Споделена история от Образование

Искам да науча пълен и кратък член
Здравейте, в живота ми се случиха много неща, постигнах много неща, но едно нещо ме мъчи и до ден днешен: Пълният и кратък член. Наистина не мога да си обясня защо не го схващам. Някой може ли да ми го обясни по прост начин, така че да го разбера?

Коментари

1.   Когато думата отговаря на “той” се използва пулен член, когато отговаря на “него” кратък. Пример- с млекаря отидохме до магазина. С него. С млекарят.
Млекарят ми каза да отидем до магазина. Той ми каза. Дано да съм помогнала!

2.   Първо поздравления, че искаш да се ограмотиш за разлика от повечето. Във всяко изречение има действие (глагол). Този, който извършва действието е с пълен член, иначе с кратък.

Пример: Приятелят ми ме обича.

Кой обича? - Приятелят ми - съответно пълен член.

Работникът е много съвестен. Кой е съвестен? Работникът - пълен член. Да, тук не е точно действие, но пак е глагол. Това, което отговаря на въпроса кой/коя/кое е с пълен член.

Респективно ако пред него има предлог, винаги е с кратък. Няма как едновременно да има предлог отпред и да е извършител на действието (подлог). В изречението "На човека му е лошо." няма как човека да е извършител на действието, тъй като НА НЕГО му е нещо, а не че той прави нещо.

Колкото до краткия член той се поставя, когато нещото не извършва действието. Например - Той злепостави подчинения си.

Подчинения в случая не злепоставя, не извършва действието, съответно с кратък член.

Шефът злепостави подчинения. - Шефът с пълен, защото той злепоставя, извършва действието и отговаря на въпроса кой извърши действието, а подчинения не извършва действието, т.е. отговаря на въпроса кого злепоставят, а не кой злепоставя, значи с кратък.

Българинът е най-добрият. - Кой е най-добрият? Българинът, значи с пълен член. Най-добрият е пояснение на подлога, значи пак е пълен член, така че нищо, че не отговаря на въпроса кой, пак е с пълен член, защото се отнася до българина.

Аз съм най-добрият. - По същата логика е с пълен член.

4.   Номер 1, хубаво си дал пример, но сам си се объркал. "С млекаряТ"??? Тук е "с кого", защо пълен член?

5.   Да, наистина "той" и "него" е най-леснияТ начин. "Кой" начин? "Той" - леснияТ (давам пример). Иначе можеше да е: "Местоименията "той" и "него" ориентират как по най-лесниЯ начин да усвоим пълниЯ и краткиЯ член". В случая имаме "За какво ориентират?" За "него" и "тях". Т.е. нямаме пълен член в изречението, тъй като подлогът е в множествено число. Щяхме да имаме, ако се бяхме изразили така: "ПълнияТ и краткияТ член най-лесно могат да бъдат усвоени с помощта на местоименията "той" и "него".
Дано да съм помогнала. Не е трудно, наистина.
Ето още малко:
Кой отива на работа? Той - съпругъТ ми отива на работа.
Кого шефът ще побърка? Него. Значи: ШефъТ ще побърка съпругА ми.
Загоря ми кое? БобъТ. Той, бобът, загоря.
Трябва да махна от котлона... кое? БобА. "Него" трябва да махна - бобА.
Обръщам се към авторА (към кого? към него): просто се упражнявай по тази схема и ще започнеш автоматично да изполваш пълниЯ (кого? него) и краткиЯ член. Макар, че моето мнение е, че пълнияТ (кой? той) и краткияТ член много скоро ще отпаднат от езика ни.

6.   И двамата са го описали добре, но и двамата са допуснали грешки.
"Подчинения в случая не злепоставя, не извършва действието, съответно с кратък член."
Да, ама в това изречение е подлог. Ако се цитира от горния пример, би трябвало "Подчинения" да е в кавички. Иначе Авторът пак може да не разбере и да се чуди "Уж схванах, защо сега (той) е "Подчинения" не е с пълен член?"
"Този, който извършва действието е с пълен член, иначе с кратък." Това също не е съвсем вярно при съставни изречения.
Ученика (него) не го интересува, дали учителят (той) има време.

