Споделена история от Образование

Първа година в университет
Здравейте! Момиче на 19 съм и ще съм първа година студентка. Специалността ми е предучилищна и начална училищна педагогика. Ще съм в друг град и се притеснявам страшно много. Бих искала да попитам как стоят нещата с лекциите. Трудно ли се водят записки? Материалът много ли е труден? Как по-лесно да запомням нещата още по време на лекция? Бих се радвала някой запознат, ако може да ми разясни как е миналата първата година в университета при вас. Ще се радвам ако историята ми бъде качена

Коментари

1.   Ами на всеки му се струва различно по отношение на трудност, индивидуално е. На мен, например, ми се струваше супер лесен материалът, дори елементарен. Честно казано административните процедури около висшето образование - цялата бумащина, която се попълва и при записване в първи курс, и след това за всяко нещо ( стипендии, общежития, избор на спорт и т. н. ), ми се струваха по-трудни отколкото самото учене. Но така беше при мен. Познавам и много хора, които се "шашкат" така да се каже първата година и твърдят, че им било много трудно и нищо не разбирали. Повечето мои колеги всъщност бяха такива, но не е лъжа да се каже, че не бяха от най-интелигентните, тъй като всички бяха от разни провинциални места, откъснати от цивилизацията, а и имаше доста от малцинствата, за които си е трудно да схванат неща, от които никога не са се интересували. Така че, ако в училище си била внимателна и старателна и си успявала да вникнеш в материала, значи и в университета ще е така. Не се притеснявай. Що се отнася до лекциите - не може да се отговори еднозначно на този въпрос, защото си зависи от преподавателите. Всеки преподавател си има свой метод на преподаване - някои диктуват много бързо, други - нормално, при трети изобщо не се пише. Едни използват по-сложни термини, други обясняват с по-простички думи. Различно е. Най-важното е чисто и просто да не се притесняваш и да ходиш с желание на лекции. Също би било добре да се опиташ да се сприятелиш с колегите си. Не с всички, разбира се - с тези, които са ти приятни. Ще запомняш по-лесно материала още по време на урока, ако водите дискусии и ти се включваш в тях, но това пак не зависи само от теб, а и от преподавателите както вече казах. Така че смело напред и не се впрягай за неща, които не са толкова страшни. Успех!

2.   Здравей, не си споменала в кой университет ще учиш, но ако става дума за Пловдивски университет,, Паисий Хилендарски '' информацията ще ти е от полза.
Ще ти бъде много по-лесно, ако посещаваш редовно лекциите и се стараеш да записваш всичко, защото за повечето изпити се учи предимно от лекции.
Да запомняш материала по време на лекция не е много лесно, но бих ти препоръчала да четеш по време на семестъра и така ще ти е по-лесно да усвоиш и запомниш материала през сесията.
В първи курс е най-лесно тъй като тогава се придобива основата за всичко, което следва нататък.
Най-важни са предметите Съвременен български език и Висша математика, за тях задължително трябва да посещаваш редовнo лекции и упражнения, в противен случай ще ти бъде много трудно да разбереш материала и да си вземеш изпита.
При някои преподаватели има възможност за освобождаване от изпит.
Ако имаш още въпроси ще се радвам да отговоря.
Успех!

3.   Специално за тази специалност не знам как са лекциите, но относно първата година и следването въобще е много важно да присъстваш сравнително редовно на лекциите и да не оставяш цялото учене за дните на сесията. По този начин отивайки на следващата лекция по предмета ще бъдеш в час с нещата и ще може по-лесно да запаметиш материала. Иначе отачало е интересно, защото отиваш в нова среда, запознаваш се с нови хора и т.н.. Но после, нещата стават рустинни, затова бих ти препоръчал да отделиш време и за някое занимание, което не е свързано с университета - например спорт или почасова работа, че в противен случай много бързо ще ти омръзне.

4.   Здравей! Аз догодина ще бъда студентка със специалност училищна педагогика и английски език. И аз ще се местя в друг град. Това, което са ми казвали е да приема тази нова страница от живота. Реално, чрез местенето, ние се страхуваме от непознатото, но то може да се окаже дори и по-хубаво от досегашното. Така че, смело напред! Относно лекциите - сега с навлизането на технологиите можеш доста да се улесниш. Например да записваш на лаптоп. По-бързо става от ръчното писане и после няма да те боли китката. Относно бързото запомняне на материала - и в училища се запомня най-добре докато ти говорят, още повече, че ако внимаваш и като пишеш ще ти е още по-лесно. Разбира се, не съм преживяла все още този момент, който предстои на теб. Затова се надявам да коментира някой, който е минал през тази фаза от живота. От мен, успех!

5.   Благодаря ви много за съветите! Ще уча в Тракийския университет в Стара Загора. Да мисля да започна почасова работа, за да не натоварвам нашите финансово. Бих искала да попитам дали преподавателите преди сесията дават конспект по който да се учи за изпита.
Авторката!