Споделена история от Образование

Ще мога ли да стана хирург?
Имам нужда от помощ преди да е твърде късно. Чудя се дали ще ме вземат в медицински университет ако преди това уча в езикова гимназия. Ако съм сбъркала нещо в термините, моля ви се да ме поправите. И благодаря за отговорите.

Коментари

1.   Здравей! Преди всичко искам да слезеш на земята!
Първо, кандидатстудентските изпити са по биология и химия, като за всеки университет си има различен конспект за подготовка, както и че всеки от тях има различни дати за провеждането им, за да няма съвпадения в университетите.
Ако биологията и химията са ти в кръвта в училище, действай със зъби и нокти на макс, за да имаш шестици в дипломата ти за средно образование, но възможностите ти да не опират само до това? Защо да го правиш? Първо, за да имаш висок бал, трябва да имаш възможно най-високи оценки, както от кандидатстуденските изпити, така и от дипломата ти за средно образование. Не рискувай да държиш матура по биология или химия, за да не понижиш бала си. С по-висок бал приемат момичетата, а с по-нисък бал момчетата. Не знам дали си момче или момиче. Второ, не разчитай само на високите ти оценки в училище. Включвай се в олимпиади, съзтезания и конкурси, свързани с биологията и химията. Попитай учителите си за тях, за да ти съдействат. Покажи им мераклъкът си, че можеш! Така, ще натрупаш повече знания и опит в тези две интересни и комплексни науки!
Другото важно нещо е! Почвай на уроци по биология и химия сега, ако не е късно. Само искам да знам кой клас си, за да ти кажа късно ли е или не. Ако си за 10 клас или 11 клас, почвай още от септември. Друго, в кой град мислиш да учиш и в кой университет.
Колкото до притесненията ти с термините, не се безпокой! В университета ще учиш доста по-сложни и сериозни науки, като физиология, патология, анатомия, биохимия, биофизика, фармакология и токсикология. Последните две науки са интересни, но не си мисли, че са толкова страшни, за колкото си мислим.

Ако имаш още и още въпроси, насреща съм!
Успех ти желая!

Момче на 16 години

2.   Да, виж в справочника за кандидатстване или се обади директно и разпитай какви документи ти трябват и за изпита. Трябват ти балообразуващите оценки да са силни и на изпита или матурите по съответните предмети да си се представила добре. Има и класирания, чакаш до последното.

3.   Учи ще ти помогне за реализацията в чужбина. Голямо учене ще пада, а това ще е само началото. По-добре си хвани гадже дето много, много учи.

4.   Да, ако успееш да влезеш.

5.   Езиковата гимназия не пречи, ако искаш да кандидитстваш медицина. Може да ти бъде само плюс. Трябва да започнеш подготовката си от 10 клас най-късно.

6.   Ти въобще наясно ли си как се влиза в университет? С тия тъпите въпроси да ти кажа, не бих се дала под твоя нож, дори и да си последния хирург на земята... боже...

7.   Номер 6 хайде , по-спокойно , авторката най-вероятно е още дете , нормално е да не е наясно със всичко в университета. Казвам ти го като студент от МУ ;)
По въпроса - да , може да влезеш ако си от езикова гимназия , но действително подготовката ти трябва да започне от 10 клас най-късно. Ти като момиче ще имаш много по-голяма конкуренция ,следователно шестиците ти в дипломата по биология и химия са си направо задължителни. На КСК също е желателно максимално високи оценки (минимум 5.50 и по двете , за по-сигурно). Препоръчвам ти да се захванеш с тези неща , ако евентуално влезеш трябва да завършиш обща медицина и чак тогава ще мислиш за специализация (хирургия в случая)