Споделена история от Образование

България или Холандия?
Здравейте, още отдавна се бях насочила да следвам в чужбина и тъй като сега ще съм 12 клас трябва вече да знам къде и какво ще следвам. В началото много ми се искаше във виенския университет, заради града, качественото образование и това, че там не гледат толкова дипломата, тъй като моя успех не е от най-отличните (но разбира се не пада под 4. 50), но проблема е, че там специалностите с английски език са ограничени, а не искам да следвам с немски език. Та накрая като изключих немско-говорящите страни, скъпата Великобратания и още страни, останах с Холандия. Поразучих някои неща за там. Разбрах, че намирането на общежитие/квартира там си е доста трудно и особено ако не е на място. Отделно, че са и доста скъпички наемите. Университетите там не са безплатни, но не са и скъпи. Та наскоро започнах да се замислям и за България, но не знам каква реализация ще имам, ако завърша тук. За сега съм се спряла на психология или журнилистика и комуникация, но мисля, че с второто, ще имам по-големи възможности, въпреки че психологията ми е най-интересна. Та както и да е, замислих се за България, заради спестените главоболия и парите, които могат да се спестят. Отделно ще съм си в позната среда и също така няма да се налага да хвърлям още пари за IELTS. Ако ще е в България ми се иска да е в София. Вие какво мислите? Каква реализация ще имам тук? И българските дипломи признават ли се в чужбина?

Коментари

1.   В България не остана кой една гайка да завие, но сме пълни с психолози, артисти, певци, модели, плеймейтки, културисти, ММА бойци, журналисти. Няма кой да отгледа два домата, но има кой да ти каже коя компаньонка, пардон, манекенка си сложила силикон, колко кубика, и на кое място се намира в ранглистата на силиконките. Бай Ганьо да не е прост да бачка занаят? Ше бачкат балъцити! Ганя само ше си бара мъдити/клиторчиту и ше прибира пачкити.
Класика в жанра си избрала, само трябва след бакалавър психология да запишеш магистратура туризъм и от работа няма да можеш да се отървеш.
Извинявай за грубия ми стил на писане, не искам да ти убивам ентусиазма, но не искам и да те лъжа.
Все пак, за да не съм безполезен както например психолог, бих те посъветвал какво да учиш - стани лекар. Лекари се търсят и ще се търсят. Пак ще работиш с хора и ще решаваш техните проблеми, също като психолога, с тази разлика, че лекаря наистина е полезен, а психолога само взима парите за нищо. Честно казано и проститутка е по-полезно за обществото отколкото психолог!

2.   Всеедно да питаш Бангладеш или Холандия.

3.   Следвай сърцето си, а не другите. Все пак това е твоя живот. Всеки може да ти дава акъл, но никой няма да разбере какво ти е. И на мен ми повтаряха „Стани лекар, фармацевт”, ама все хора, които не разбират изобщо от тази професия. Не на всеки му харесва химията и биологията все пак. Помисли си много добре и сама реши. Все пак това са твоята мечта и твоят живот. Няма да изживяваш нечиий чужд. Аз сега записах нещо, което сама реших и ще видя какво ще стане. Но щях да бъда много нещастна, ако слушах хората. В Холандия, в България, няма значение. Важното е ти да обичаш професията си. Нагледали сме се на сърдити лелки. Успех. :)

4.   Разбира се, че Холандия! Каква ти България?
Да не би в България да са те родили, отгледали, образовали? Съответно ти нищо не ѝ дължиш и трябва да реализираш знанията и уменията си в Холандия...

6.   До 4 не съм автора но страшно ме издразни. Нищо не дължа на България - гадно образование, лошо отглеждане и най-вече факта че ме родиха в тази дупка, която нямам търпение да напусна!

7.   Номер 3, каквото дължи го фължи на родителите си, не на тази изтърбушена държава. Тук средното образование не е безплатно!

8.   6, свободен си да напуснеш. Знаеш ли - това е резултатът от 30 г. безкраен явно преход незнайно към какво - ей такива същества с абсолютно изкривена ценностна система. Готов си за там, те такива им трябват. Ама да не вземеш да се вреш в сподели оттам, ще ползваш холандски, немски или английски сайтове. Ако можеш.

9.   #6, щеше отдавна да си напуснал, ако на Запад някой се интересуваше от поредния чистач без език и възпитание. Чужбина е за хора с характер и стойност, поемащи отговорност за живота си, а не мрънкащи неудачници като тебе, на които за всичко България им е виновна. Тук мрънкаш за отглеждане и корупция, там ще цивриш за дискриминация и ксенофобия. На една утайка все нещо друго ѝ е криво. Сега спами някоя друга тема с импотентната си злобичка.

