Споделена история от Образование

Отчайвам се
Здравейте, записах българска филология задочно в ПУ и се преместих да живея в Пловдив. Родом съм от Плевен, който е доста далеч. Всички, които са минали през тази специалност направо ме убиват, като ми казват колко е трудно, колко се изисква от нас, ученето е на огромен сух материал. Отчаяна съм и не виждам нещо което да ме крепи и нахъсва да продължа, а обратното.
Записах тази специалност, заради любовта ми към писането и мечтата ми някой ден да издам собствена стихосбирка.
Но си задавам въпроса, струва ли си тази мъка?
Дори в СУ и ВТУ не изискват толкова, колкото тук в ПУ.
Има ли някой от вас, който да е завършил сходна специалност в ПУ или в другите университети, ще му бъда благодарна да чуя неговото мнение.

Коментари

1.   Можеш да издадеш собствена стихосбирка без да трябва да си завършила тази специалност. Специалността е предназначена, ако искаш да си учителка по БЕЛ.

2.   Абе не ви разбирам за какво ви е тази специалност ???
Аз с икономика едва си намерих работа ! И до сега не работя по специалността !!!
То висшето в БГ е на такова ниво, та ти българска филология искаш да учиш, дето... не знам... не те виждам тук... Поне не с тази специалност, поне не в БГ !

3.   Много хора се подвеждат, че любовта към четенето и писането, ще им помогне във филоложка специалност. Това е вярно само донякъде. Материалът наистина е много, в по-голямата си част е крайно досаден, количествата са огромни, задълбава се до всевъзможни детайли и т.н. Четенето вече не е удоволствие, а бреме. Изискват се по 2-3 (дебели) книги на седмица, отделно учебници, лекции и прочее. По-натам и учителска практика. Това е специалност за много ученолюбиви и старателни хора... Предполагам, че може да минеш между капките по някакъв начин. Съвсем наясно съм, че далеч не всички, завършили филология, се супер примерни книжни плъхове, но все пак не това е идеята. Ако просто искаш тапия, има доста по-лесни и приятни специалности.

Аз учих Славянска филология в СУ, която в себе си включва втора специалност БФ. Идеше ми да се гръмна, но пък на други мои колеги много им харесваше. Някои от предметите са страшно интересни, особено ако и преподавателят е свестен, но ако не си наистина адски запален, си е живо мъчение. Предполагам си погледнала учебния план преди да се запишеш... Опитай, виж как ти се струва и прецени за себе си. За собствена стихосбирка не ти е нужна диплома по Българска филология. Така и така 95% от четенето си го правиш сама, преподавателят е там да те насочи и да помогне, но нищо повече. Основната работа си е твоя така или иначе. Преди година преведох книга от език, който учих между другото, за личен кеф. Просто се явих на малък конкурс и ме избраха. Сред кандидатите имаше и филолози.

Да изпуснеш една година не е кой знае какво. Имах колеги на по 30.

4.   Не съм аз точно човека, който ще казва "що тая специалност" защото съм завършил във Факултет по Изобразителни към ВТУ.... ама за писането на стихосбирки, книги, литература и тн. не е нужна такава специалност.
Мишо Шамара, Азис, Криско и подобни изруди издадоха книги.
Дори Евгени Минчев има издадени стихосбирки, а е просто един ватман.
За мен най-голямата- Петя Дубарова не е завършила университет. Починала е едва на 17 години, а виж какво е писала, Бог да я прости.