Така че, най-простото универсално правило е: Ако думата в мъжки род, единствено число, може да се замени с "той" членът е пълен, ако може да се замени с "него" е кратък.
Него не го интересува, дали той има време.
Не можеш да кажеш:
Той не го интересува, дали него има време.
Или
Учителя го е страх, че няма време.
Него го е страх. А не "Той го е страх". Пише се с кратък член, въпреки че е подлог и извършва действието.
Учителят се страхува, че няма време. -Той се страхува. -пълен член.
Не можеш да кажеш: "Него се страхува."
Учителят (той) бърза, ученикът (той) е дошъл, звънецът (той) е бил, но на паркинга (него) няма места, а до края (него) на часа (него) остават 10мин.
Директорът (той) гледа от прозореца (него) и решава да каже на портиера (него) да напише регистрационния номер (него) на учителя (него), на паркинга (него), за да пристига учителят (той) на време за часа (него) и ученикът (той) да не го чака.

7.   Когато някой върши действието, тогава се пише с пълен член. Супер просто е.

Пример:

БурканЪТ бе пълен със сладко.

8.   Знаеш ли какво е подлог и какво е допълнение ? Подлогът е вършителят на действието и винаги е с пълен член. Допълнението е обектът на действието и винаги е с непълен член. Пример:
"Учителят показа на ученика как се решава задачата. "
В изречението винаги има само един подлог и той най-лесно се открива. Просто си задаваш въпроса кой извършва действието и знаеш къде да сложиш пълния член.
Още примери:
Учителят ми каза да си напиша домашното.
Така ми каза учителят.
Казах на учителя да си гледа работата.

9.   Не си единствен и мен ме мъчи. В някой изречения е ясно, но друг път и аз се чудя.

10.   Номер 7, това не е вярно.
На професора не му пука, дали на студента му се спи, стига да се появи на изпита.
Никъде няма пълен член.

11.   5, ще отпаднат, не за друго, а защото неграмотието и безхабериято се репродуцират със страшна сила!
Усвояването на пълния и краткия член е 10-минутно говорене от страна на уителя пред класа и след това 3-4 пъти препитване и евентуално едно контролно. Всичко на всичко около час-два работа.
Обаче няма кой нито да преподава, още по-малко пък да учи - защо, след като можеш да се зомбираш с телефона през това време и да дрънкаш глупости по чатове и месинджъри...

12.   Номер 9, научи кога е И и кога Й. Това в по-дразнещо от пълния и кратък член.

13.   12. ти пък защото му обясни къде е сбъркал?
Няма нищо дразнещо, щом човека е писал тук значи и той иска да се научи.
Номер 9
Когато е в множествено число се пише "Които", а когато е в единствено се пише "който". Кой човек и Кои хора. Кой си ти? Кои са тези?

15.   Защото темата е за граматика и правопис, ще си позволя да коригирам в унисон с нея поста на номер 13.

Няма нищо дразнещо. (изречението е завършено) Щом човекЪТ (той, значи пълен член) е писал тук, (запетая) значи и той иска да се научи.
Номер 9, (запетая, защото се обръщаме към някого)
когато е в множествено число, (запетая) се пише "които", а когато е в единствено, (запетая) се пише "който". "Кой" човек и "кои" хора. Кой си ти? Кои са тези?

Не ми се сърди, номер 13, чисто козметична редакция.

16.   Хах! Какво да се сърдя, супер яко стана, че започнахме да се коригираме един по един. Аз съм автора и желанието ми да се науча е по-силно от разни сърденки. Донякъде разбрах пълнияТ член. Най-много разбрах номер две, а щом и аз самият открих къде е сбъркал/а (От бързане предполагам), значи долу-горе съм го схванал. Явно имам проблем и с пунктуацията, според това, което виждам в номер 15. Ще работя върху това. С ръка на сърцето мога да кажа само благодаря на всички, които се включиха. Знанието е сила. Някои си плащат за него, на други им се сервира безплатно. Мога само да кажа благодаря! Бих искал да измисля и някакъв по-дълъг текст, в който да ми кажете къде греша. Ако някой има желание да го прочете и редактира, нека даде знак, с радост ще продължа. Още веднъж благодаря!

17.   Ами
Донякъде разбрах пълнияТ член. - Донякъде разбрах него. Значи е с кр. член.

