Споделена история от Образование

Право в Софийски университет
Здравейте. Тази година съм 12 клас и съм избрала да кандидатствам право в СУ. Имам разработени всички теми от конспекта на университета и в момента тръгвам на уроци по български език и литература. Има само едно нещо, което не ми е ясно, и моля, ако някой може да ми помогне. Искам да попитам кое помагало с тестове по история да си купя, което се доближава до изпитите в Спфийски университет на История на България?

Коментари

1.   Това да ходиш на уроци по български... нямам думи. А тестът по история в СУ е в пъти по-лесен от текущите тестове по история в училище. Единствено българска история е.

2.   До номер 1. Какво нямаш думи за уроците по български. Извинявай много ама произведенията са 130 не съм видяла някой да се подготвя сам за матурата по БЕЛ. Относно тестовете в СУ по история как да разбера какви са като не съм ги виждала? Аз доколкото знам право в СУ се влиза трудно, а ти едва ли не каза че, ей така може да си влезнеш.
-Авторката

3.   Здравей, авторе! Студент по Право съм в СУ! Винаги съм искал да уча Право и до момента не съжалявам за избора си! Понеже учих в математическа гимназия и там се наблягаше повече на природо-математическите науки, та точно в 12 клас започнах да се подготвям за изпитите по БЕЛ и История, по мое време бяха -само развиване на Теми... Ами какво да ти кажа, точно за 5 месеца се подготвих Отлично...! Явих се на изпитите, резултатите ми бяха Мн. добри... История -5, 33. БЕЛ -5, 47, успех от Дипломата -5, 20 и влязох от първо класиране! Но, сега с тези тестове, които въведоха... летвата падна! Тъй, че ще успееш! Имаш време да се подготвиш! Успех!

4.   Аз съм учител в нелошо училище, което обаче е далеч от елитно. Единици са тези с частни уроци по БЕЛ, а бая от нашите влизат право в СУ-то. За теста по история е прав №1, 12 клас не повярваха колко е лесен, мислеха, че ги бъзикам. Колко е трудно да се влезе право можеш да видиш от бала, с който приемат. Трудно може да е било преди 10-12 години. Тази години имаше места и след трето класиране.

5.   До авторката - дъщеря ми не е ходила на уроци и има 5.50 на матурата по БЕЛ. Завърши миналата година. И то без да се е престарала с подготовката., защото въпросния изпит изобщо не й трябваще като резултат. Не искам да кажа, че изпитът е много лесен, защото не е , но не е и нещо свръх трудно, ако имаш добра езикова подготовка до 7-ми клас и можеш да пишеш що годе смислено. Не прави грешкага да се готвиш за есе. Готви се за ЛИС.

6.   Уроците за матурата не са задължителни, освен ако човек няма пропуски, които не иска да запълни. Времето през учебната година е достатъчно, за да се усвои материала. По-добре посещавай уроци по история за кандидатстудентския изпит в СУ.
Към въпроса: Тестът е по-труден от матура, но не е невъзможен. Решавай много държавни зрелостни изпити, за да се научиш да работиш бързо, съсредоточено и, естествено, да упражниш знанията си. По-важна е темата, която ще се падна (а то се падат 2 теми, от която избираш 1) - трябва да познаваш в детайли това, по което си избрала да пишеш. Минимум 3 страници, но повечето с високи оценки (разбирай над 4,50) изписват над 6 (над 8, ако пишеш широко). Тук има развити теми: http://history.kabinata.com/themes/index.htm

ПС: Баловете всяка година падат и падат... Над 4 от изпитите и над 5 от матурите ти е достатъчно за прием. Вариант е и УНСС, Юридическият им факултет е добре развит.

7.   Здравей, авторке! Браво за избора ти! Вярно, много хора искат да следват тази специалност, но и реализацията като адвокати и съдии не е лоша и не е с ниско заплащане! Според мен, яви се на изпити не само в СУ!! УНСС е много добър избор за право, юридическият им факултет е супер, имат реновирана база /нещо което СУ нямат/, и голяма библиотека!!! Аз уча там, но не ти го казвам, за да те “агитирам” да дойдеш, а те съветвам да помислиш за този вариант! Няма да съжаляваш ако избереш УНСС!

8.   Да учиш право е една от най - големите грешки, които може да допуснеш.

На пръв поглед изглежда престижна и перспективна специалност.

Следването продължава около 6 години, в които трябва да се научи страшно много материал, 90% от който ще ти бъде абсолютно излишен.

По време на следването няма да ти остава много време да си намериш работа, докато следваш.

Забележи, че хората които са ти писали в предните коментари, повечето от тях учат право, или децата им. Очевидно и те не осъзнават , каква е действителността за тази специалност.

И най важното, след 6 години здраво учене като завършиш ще се случи едно от двете

1.Няма да си намериш работа по специалността - 95 % от случаите

2 Останалите 5 % - ще си намериш работа в някоя кантора, че те спукват от работа и ще работиш за заплата, близка до минималната.

Моля, отвори jobs.bg и внимателно разгледай в момента работата, която се предлага в раздел Право и юридически услуги. Представи си, че си току що завършила, без връзки , и трябва да си намериш работа. На практика е невъзможно. Виж също така, колко стаж се изисква за длъжностите и заплащането. Само със завършената специалност, няма да може да си намериш работа, трябва ти минимум 1 година стаж. От къде може да придобиеш стаж, в случай , че не може да си намериш работа, поради липса на стаж ?

Напиши в гугъл " Право Сподели " , за да видиш какви работи са написали бъдещите ти колеги за тази специалност.

9.   До номер 8
Връзките не са ми проблем. Има кой да ми помогне да се реализиръм, ако завърша Право.
Авторката

10.   Авторке, с този правопис първо се моли да си вземеш матурата по български и да завършиш средно и чак след това си мечтай за правото.

11.   До номер 10.
Допуснала съм точно една грешка и то понеже бързах като го писах.Така че по-спокойно моля. :D

12.   Коментарът на номер 8 е единственият смислен в тази тема. Аз уча втори курс право в УНСС (аз и не съм кандидатствала в СУ) и сериозно го обмислям да напускам. Ако нямаш вуйчо владика, нищо няма да стане. Връзкарите от моята специалност още от първи курс 'работят' в кантори, а другите лапаме мухите. Дали при мама и тате, дали при роднина, но отсега учат 'занаят'. Това е наследствена професия, набийте си го в главите.
Ж20

13.   До Номер 12
Казах вече, че връзките ги имам!
Авторката

14.   Авторката, разбрахме. Сега остава да научиш нещо, което се учи до 5-ти клас - правопис. Щото с това реализирЪм няма да стане, документация ще попълваш.

15.   Щом имаш връзки, значи да не те мислиме.

;)

16.   Авторке, как мина?