Споделена история от Образование

НБУ - стипендии
Здравейте, кандидат-студент съм в НБУ и се интересувам дали ще мога да взема стипендия за успех през първата година. Имам 80 точки на ТОП теста, 5, 66 среден успех от дипломата за средно образование, 5, 63 на едната матура и 5, 09 на другата. На сайта е описано следното:
1. Пълни академични стипендии за новоприети студенти - среден успех – над 5. 50 от дипломата за средно образование и от зрелостните изпити; резултат от ТОП над 75 точки
2. Частични академични стипендии за новоприети студенти - среден успех – над 5. 50 от дипломата за средно образование и от зрелостните изпити; резултат от ТОП над 65 точки.

Какво ще рече 5, 50 от дипломата и от зрелостните изпити - 5, 50 от дипломата, от матурите или от двете?

Коментари

1.   И от дипломата, и от ДЗИ трябва да имаш среден успех над 5.50

2.   Според мен в НБУ изобщо не се полагат държавни стипендии. Ако е финансиране от частна фирма/ фонд / спонсор и тн си е според неговите условия.

3.   Влезнал си в частен университет с годишни такси 3000-4000 лв. За какво са ти мизерните стипендии от по 50-60 лв месечно? Предполага се, че си доста добре финансово щом можеш да си го позволиш. Много смешна тема.

4.   Към номер 3 — много е лошо да се коментира, когато липсват достатъчно знания. Твоят случай е такъв, за съжаление.
В НБУ се предлагат два вида стипендии — частични (50% намаляване на семестриалната такса) и пълни (безплатно семестриално обучение). Такива въображаеми 50-60 лева липсват, това не е като в гимназията, в която ти дават в месеца 20 лева и се чудиш какво първо да покриеш като материални нужди чрез тях; не е и СУ. Чест му прави на автора на темата, че е решил да се бори; не си мисли, че всеки в НБУ е богат, моите родители и аз например спестяваме с месеци, за да покрием таксите, но си струва най-вече заради отношението, материалната база и възможностите, които университетът напълно предоставя на амбицираните и целеустремени личности, погледнали напред с надеждата да се реализират извън страната.
Относно темата — трябва да имаш и над 5, 50 на двете матури, но познавам момиче, което имаше 98 точки от 100 на ТОП теста (според мен стабилно бе успяла да препише, тъй като ми се струва невъзможно), но не покриваше със съвсем малко изискванията на НБУ относно матури и диплома, а пак ѝ отстъпиха пълната стипендия. Въпрос на преценка на компетентните органи е, както и на конкуренция.
Не си мисли, че лесно се издейства стипендия, даже не живей и с напразните надежди, не бъди предубеден човек въпреки всичко. Стипендиите в НБУ се отпускат трудно, все пак трябва да се има предвид, че това е частен университет и той се издържа чрез нашите пари. Познавам много хора, покриващи изискванията поне за частична стипендия, но никой нищо не им отстъпи. Съвсем нормално е да се опитват да спечелят най-много от нас. Така че... пожелавам ти късмет, ще ти стискам палци, но не мечтай прекалено, за да не се разочароваш, падайки от високо!

5.   До номер 3: като не си запознат, не пиши глупости! Стипендиите в НБУ са или 100%(пълна) от таксата за обучение, или 50%(частична) т. е. има вариант да не плащаш нищо или да плащаш половината от цената.

6.   Когато не мога да бъда компетентна по нещо, не коментирам, не знам защо хората се излагат с непроверени информации.
Тези, които са коментирали, изобщо стъпвали ли са в НбУ, че коментират!?
Стипендии се полагат, нищо че е частен университет, и плюс това, предлагат и почасова работа в библиотеката, заведенията и киното и радиото на университета с покриване на част или пълната студентска такса.
Стипендията не е като училищната 50-60 лева. А покрива или семестриалната такса за един семестър, или пълната Академична година, в зависимост от това вече кога се кандидатства- преди 1 семестър, след 1- вата завършена Академична година и т. н...

И... поздравявам те за избора в НБУ, плюят го единствено тези, които не са запознати с обстановката и преподаването, но ако държиш на качествено обучение, модерни технологии и внимание от преподавателите- това е мястото!

7.   Здравейте, темата е стара, но исках да попитам нещо по отношение на 6ти коментар. "Стипендии се полагат, нищо че е частен университет, и плюс това, предлагат и почасова работа в библиотеката, заведенията и киното и радиото на университета с покриване на част или пълната студентска такса." Понеже мисля да кандидатствам там и съм рязглеждала сайта и стипендиите, но за първи път чувам за този начин за подпомагане на студенти и ще бъда много благодарна, ако някой ми обясни.
И един въпрос към автора, дали е успял да влезе и как е :)