Споделена история от Образование

Искам да съм домашен ученик
Здравейте! Аз съм момиче от Варна, на което му предстои да е 10 клас в едно от най-елитните училища в града. До тук добре, но от може би година имам желание да уча това, което ми харесва и да мога да отделям поне малко повече време за себе си. Откакто съм в гимназията нямам време за нищо - като започнем от извънкласни дейности, срещи с приятели, вършене на домакимска работа, та дори и сън. Буквално нищо. Като изляза от вкъщи в 6:00, се прибирам в 16:00, ям и почвам да уча докато не стане време за лягане. Много пъти съм плакала от това, че не ми стига времето и въпреки всичките усилия, които съм положила, очаквам на следващия ден да се изложа. Това обаче не е единственото нещо. Става въпрос и за хората там - всичко е толкова забързано, всички са толкова изнервени и буквално се чудят на кого да се изнервят, намираш си приятел и в следващия момент разбираш, че никога не сте били такива, което създава огромно напрежение. Освен това съм човек на изкуствата (поне така си мисля) - обичам да рисувам, танцувам, всичко около мен е цветно и разбира се най-важното - да се усмихвам. От тази година даже съм приета в програмата на университета Softuni за обработка и графичен дизайн и си нямам никаква идея как ще съчетавам лекциите с липсата на каквото и да е време. Ходя на танци, които имам огромното желание да не спирам, снимам и искам време и за това, има един курс по актьорско майсторство, който бих искала да посещавам. Може би прекалявам с нещата, които искам, но същите тези неща искам да са моето бъдеще - графичен дизайнер или актриса. Как мога да се развивам в това, когато прекарвам часове наред учейки 3 урока по история от днес за утре и то на английски, плюс това имам тест по химия примерно и изпитване по география, есе по български, и няколко задачи по математика. Невъзможно е... Някак си имам огоромното желание училищната ми програма да съдържа - 1. Английски, 2. Математика, 3. Фотография, 4. Рисуване, 5. Лекциите ми по графичен дизайн, 6. Курсът по актьорско майсторство и сама да се обогатявам по български (примерно с уча. се). Едновременно с това да танцувам, рисувам и да имам време за себе си (и евентуално да продължа работата ми като аниматор, която имам в момемта (за да мога сама да си плащам курсовете и лекциите). Това ме радва истински. Половината неща от "мечтаната ми програма" в училище са извънкласни дейности, които и училището предлага, но след приключване на учебните часове, когато както и ние сме изморени, така и на учителите не им се занимава. Нека кажем, че се запиша на един курс по фотография от училище - излизам в 6:00 от нас за автобуса, почвам в 7:30 и свършвам в 2:10 (тук принципно седя и чакам автобуса доста време, за да се прибера), фотографията почва в 2:30 до 4, което означва, че евентуално в 6 ще съм вкъщи, "обядвам" и сядам да уча. От 6 до 9 няма как да науча по 4-5 предмета, от които история имам всеки ден, а там ми трябват 3-4 часа на урок (за да го назубря буквално, тъй като това искат от нас)... И кога остава време и за мен, кога имам време да се изкъпя, са полежа малко, да почета книга, да говоря със сестра ми, да излизам - НИКОГА, но аз не съм робот. Много пъти майка ми иска да излезем да се разходим, ко аз изнервено и казвам " Не могааааа! Имам да уча".

Искам да спомена, че има разлика между домашно образование и самостоятелна форма на обучение. Искам да уча по дистанцирана Американдка програма и да взема американска диплома, която после да се приравни и тук (въпреки, че след като завърша ще уча в чужбина).

Нека се върнем на това, че искам да стана домашна ученичка. Искам, но ме мога. Когато миналата година споделих с майка ми идеята, тя го прие като поредната шега от моя страна, но въпреки това знае колко много сме преживяли с нея (като започнем от тормоза в училище, напрежението покрай безкрайните домашни, безсънните нощи и опитите за преместване в друго училище). Тази година още имам огромното желание това да се случи, но сякаш имам чувството, че ако и споделя, пак ще получа същата реакция.

Искам да ви помоля за съвет - какво според вас би я накарало да се съгласи? Аз съм човек с планове за бъдещето ми и съм сигурна, че ако премина на домашно обучение ще ми е по-лесно и за напред.

