Споделена история от Образование

Какво да избера?
Здравейте! Предстои ми да кандидатствам в университет след няколко месеца. Вече, като че си избистрих възможните варианти.. Много ме влече снимането и си мисля Филмов и телевизионен монтаж или Реклама в НБУ? Подочух че има много общо между двете специалности... Ще съм много благодарен, ако има някой, който да сподели досега или опита си с някоя от тези специалности! :) Благодаря предварително!!

Коментари

1.   Това не е университет и те съветвам да не си губиш времето. Четири години да се "учи" монтаж е пълен смях. По-добре е да се запишеш на някой едногодишен курс и да търсиш къде да се закачиш стажант. Заплащането е мега ниско, отсега да си знаеш.

2.   Въпрос към автора. Аз понеже ще съм 11 клас и да те пиатам. Лошо ли е че все още нямам и бегла представа за това какво ще запиша?

3.   Защо не в НАТФИЗ?

4.   Като прочетох НБУ и изгубих интерес да ти давам каквито и да било съвети...
Само ще си пропилееш времето там... и парите на вашите.

5.   Коментари като първи и четвърти ясно показват колко ограничени сънародници имаме, които са същински коне с капаци, не приемат иновациите и държат единствено на традиционните стари лаври. НБУ не е университет? Тогава 99% от висшите учебни заведения в България не са, защото нивото им е ниско, приемат куцо и сакато... дори престижният Софийски университет имаше над (НАД!) 1000 незаети места след трето класиране и приемаше хора с 3-ки от матурите... И не, не се чувствам обидена лично - студентка съм в СУи имам поглед над нещата. Посредствени кадри има във всяко учебно заведение, пробивни - също. (:
НБУ е университет, където се залага до голяма степен на практиката, която е важна за бъдещата реализация. Освен това разполага с чудесен учебен корпус - една от най-модерните бази на български университет. Има и негативи, но то в кой ВУЗ няма? (:

Сега към ВЪПРОСА на автора:

В НБУ я има възможността за Minor обучение след втората година - тоест да учиш едновременно две специалности, ако имаш добър успех. Така ще можеш да съчетаеш специалността "Кино и телевизия/ Специализация: Филмов и телевизионен монтаж" със специалност "Реклама". "Подочух че има много общо между двете специалности" звучи смешно, признавам, и показва ниско ниво на информираност - в сайта на НБУ са качени програмите и на двете специалности, лесно можеш да направиш справка (напиши НБУ бакалавърски програми - електронен каталог, има подробна информация откъм програма, преподаватели и т.н.).
В НАТФИЗ е на много високо ниво специалността "Филмов и телевизионен монтаж", приемът е труден - изискват се начални познания, прочит на определена литература (поместена е в сайта).
В НБУ е значително по-леко следването.

Споделил си, че ти допада да снимаш - защо тогава не избереш Фотография? Специалността я има в НАТФИЗ, НБУ, като курс в ТУ, магистърска степен в НХА... Или Филмово и телевизионно операторство?
В НАТФИЗ първата година всички студенти учат по общ план и после (в зависимост от успеха) се преразпределят. Тоест, ако успееш да се класираш в Академията и се справиш на ниво, ще имаш по-осъзната визия за бъдещето си - дали да избереш Монтаж, Операторство, Фотография, Екранни изследвания и журналистика или Продуценство (понеже и то е насочено към рекламата).
Другият вариант е да помолиш да ти изготвят индивидуална програма от НБУ (има такава опция), която да съчетава в себе си дисциплини в сферата на монтажа, рекламата, фотографията и т.н.

ПС: "Филмов и телевизионен монтаж" го има също в Югозападен университет "Неофит Рилски" (Благоевград) и в Арт Колеж - София (Частен професионален колеж по екранни изкуства).

По мое мнение е добре да отидеш на кариерно консултиране, както и да посетиш Деня на отворените врати на различните университети...

Успех!

Д.С.