Споделена история от Образование

Медицина,КСК
Здравейте!
Момче съм, 10 клас и искам да уча медицина. Не знам кога да започна с уроците по биология и химия. Бихте ли ме посъветвали? Горе долу какви оценки трябва да изкарвам на КСК за да ме приемат? (Попринцип искам да кандидадствам в МУ-Варна, но мисля и МУ-Пловдив като вариант).

Коментари

1.   Пловдив две петички са ти достатъчни. Уроци в края на 10, началото на 11клас

2.   Аз се подготвях да кандидатствам медицина и ходих на изпотите, но трябва да знаеш, че тази професия не е за всеки. Аз се отказах, защото това не беше нещото, което исках като станах 12 клас. Така, че си помисли добре дали искаш да учиш това, защото един урок ти е 40 лв на посещение. Ученето за КСК е най- лесното нещо от това ако те приема, после са много строги изискванията и ученето е много трудно и не можеш да прописнеш лекция. (знам от хора, които учат, и които ги приеха). За момче ти трябват две четворки по биология и химия. Не 3, 50, а 4, 00. Или 3, 00 и 5, 00. По-лесно приемат момчетата. Но има го и това, че може да не стане първата година да те приемат или ти сам ще се откажеш. Като станеш 12 клас ще разбереш истински с какво искаш да се занимаваш. Все пак успех и помисли, за да не изгубиш 3 години като мен в учене и накрая да осъзнаеш, че не е твоето нещо. А и нещо друго майка ми е лекар и тя не искаше аз да уча медицина и говорох и с други лекари, които се опитаха да ме откажат, и те сами ми казаха, че лекар преди 40 г богат не може да стане, освен да работи 24/7 и то на различни места.

3.   Започвай още от сега да се подготвяш.

4.   Може да влезеш в една група във фейсбук, ако вече не си де. Групата се казва КСК 2020 (Медицина, Дентална медицина, Фармация). Има много информация и съвети.
От проченето там доколкото съм разбрала за момчета се случва и четворки на изпитите да стигнат. Относно подготовката не мога да дам съвет, защото и аз не съм много сигурна. Като формати на изпитите Варна и Пловдив са различни.

5.   А готов ли си да учиш денонощно като луд, да режеш трупове в 3-ти курс, после цял живот да си хипер натоварен, руган от повечето пациенти, да пиеш от напрежение, да поемаш дежурства, да ти умират пациенти и да, има бедни лекари, особено ако не си кой знае какъв специалист и мозък и да, невинаги си оценен и не винаги си намираш работа. Но всичкото това го знаеш предварително предполагам. Ако си готов, почвай подготовката отсега - купи си сборниците на МУ Варна, виж исканите учебници, абонирай се за сайта уча се (там има разработени задачи по химия от сборниците) и почвай с материала за 8-ми и 9-ти клас лека полека, че 12-ти клас е много сложно с подготовката, заради матури, балове и т.н. остави си 12-ти клас само за преговор, и вземи основата сега и 11-ти клас. Материалът трябва да си минал поне 4 пъти. По биология няма смисъл от уроци - трябва да си правиш без грешка тестовете и да назубриш 1 към 1 темите от учебниците. Отговорите на тестовете ги има по форуми в нета (говоря ти за сборниците на МУ Варна). По химия е тест по органична и неорганична 10 мини задачи (по 5 от двата дяла) 2 големи задачи (1 от неорганична и 1 от органична). Плюс е, че тестовете и задачите са от сборниците им. Това означава, че предварително трябва да си ги решил. Малко по-сложно със задачите, но аз се оправих без уроци - само със сайта "уча се", а съм момиче, и ми трябваше отлична оценка, която успях да изкарам. Стига да има желание, в нета има достатъчно инфо.