Споделена история от Образование

Искам да сменя училищата
Здравейте! Момиче за 9-ти клас съм и миналата година влязох в гимназия. По начало още исках да уча в професионалната гимназия за офис мениджър, но родителите ми казаха по-добре да уча в профилирана, която е и най-елитната в нашия град. Еми да, там се записах и не ми хареса. Цяла година се мъчех и стипендията е много ниска. Реших, че искам да се местя, там където по начало желаех и днес се прибирам, казвам на наще и те просто ме отрязаха. Вдигнахме скандал и пак не. Понеже гимназията се води селскостопанска родителите ме питат краварка ли съм искала да стана. Говорех с тях но не и не. Изтърпях цяла година в профилираната и не мисля за втора. Там просто не е моето място. И като цяло не е ли мой избора да реша с какво искам да се занимавам в бъдеще? Предложете идеи какво да кажа на родителите ми, за да ги убедя.

Коментари

1.   Избора не е твой за съжаление, до като не навършиш 18 нямаш право да се представляваш сама пред държавни институции, не можеш сама без родител да идеш да се местиш, дори нямат право да дадат документите ти на теб, а само на родител.
Разбира се можеш да се опитваш да ги убедиш, но решението къде ще запишат детето си да учи е тяхно.

2.   Няма почти никакво значение къде учиш до 12ти клас. Важното е да знаеш какво искаш да учиш като висше и да можеш все пак да се подготвиш за това. Това, че ще учиш в селскостопанска гимназия не означава, че не можеш да станеш мениджър, лекар, инженер и т.н. Учи, където ти е приятно и където ще имаш приятели.

3.   Ако искаш да следваш в университет ти трябват по-високи оценки в дипломата. Има възможност в избраната от теб гимназия с по-малко труд да постигнеш по-високи оценки и те да са ти от полза при кандидатстването. Може да поговориш с машите и да им споделиш това, защото в крайна сметка гимназията няма значение. Аз завърших гимназия с електротехника и след това следвах нещо съвсем друго.