Споделена история от Образование

Помощник-фармацевт?
Здравейте! Моля хора, които са завършили тази специалност или хора, които знаят нещо повече за нея да ми кажат мнението си, ще съм много благодарна!
Раздвоена съм дали да пропусна година, в която да уча
усилено за изпитите по биология и химия и да кандидатствам за магистър фармацевт или да не губя година, а да започна да уча в медицински колеж за помощник-фармацевт и каква е разликата между магистър и бакалавър освен че бакалавърът няма право да отвори аптека?
Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   Главно разликата е в заплатата. Аз съм магистър фармацевт, работих една година в аптека, взимах чисто 2000 лв, моя коллежка в същата аптека помощник-фармацевт взимаше 1100 лв за абсолютно същите часове работа. Няма да коментирам, че тя имаше изключително ограничено мислене на тази тематика, не защото беше глупаво момиче, а просто беше учила много, много по-малко от мен и като времетраене и като количество. Помощник-фармацевтът не може да препоръча нищо на човек който има нужда спешно от лекарства. Сега работя във фабрика, заплатата ми наближава 3000 лв и помощник-фармацевтите не могат да работят това нещо, да не говорим, че са с огромно самочувствие и си вярват наистина много. Мислят се за по-велики от нас и постоянно мрънкат за ниските си заплати, но както се казва, кой за каквото си е учил. Моят съвет към теб е да почваш да учиш сериозно и догодина да си кандидатсваш фармация, само по сложността на изпитите можеш да прецениш коя професия е по-сериозна. В МУ София, където съм завършила аз, изпитът е по биология и химия, пишат се теми по биология и се решават много дълги задачи по химия(абсолютно същия е като за кандидатсващите медицина), докато изпитът за помощник-фармацевт в колежа дори не може и да се нарече изпит, протича точно като интервю за работа.

2.   Разликата между магистър фармацевт и бакалавър е огромна.
Магистър фармацевтите учат 5 години след като положиш изпити по биология и химия, на които трябва да изкараш над 5, за да те приемат. След като влезнеш те чака яко учене, всички лекарства, въздействието им върху човешкото тяло, химични формули, лекции по анатомия. Общо взето всичко е химия. За ПФ се учи 3 години и то повърхностно ги учите лекарствата, взимаш някаква мизерна заплата от 800 лева. Ако ти се учи и искаш прилежна професия по-добре пропусни 1 година, то даже нд е пропусл, а подогтоека.