18.   Авторе и номер 16, "Донякъде разбрах пълнияТ член." е грешно. Правилно е - "донякъде разбрах пълниЯ член."
Давай текста, с радост ще помогна.
Номер 4 съм.

19.   До 11. Не!

Просто никой не вижда особена полза от него и какво всяка безполезни нещо, хирата го забравят. Или искаш да кажеш, че е имало инстанция в живота ти, когато непрвилното изписване на пълен и кратък член, някак си е предал грешно значението и си се объркал?

20.   Аз лично знам кога какъв член се използва, но съвсем умишлено използвам винаги кратък. Правя го в знак на протест, понеже е безсмислено и още преди години се говореше това да отпадне, но така и не отпада.

21.   Авторе, давай текста, работя като редактор от 25 години. Ще гледам в скоби да ти обясня грешките, ако допуснеш такива. Да, наистина имаш шанс по достъпен начин да ти бъдат обяснени правила, които в училище се преподават излишно сложно.

22.   Вие полудяхте с тази граматика. Сега нека се изкажат всички, които поправяха съфорумци за правописните грешки. Стотиците всезнайковци.

23.   Автора съм, примерно някакви мои импровизирани разсъждения.

Енергията, която хората излъчват

Идиотите са толкова много и са разпръснати така, че да срещаш поне по един на ден. Когато се намираме в среда, в която има предимно такива, това няма как да не ни се отрази зле. Истината е, че няма как да оцелееш, когато се намираш сред глупаци. И най-чистият човек ще се оцапа в калта. Някъде бях прочел, че глупакът е като умрелия, той не знае, че са умрял, само на другите им е гадно.
На всеки човек някога му се е случвало да срещне идиот. Отиваш на нова работа и тъкмо всичко да е наред и хоп, от някъде изкача един идиот и разваля всичко. Хората, които срещаме ни влияят и това всички го знаят. Имаме дори народна поговорка "С какъвто се събереш, такъв ставаш". Тук ще помисля малко по-дълбоко, защо това е така. С хората, които се срещаме ние обменяме енергия. Когато срещнем усмихнат, приятен човек, дори да не сме били в настроение, в нас се създават нови емоции. Усмихнатият човек ни предава вълните си, негативният човек също. Когато говорим с умен или глупав човек е подобно, но малко по-дълбоко. Всеки човек има вътрешен свят. На умния човек този свят е перфектно подреден, а на глупавия е пълна бъркотия. Когато умният и глупавият човек се съберат на едно място и разговарят те се намират в два напълно различни свята. Умният човек свиква да разглежда нещата с богатият си житейски опит. Той търси доказателства за думите си и следва някаква логика, докато при глупавия не е така, на него не му трябват доказателства, не му трябва логика за да те обори. Когато разговарят помежду си те обменят опит и за да може умният да разбере глупавия, той трябва да мине на неговата честота. Той трябва да настрои мисленето си грешно, за да може изобщо да общува с такъв човек. Тоест, той трябва да затъпее.
Същото е и когато сме добри и сме изправени пред предизвикателството да взаимодействаме с лоши хора. Примерно едно дете, което е възпитано от родителите си да бъде добро и честно, когато го запишат в училище то попада в среда, в която има други деца, които не са ги възпитали добре. В един момент то вижда неща, които за него са непонятни. Вижда съученици, които крадат химикалките на други съученици, вижда как други си хвърлят боклуците по земята, държат се невъзпитано. Когато вижда всичко това, в детето се изграждат нови модели на поведение, които то не е виждало до сега. На същият принцип се изгражда в нас постоянно доброто и злото и хората, които срещаме са главната причина за това.

Не претендирам за философска титла, просто го измислих на момента, като се опитах да вмъкна повече думи с пълен и кратък член.

24.   Да започнем отначало... Първата дума е "авторъТ", не "автора".
"от някъде изкача" е "отнякъде изскача";
"богатият си житейски опит" е "богатия си житейски опит";
"Когато разговарят помежду си" следва запетайка;
"на същият принцип" е на "същиЯ принцип";
Може да има и други, не гледах много подробно, защото не разполагам с много време. Дано съм била полезна.
Номер 4 и 18

25.   Явно все още не мога да го схвана, ще си остана неграмотен :(