Споделена история от Образование

Струва ли си риска?
Здравейте! Предстои ми последна година в училища. От 10 клас се чудя какво да следвам. Добра съм по всички предмети, отличничка съм, но не зубърка. Обаче като се замисля за вероятна професия... не си се представям никъде. Търсих много, видях десетки, да не кажа стотици специалности в различни сфери. Запитах се за нещата, които обичам. Осъзнах, че това са децата и се сетих за детска учителка. Все още обмислям този вариант, но... Последните 6-7 месеца се интересувам от доста по-различни неща. Започнах да гледам за йога(да практикувам също), здравословна храна и здравословен начин на живот, както и малко психология. Тези интереси ми се отключиха след като започнах да се боря с инсомния и търсех начини да се преборя. Природата също ми е любимото бягство от всички проблеми, човек не може да ме накара така да се почувствам. Дори и децата вече не ме вълнуват толкова... Струва ли си риска? Да уча нещо, което няма да ми е чак неприятно, но понеже не намирам специалност, която да ми е обвързана с новите неща, които казах, че ме вълнуват, дали е редно? Дали това не е временно отклонение? Имам ли времето да променям и търся нещо друго? И каква? А подготовката за евентуални кандидатстуденски изпити? Толкова много въпроси... Ще се радвам да ми помогнете със съвети.

Коментари

1.   Ако наистина си отличничка а не зубрачка не ти трябва подготовка за кандидат студенстки изпити. Аз завърших тази година, с 4, без грам да се подготвям отидох на кандидат студентски изпит и там изкарах 4,60, бях средно ниво от кандидатсващите и ме приеха и приеха много хора с по ниска от моята оценка.
Но не мисля че ставаш за учителка, какво мислиш за детски лекар?

2.   Помня един епизод на сериала Малкълм, в който той кара тест за професионална квалификация и изкара, че всичко му върви, а той беше учуден. Интересите и професията са две съвсем различни неща, как точно искаш йогата и здравословното хранене да ти станат професия? Избери си предмет, който те влече и ти се отдава, ограничи си избора до специалности само с този предмет. Избери си университети, в които би отишла и виж какво се учи с твоя предмет.

3.   До #1 Съгласна съм, мога да вляза на много неща, защото имам големи познания по много предмети. Но това не ви помага за избара на професия... Не ставам за лекар, имам страх от игли и припадам при вида на кръв :(. До #2 Чувала съм доста истории как интересите, т. е. хобито се превръща в професия. Знам, в моя случей е трудно. Мислех за диетолог, но не харесвам молекулярна биология. Проблемът ми е, че с нито един проблем не се вдъхновявам.