Коментари

1.   Откакто навършиш 16 год. имаш право да преминеш в СФО - свободна форма на обучение. Това означава, че ще се явяваш само на изпити в края на всеки срок. Ще си учиш вкъщи, както сметнеш за добре. Майка ти няма думата в случая. Дипломата ти по нищо няма да се различава от всички останали.

2.   10 клас си, от тези последни години ти зависи много, просто ги изкарай тия две години и после ще имаш време и за други неща. Не е сега моментът да си правиш експерименти. Дипломата ти е важна! Пък после учи, танцувай, снимай... като завършиш ще имаш всякакви възможности, особено ако не почнеш работа веднага.
А тези години наблегни на ученето, за да не съжаляваш после.

3.   От моя гледна точка ти си твърде себепогълната, всичко трябва да се върти около теб и това какво ти искаш. Включително искаш училищната програма да се нагоди, защото искаш да си... и ти не знаеш какво точно.
Може би в това се корени проблемът.
От цялата история разбрах, че си заета с извънкласни дейности и затова не ти остава време за уроците. Не си малка, време е да подредиш приоритетите си. С малко повече организация ще имаш време за повечето от описаните дейности, но не и за всички. Какво искаш да си - фотограф или актриса? Избери едното. Три урока по история, ако са по 2-3 стр. с картинките (колкото обикновено беше един урок по мое време, учебник формат А4), дори на английски, не са кой знае какво за запомняне. Като студентка по време на сесия, ако работиш и не си имала време през семестъра, ще трябва да научаваш по цял учебник за няколко дни. В момента разполагаш с невероятния лукс да разполагаш с целия си следобед след 14 ч. И не разбрах защо не обядваш, дори нещо на крак е по-добре от никаква храна до 18 ч.
В общи линии безсмислена тема на един неориентиран млад човек. Вместо да търсиш "лекото и на хляба мекото", стегни се и си завърши нормално 12 клас. А в САЩ и с българска диплома биха те приели, ако това е единственото, което трябва да те притеснява...

4.   да не си евангелистка, че искаш домашно обучение по някаква американска система? Обикновено те ги хвалят и се насочват нататък. Тези дипломи не са признати у нас.
Вариантите са описани в закона, на самостоятелна форма имаш право да се явяваш на изпити, но не и да си избираш предметите. Има нещо, наречено държавни изисквания и стандарти и там е описано колко часа трябва да изучаваш даден предмет, за да вземеш диплома накрая.
Както вече са те посъветвали, стисни зъби и изкарай още 2 години, след което си свободна да правиш каквото искаш.

5.   Кажи й, че в училище твои познати пият, пушат, че тази среда ще те развали и ще ти се отрази зле...
Бързо, бързо ще се съгласи! Успех!

6.   Училището е огромна загуба на време. Ще има нужните учебници, ще получиш нужната помощ, за да завършиш и да си вземеш матурите. И ще го направиш, без да губиш по 7 часа на ден в скапаното училище!
Давай!

7.   Че послъгваш и преувеличаваш си личи от твърдението ти, че има училище в страната където всеки ден преподават история, и където има всекидневен курс по фотография примерно. Да не говорим че е възможно някой да ви кара да учите българската история на английски.
Вероятно говориш за образованието на Националната гимназия за древни езици и култури, където историческите предмети са много и не става въпрос само за история, а за предмети като "история на музиката" примерно, и историята не се учи на английски а на латински, има там някакви разлики мисля между двата езика.
Първо не забравяй че вие сте избрали гимназията в която учиш, второ не забраявяй че стотиците други ученици успяват да се справят със същото натоварване. След като искаш да ставаш актриса или фотограф, защо в такъв случай избрахте тази гимназия?

8.   Ми да не си записвала в най-елитното училище. Аз влязох в най-обикновенно училище в градът ми и завърших с 6 по почти всичко без дори са съм отворила някой от учебниците. Деца това, че записвате в елитни училища няма да ви направи нищо повече от останалите.

9.   "Първо не забравяй че вие сте избрали гимназията в която учиш, второ не забраявяй че стотиците други ученици успяват да се справят със същото натоварване. След като искаш да ставаш актриса или фотограф, защо в такъв случай избрахте тази гимназия? "

Защото, не всички имаме родители, които ни дават избор. А и като си на 12-13 е малко трудно, да знаеш ТОЧНО, какво ще искаш от живота.