По темата:
Казано искрено авторке, с психология или журналистика никъде няма да се реализираш, България или другаде. В България се претъпка с психолози, колко години подред е най-търсената в СУ. Нивото на тази специалност е на нивото на философски факултет: рехава дисциплина, лоша реализация, никакво вещество зад материала. Не знам защо жените се впускат в това, казвайки колко интересно било. "Интересно" не е повод за висше образование - 4-годишна платена обвързаност, на която после ще разчиташ за работа. Отвори jobs. bg и виж колко психолози се търсят, колко им плащат. Най-добрите ти шансове с такава диплома е после да с мъчиш да ставаш HR. Има шанс за добра кариера, но залагаш на "ако". Няма да коментирам журналистика/комуникация, защото поне в САЩ това вече е синоним за безполезна диплома.

Гледай към истинска специалност, която един ден ще ти доведе кариерен път - счетоводство, ИТ, медицина, фармацевтика, и т. н. Психология, философия, литература, история, тези хуманитарни лигавщини можеш да ги четеш в свободното си време, не е далеч толкова сложно. После избери накъде да отидеш - дали чужбина или тук, чак след като разбереш какво искаш. Не е нужно веднага да хукваш от гимназия в университет. Ако работиш (дори почасово в някое заведение) и се ориентираш към нещо в рамките на една година, това е далеч по-добър вариант от записване на нещо, което после ще се окаже, че е неадекватно.
Дипломата ти е сертификат за квалификация и компетентност, отнема време, търпение, усилие и пари. Не си базирай тази квалификация на нещо, което ти е "интерсно". Заложи на стабилна работа. Имаш ли кариера, тогава имаш шанс да се оглеждаш за интересното.

10.   Реализацията си зависи само и единствено от теб - колко си пробивна, амбициозна, дали влагаш старание и упоритост. Първо се изясни каква специалност искаш, а после се насочи към висше учебно заведение.
Образованието в Холандия е на по-добро ниво, както сочат и световните рейтингови системи. Университетите там са два вида: по приложни науки и теоретични. За да избереш най-добрия вид според желанията ти, трябва внимателно да разгледаш учебната програма. Добре е журналистиката да се комбинира с друга специалност - филология, хуманитирана наука, социална наука, икономическа дисциплина... Така ще увеличиш шансовете си успешна реализация. (: Намирането на квартира или общежитие не е особено трудно, от повечето университети са отзивчиви. Но поне 800 евро (поне! ) на месец трябва да отделяш за наеми, храна, други разходи и т. н. Имай предвид, че там повечето се придвижват с велосипеди и, ако купуваш от там, не са особено евтини.
В България също можеш да изучаваш психология или журналистика, в голяма част от университетите дипломата е международно призната. В СУ "Св. Климент Охридски" психологията за поредна година е най-желаната специалност, с много висок приемен бал и за момчета, и за момичета. Голяма част от завършилите я не се реализита като психолози, но използват наученото в живота. Във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК - СУ) има четири специалности: журналистика, връзки с обществеността, книгоиздаване и комуникационен мениджмънт. Ако избереш Журналистика, има две разделения - телевизия/радио/печат, както и култура/вътрешна политика/международни отношения. Това ти позволява да специализираш в една област (примерно Международна печатна журналистика), но и да имаш понятия от всички сфери на медиите и комуникациите. В Нов български университет (НБУ) можеш да съчетаеш специалност психология със специалност журналистика (това е т. нар. minor програма, възможна е при завършен първи курс с минимум добър успех). В НБУ я има също възможността да учиш психология на английски (Psychology).
Ако искаш да останеш в България, но да се обучаваш по чужда система - избери Американския университет в Благоевград. Не съм сигурна дали имаш високи шансове за стипендия, понеже сподляш, че дипломата ти не е отлична, но... Има я специалността "Журналистика и масови комуникации", отделно можеш да я съчетаеш с друга специалност. Има и богат избор от подспециалности като Съвременни езици и култури, Антропология, Философия и религия...

В Австрия е на високо ниво публицистиката, което се различава от журналистика. Но, както сама каза, трябва да владееш немски език. (:

Във Великобритания таксите са високи, но има възможност за студентско кредитиране.

Между другото още ти е рано, но има интересни магистърски програми, които съчетават медиите с психологията. За пример мога да посоча дистанционната програма "Публични комуникация и социална психология", която предлага Бургаският свободен университет.
И още нещо: диплома по журналистика не е гаранция, че ще си намериш добра и доходоносна работа. Медийното пространство изиска много, много самодоказване. Ако желаеш да се реализираш в България, по-добре запиши журналистика тук и специализирай в чужбина. Така в хода на следването ще създадеш контакти, ще натрупаш опит в местни и други медии (а стажът е изключително важен), ще придобиеш по-голяма увереност. Една диплома - независимо дали от роден или чуждестранен университет - не е гаранция, че ще бъдеш добър журналист/публицист. Хъс, талант, креативност, дар слово - това са неща, които трудно се придобиват в университета, да не кажа никак...

Д. С.

