудя, как е положението с общежитията. Ще съм благодарна за всякакъв вид информация, благодаря предварително.

Коментари

1.   Зависи в кой блок си. Първи блок бил най-неподдържан от всички т. е е най-лош за живеене. Втори и трети блок от страна на поддръжка са по-добре. При трети блок А вход може да се каже, че е най-добре относто поддръжката. Вход Б на 3ти блок за никав чеп не става. А относно хората поне 90% от там са някакви келешчета, джендъри и невъзпитани селяндури с отклонения, които са живели на село с всякакви лишения и идват там, за да наваксат пропусаното. Съветвам самостоятелна стая ако имаш тази възможност или поне да бъдеш с човек, когото познаваш вече. Ако имаш въпроси питай.

2.   Първите си две години от студентския живот прекарах в общежитията. Но това беше преди около 7 години. От тогава се промениха нещата, но все пак имам наблюдения.
Първо бях в 3-ти блок, който е до Билата. Бях в стария вход преди ремонтите (след тях е малко по- добре). Бяхме две тройки с обща баня и тоалетна. Тоест шест момчета- три в едната, три в другата стая. Там са етаж момчета, етаж момичета и така се редуват. Но естествено се разкарваш където си искаш, купони бол.
Трети блок има и нов вход, който е по- добре от стария. Мисля, че има стаи за "семейства".
Живял съм и една година във 2-ри блок. Той е най- хубавият блок. Всичко ти е ново, имаше една голяма заличка с безплатен WI-FI където се събирахме. Там бях в единична стая. Бяхме 5 момчета, влизаш в един общ коридор с 5 отделни единични стаички. Те са малки, но имаш всичко необходимо- маса, стол, легло, шкаф и тн. Наистина блока е много хубав, но рядко попадат първокурсници там. Просто стаите ги пазят за по- горните курсове. Но имах приятели, които си бяха там още от 1-ви курс.
Има и блок ЕДНО. ТАМ В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ИСКАШ ДА ПОПАДНЕШ. Сега блока не знам в какъв вид е, ама преди беше голяма мизерия. Нощувал съм няколко пъти там, бил съм на купони. Пълен зверилник. Стара дограма, надраскани стени, етажите бяха смесени- момчета, момичета. Имаше даже режим на водата. Само в определени часове имаше топла вода. Самите живущи там бяха от най- изпадналите. Само двойкаджии и курви. Там си беше ебалника направо.
Първи и Втори блок са до университета, но Трети блок е на другият край на града. За втори блок може и да не се уредиш ако си първокурсник, но ако трябва да избираш между първи и трети блок, избери трети.

3.   Мисля, че във 2 блок беше най-добре и само там е ремонтирано. Също може да си в самостоятелна стая там.

4.   Така, блоковете са три. Първи и Втори са до Ректората, третият е в по в централната част. Първият се води най-окаян, вторият е елитният. Трети е нещо между тях.
Аз бях в трети. Стаите са като апартаменти, от по 2 стаи с по 3 легла. Банята и тоалетната са отделно, вътре са, но са само едни, така че става голям проблем кой кога ще ползва. Има коридорче, и 4 гардеробчета, който превари, печели. Банята и тоалетната са малки, не са кой знае какво, но се свиква. В стаите има 3 легла, 3 бюра и три стола, за всеки по един. Останалото обзавеждане от вас. Препоръчвам да е по-старо, няма смисъл от нова техника. Може минибар, микровълнова, котлон. Някои си готвят, макар че е забранено. Печките и духалките също са забранени, но всеки има, и се пускат зимата. Парното си върви, не е идеално силно, но не се умира от студ. Последните години оправиха дограмата, така че е нова и има комарници. Общо взето си го обзавеждате вие. Топла вода почти винаги има, освен ако няма авария.
Наемът се плаща от първо до десето число, и беше около 60-70 лв., но може да е увеличен. Плаща се при домакинката. Не закъснявай, надчисляват се лихви. Телевизия и интернет си прекарвате вие, май от Телнет всички си прекарват. Всичко е кодирано иначе, свободен интернет има само в стола. Ако си делите, се падат около 4-5 лв на човек от общата сметка за нета. Иначе от околните стаи нямаш шанс да хванеш, всичко има парола.
Всеки блок си има стол. На трети блок е залепен до него, другият е на центъра, а третият е между Първи и Втори блок. Храната не е идеална, но за 2-3 лв. се нахранваш, може и за вкъщи да взимаш.
Настаняването си е играчка и отнема целият ден. Кандидатства се онлайн от електронното досие, и си следиш класирането септември месец. Първокурсниците май бяха последни като дата за настаняване. В даденият ден отиваш до Втори блок, купуваш документи, май бяха по 20 лв, и ги попълваш. Чакаш на една опашка, за да си вземеш настанителната заповед от комисията вътре. Представлява едно листче, което трябва да пазиш като очите си. После в Първи блок се чака за адресна регистрация и да си дадеш едните документи. Не се притеснявай, те си знаят какво да ти искат, и те питат. В момента забравих какво се попълваше, но те хората са сложили образци, пък и направо си казват да им дадеш еди кое си. След всичко това, отиваш да си вземеш уверение за общежитието от инспекторката. Плащаш семестъра в клон на Алианц, казваш, че уверението е за общежитие, и тя ти удря печат. С уверението, настанителната заповед и още нещо беше, отиваш вече в съответния блок. Там плащаш наемът за първия месец, и нещо отгоре беше, което се приспада при последния наем. Задължително си носиш 2 снимки, като за лична карта, без тях не можеш. Дават ти два ключа, за входната врата на апартамента, и за вътрешната стая, и един чип за вратата долу. Ако загубиш чипа, глобата е около 5-6 лева. Намираш стаята и се настаняваш. Общо взето, преди теб ще има други, различни курсове, така че ще си избираш между 2-3 свободни легла. Грабваш едно и оставяш малък багаж отгоре, ако няма да се нанасяш изцяло същия ден. Обикновено е супер прашно и мръсно, все пак не е обитавано от месеци. Така че се иска яко чистене в началото, често родителите помагат с пренасянето на багажа.
Много зависи с какви хора ще се паднеш в стая, дали ще са читави, заядливи, шумни. Купоните са често явление, така че да си подготвена. След края на годината може да останеш в същата стая и догодина, просто подаваш заявление на домакинката, абсолютно безплатно, и ако кандидатстваш пак за общежитие и си приета, автоматично си в тази стая пак.
Ако имаш въпроси към мен, питай. Много мога да разказвам.

5.   Благодаря за информацията!