Споделена история от Образование

Информация за Медицински университет София
Здравейте! Другата ггодина ми предстои кандидатстване в университет по медицина и ме интересуват няколко неща.
1. Всички 180 студенти със специалност медицина в няколко зали ли се обучават или са събрани в една обща?
2. Остава ли достатъчно свободно време докато трае следването?
3. Възможно ли е едновременно да се работи и да си студент по медицина?
Благодаря предварително на всички отговорили!

Коментари

1.   В София не съм учил, не съм и кандидатствал там, но все пак.
Тези "всички" 180 студенти са разделени на потоци, лекциите са за един поток или 2, според зависи от капацитета, човешкия ресурс и други неща. Упражненията, които са по-голямата и значима част от обучението, са по групи 8-10-12 човека, които се сформират още от началото.

Свободно време остава, ама колко и какво желание ще имаш как да го използваш е субективно понятие.

Възможно е, но е доста трудно. Имах колеги, които първите години работеха, други почнаха последните. Носят се и митове за такива, работили паралелно от началото до края, но са единици. В края на краищата, е въпрос на желание предимно, а и от работа до работа си има разлика. Успех.

2.   1. Не разпределени сте на групи по 10-12 човека. На лекции ходи целия курс, а на упражнения само групата, в която си.
2. След 1 курс, е доста по-трдуно. Зависи и какво очакваш под " свободно време". Ще имаш така да се каже време, за развлечения, но няма да траят дълго. След всеки завършен курс ваканциите нямаляват. А и имаш и зимен и летен семестър. Това означава, че ще учиш и през лятото. Не се надявай на 2-3 месеца ваканцийка.
3. Не мисля, че ще си успешен в университета, ако работиш. Ще имаш доста да учиш, така че не ми се вярва да сядаш да учиш в 19 вечерта до сутринта и после пак на лекции и работа.

3.   1. Студентите се разделят на групи в началото на учебната година.
2. Не, почти всеки ден лекциите са от рано сутрин(около 9), до към 19 часа, като имаш 1-2 дупки от по час-два. А когато нямаш лекции трябва много, много здраво да учиш.
3. Първите три години физически не е възможно. Няма да имаш време ако искаш да си редовна в университета, а да си редовна, при положение, че учиш медицина си е направо задължение. Разбира се, лятото можеш да работиш. Още на четвъртата година аз си намерих работа в частен гинекологичен кабинет като секретарка, помощница на доктора. Научих много от него. Ходих там главно за да натрупам опит и знания. Трябва да знаеш, че в тази професия парите никога не трябва да са приоритет.
Успех и знай, че приемът в университета е най-лекото, което ти предстои.

4.   Не се обучаваме в една зала, практически е невъзможно. Заедно с платено обучение броят на студентите по медицина достига до над 300 човека. Разделени сме в два потока - първи поток 1-16 група и втори поток 17-32 група примерно, като лекциите ги караме по потоци всички заедно в една аудитория. Упражненията протичат само с групата ви или заедно с още 4 групи, т. е едно каре.

Относно свободното време въпросът е относителен и опира до това колко си организиран. Първата година е доста свободно, но втората и третата няма как да работиш и да учиш, освен ако не караш нощни смени или почасова работа. Четвърти курс имаш време за работа, предполагам и в следващите години до шести също. Не е лесно, но си струва.

5.   1. Не, разселят Ви на групи.
2. ЗАБРАВИ за свободното си време
3. Може би към края, но за първите курсове забрави