11.   С тези специалности реализация без връзки няма никъде. Образованието навсякъде в Европа не струва и за жалост не е много по-добро от нашето. В чужбина обаче ще се срещнеш с друг тип хора, ще израстеш като човек, ще придобиеш самостоятелност. Ако останеш тук, само ще се дразниш, че си изпуснала възможност. В Холандия обаче е бая скъпо. Не говоря за таксите, а за цената на всичко.

12.   Е, че как Божена Панделиева, сестрата на лицето на СДС стана журналистка без образование? Кой ти гледа образованието като вадиш връзки...

13.   Номер 9, не мислиш ли, че пресоляваш манджата с това плюене по хуманитарните специалности? ! Далече съм от мисълта да оспорвам явно популярната теза в тази тема, а и в обществото като цяло, че лекарите, програмистите и изобщо специалистите по точни науки са по-търсени и полезни за обществото от психолозите, историците и журналистите, примерно. Но, не мислиш ли, че:
1. Човек трябва да учи това, което му е на сърцето и после да му доставя удоволствие работата, а не да работи нещо, което мрази? ! То по тази логика и Йохан Щраус-баща е натискал сина си Йохан Щраус-син да учи търговия, защото нали музикант къща не храни, но в крайна сметка синът се разбунтувал и започнал да композира, в резултат на което станал доста по-добър композитор от баща си.
2. Едно общество, в което всички са лекари, счетоводители и програмисти би било много скучно, дисфункционално и бих казал, невъзможно. Това е все едно да кажем, че тъй като сърцето, мозъкът и белите дробове са най-важни в човешкото тяло, другите органи не ни трябват или хайде, не толкова радикално - тъй като дясната ръка ти е по-важна, можеш да си отрежеш лявата. Тъпо, нали?
По същия начин и с хуманитарните науки.
Затова изводът е:
3. За почти всяка специалност има място под слънцето. Обществото като цяло има нужда от добри журналисти, репортери и анализатори. И кой трябва да върши тази работа според теб вместо журналистите - лекарите или счетоводителите?
Като са лигави и безполезни психолозите, защо се ползват такива и в училищата и в полицията, и от всички елитни спортисти? Част от шампионските олимпийски отбори по ски на Австрия, Норвегия, Германия и САЩ са неизменно цяла група спортни психолози. Защо са им? Не им ли стигат лекарите и масажистите? ! Защо не си вземат един програмист или счетоводител да ги мотивира тези състезатели? !
В България има все по-остър недостиг на учители. Кой трябва да преподава български език и литература, история и география на децата - лекарите или програмистите? !
При международни дипломатически преговори, кой е по-полезен, някой с хуманитарно образование, което познава историята, културата и народопсихологията на другата страна или някой програмист или лекар? Защо тогава консултанти и експерти по междукултурна комуникация се наемат от огромни корпорации при разширяването им? ! Защо ИТ фирми не си ползват програмистите ами наемат хора с хуманитарно образование да им правят маркетинг и ПР кампании, логота, нови дизайни на продукти, етикети и т. н.? ! Защо това не им го вършат толкова безценните програмисти? ! А, като идеш на някоя екскурзия до Прага примерно, кой искаш да те разведе из града и да ти разкаже за историята и архитектурата му, лекар или счетоводител? !

Това показва, че не трябва да изпадаме в крайности. Както не е добре всички да са психолози, журналисти и културолози и да няма доктори и инженери, така не е добре и всички да са доктори, инженери и счетоводители. Обществото има нужда от широк спектър от специалисти и за всеки има място под слънцето, стига да си разбира от работата. Аз също съм хуманитарист, но без да се хваля, само от частни уроци по английски език и преводи на документи като заклет преводач правя доста повече пари от бивши мои съученици с професии като счетоводителка, химик и дори от някои програмисти и лекари. Никога не съм имал проблеми с реализацията си на пазара на труда и не виждам защо трябва да убиваме ентусиазма на едно момиче, което иска да учи психология или журналистика. Която и да е от двете специалности, съчетана с отличен английски език ще й открие професионални възможности и тук и в чужбина. Ралица Василева дори до CNN стигна. Много международни медии търсят кореспонденти с отличен английски език и знаене на местния език. Забележете кой предава обстановката около изборите в България, Казахстан или Румъния за ВВС или Deutsche Welle - местни хора, с отличен английски или немски език. И повярвайте, тези хора вземат много повече пари от кварталния счетоводител или личен лекар, ако е само до парите, но ако говорим за удовлетворението от работата, няма сила, с която да накараш мой приятел спортен журналист, отразил 6 световни футболни първенства и обиколил света да се забие в някакъв офис и да си боде очите с приходи и разходи над екселски таблици, защото това било сериозна професия, а неговата била лигава. Нали затова светът е интересен, защото е шарен. Не може всички да сме сериозни и праволинейни счетоводители и програмисти. Трябват и лигави въздухари с по-богато въображение и способността да описват нещата с повече от 1 дума.

14.   Минаха повече от 3 години и ми е любопитно какво се случи с авторката? Какво реши в край на сметка, доволна ли си?