Споделена история от Образование

Придобиване на учителска правоспособност във ВТУ
Здравейте. Аз съм жена на средна възраст, завършила съм едно висше образование магистър, но не успях да си намеря работас с него. Наскоро видях на сайта на ВТУ, че предлагат различни квалификационни програми и най вече ме интересува програмата "Учителска правоспособност", която е свързана и с програмата "Заедно в час" доколкото разбрах и се придобива квалификация" учител по.. ". Днес звънях на няколко телефона на университета и, но нищо съществено не можа да ми каже жената и ми каза да чета на сайта, но там няма това което искам да знам и то е дали мога да се запиша за предмет по който аз искам т. ст дали аз мога да си избера предмета(биология химия история психология и тн. ). На сайта е споменато само че трябва да има поне 6 човека за да се сформира курс. Пропуснах да кажа че аз имам учителка правоспособност (която придобих през следването си) по предмет, който не се преподава вече. Моля ако някой е придобил така квалификация или има някаква информация да пише или предложете други варианти. Много искам да преподвам след толкова години вече разбрах че това е моето призвание! Но съм неориентирана и затова ви моля за съвет. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Завършилите курса на обучение имат възможности да работят като учители и възпитатели в държавните общообразователни или специализирани заведения, в центровете за работа с деца, като организатори и консултанти в лицензирани частни учебни заведения, като експерти в неправителствени организации и по различни социални програми. От сайта на ВТУ.

Общо взето възпитател, не учител по предмет, освен може би ако нямаш завършена биология като наука и това да ти даде възможност да работиш като учител по биология.

Аз на твое място бих записала задочна магистратура някъзе примерно начална педагогика или там каквото те интересува. Трябва да знаеш също, че често учители по биология, география, изига и т. н. обикалят 2-3 училища за да съберат нужните им часове.

2.   https://diuu.bg/training-diuu/diuu-courses/one-year-teaching-qualification/

3.   Аз искам да бъда учител по музика и се надявам, че ще може да се възползвам от същата програма, която ВТУ предлага за квалификации. Притеснява ме това, че може да съм единствения желаещ. Решил съм да запиша първо "Начална училищна педагогика и чужд език" защото видях, че в тази специалност се изучават и музикални дисциплини (догодина ще я запиша, все още нямам висше образование).
Не знам кое е по-добре, тази квалификация, или да кандидатствам за магистърска програма в музикалната академия?

4.   Много писане и нищо по-конкретно, за да се отговори адекватно. Научете се да задавате адекватно въпроси, например "завършила съм... , мога ли да стана учител по... и как, колко години да уча и къде". Не е трудно, а спестява много писане и въпроси!
Много зависи какво ти е базовото образование и каква е тази специалност, която не се преподава. С едногодишен курс "Учител по... " можеш да станеш учител по предмет, тясно свързан с образованието си. Например със специалност математика, информатика или инженерна можеш да станеш учител по математика или информатика и ИТ. Няма как да си завършила НСА и да станеш учител по биология или история например.
Ако наистина искаш да избереш предмет, примерно химия, записваш магистратура в тази област. Но ако си завършила в друго професионално направление, магистърската ти ще бъде 2 години и половина.
Мисля, че бях достатъчно изчерпателна

5.   Учителската правоспособност е за учители по специалните предмети в техникумите-за учители по икономика, разни технически специалности по техникумите и тн., тоест към магистри, които нямат педагогическо образование. Разбира се, че не можеш да си избираш предмет и не можеш да станеш учител по общо образователен предмет-Химия, Физика и др. При положение, че имаш педагогическа правоспособност тази квалификация просто не ти трябва.

6.   До номер 4 от авторката завършила съм теология и имам квалификация учител по вероучение. Въпросът ми е дали с тази квалификация ще мога да преподавам по история примерно.

7.   от номер 4
Това вече е конкретен въпрос. Ето че не е трудно.
Можеш, стига да изкараш курс за учител по история. Ето линк към наредба с кои специалности какъв учител можеш да станеш, има дълга таблица по-надолу: https://econ. bg/Нормативни-актове/Инструкция-2-от-1994-г-за-изискванията-за-заемане-на-длъжността-учител-или-възпитател-_l. l_i. 127254_at. 5. html