Споделена история от Образование

Настаняване в общежитие
Здравейте. Приет съм в СУ. Другия месец ще кандидатствам за общежитие. Имам няколко въпроса, ако някой може да ми отговори. В деня на настаняването какво точно се случва? Може ли майка ми да дойде да разчисти основно в началото? Може ли да се сменят някакви мебели, да се вкарват допълнително? Ще се радвам да ми помогнете с информация.

Коментари

1.   Хей здрасти. Аз уча в НБУ но то няма общежития и съм настанена в ВСУ в София. Надявам се да ти помогна макар че не съм в СУ. Ами отиваш и там ти казват в кой блок си в кой апартамент като номер говоря дават ти всичко в смисъл ключове и такива работи. Показват ти и стаята в която си. Разбира се че може. Моите родители с родителите на съквартирантката ми ходиха чистиха разместваха тапети сложиха няма никакъв проблем. Да може при мен нямаше проблем. Вкарахме един гардероб и едно като маса където ни е самия телевизор. И в същото време го ползвам и като бюро да уча и да си държа материалите за училище.

2.   Аз пък исках да попитам дали дават по общежитията да се лепят плакати? Понеже имам много и си мисля така да направя стаята по красива и комфортна. :)

3.   Толкова е противно да гледам млади мъже, на които майките им тичат след тях като след малки сополанковци!
Извинявай, ама е противна гледка. Замисли се!

Съвет от мен: не бъди мамино синче и се оправи сам.
Чу ли..?
Ж23

4.   Първо, нека да те класират, че обикновено нямат места. Второ, да може, но помогни на майка си. Трето, чака се дълго при администрацията и четвърто, иди на общежитие на друг университет, защото в СУ, ако нямаш връзки, отиваш в стая с хлебарки и дървеници.

5.   Е ти на тази възраст толкова ли не можеш да си очистиш сам? Съсипаха я тая държава.

6.   Аз втора година живея на общежитие в СУ и мога да ти споделя всичко, което преживях :D
Трябва да идеш точно на датата, която е определена за настаняване на твоя факултет. Редиш се на една дълга опашка, за да си платиш за стаята, като оставяш около 100-120 лева, наемите са най-евтини в сравнение с другите общежития в Студентски, но първоначално се внасят два депозита, които след време може а си вземеш (като се изнесеш).
После като си платиш с касовата бележка и снимка отиваш при домакинката на блока, в който си разпределен - там също попълваш две, три декларации и като се оправиш документално ти дава ключ към стаята. Отиваш да я видиш, най-вероятно там ще има някой настанен или останал от лятото по-голям от теб. Ще видиш каква е стаята дали въобще се нуждае от почистване, защото има хора, които много си поддържат и естествено не завъждат хлебарки и т. н.
Ако не не виждам проблем майка ти да дойде да ти помогне с изчистването, багажа и т. н., но не е нужно да караш жената да чисти стаята, в която няма да си сам, а най-вероятно с още двама (Да, защото двойните стаи са рядкост). Просто ще се разберете кой какво да почисти и подреди и ще се справите.
Зависи много и от съквартирантите има и окей има и много големи мърльовци и хич не знаят какво са хигиенни навици.
Може да си вкарваш мебели, но задължително казваш какви са на домакинката, защото тя ще ги запише в картона ти и при изнасянето ще си ги вземеш. Но ако си взимаш пластмасов шкаф, не е нужно да й казваш, става въпрос ако си взимаш стол, гардероб, бюро, маса - въпреки че тези неща си ги имаш предварително в стаята, но не се знае в какво състояние точно.
Като цяло живота в общежитие не е толкова страшен, колкото си мислех и аз в началото, напротив срещаш се различни хора, опознавате се и т. н.
Нормално е родител да дойде с теб, така че не обръщай внимание на другите, които ти казват мамино синче и т. н. Моята майка също дойде с мен, когато се настанявах, само да погледне стаята, защото все пак й пукаше къде ще живея през следването си.

:)
Успех!

7.   До номер 2.
Дават, но преди да напуснеш стаята трябва да си ги отлепиш.
До автора:
Гледаш в сайта на СБО къде и дали си класиран. След това с необходимите документи (трябва да погледнеш на сайта какви са, защото вече съм забравил) и след това отиваш, дават ти настанителна заповед и се разполагаш в квартирата. Мебели може да си внасяш, но имай предвд че стаята ще я делиш с още 1 или 2 човека, които също може да си донесат мебели. Майка ти също може да дойде, но както казаха по-горе на 19-20 години трябва да може да се справяш сам.