Споделена история от Образование

Начална педагогика с китайски език
Става въпрос за новата специалност във ВТУ. Понеже имам интерес към педагогика и обичам азиатските езици ми е любопитно. Има ли някой записал се или ако познавате друг, който го е направил? Интересно ли е? Има ли бъдеще според вас тази професия? Аз сега съм 12 клас и е важно за мен. Ще се радвам да чуя мнението Ви!

Коментари

1.   Хахахаха, тези се не наиграха. Страшно учене ще падне. После страшна реализация. Не знам как изобщо можеш да погледнеш такова нещо. А що не направят и специална педагогика с китайски. Да учиш аутистчета на китайски е фън.

2.   В последно време тук са се появили много теми на хора, искащи да учат във ВТУ. Дали няма някаква умишлена агитация към този университет? ВТУ като цяло не е от престижните университети в България според мен и няма да ти даде необходимото качество на обучението (макар че доколкото знам институт "Конфуций", работещ с университета, е подписал договори за обменно сътрудничество с Източна Азия). Ако не си някой таен агитатор на този меко казано закъсал университет, моят съвет е да помислиш добре дали искаш след завършването да се бориш за реализация в Китай, защото тук в България реализацията ти с китайския език ще клони към нула, освен ако не отидеш да живееш в София и там евентуално да си намериш работа в някое училище или школа, където се преподава китайски, или пък работа в колцентър. Но то ако ще ти се наложи да търсиш реализация в София, то по-добре кандидатствай и учи там, все пак не може да няма подобна специалност в СУ, а ако искаш и допълнителна педагогическа квалификация, то в СУ най-вероятно предлагат такава квалификация след завършен 2 или 3 курс за година- година и нещо, още повече че държавата стимулира обучението на педагогически специалисти заради бъдещия глад за кадри в бранша. Ако не си от Търново и нямаш финансови пречки да учиш в друг град, не виждам логиката да губиш времето си да учиш в тоя мизерен университет, при това и в малък град с толкова ограничен трудов пазар спрямо дори градове като Стара Загора или Пловдив, или Варна например. Шансовете ти да се реализираш в Търново с тази специалност са нулеви. Като човек, учещ във ВТУ и живеещ в региона, мисля, че това е най-добрият съвет, който бих могъл да ти дам - да се ориентираш към Софийски по възможност, защото само там можеш да очакваш някаква реализация с такава екзотична специалност, както и отсега да се подготвяш психически да търсиш възможности за развитие в една изключително различна страна и култура, която е сякаш в друга планета (макар че в това няма нищо лошо, нито пък е невъзможно, но трябва да се подготвиш за много труд и усилия, а и доза късмет).

3.   До#2 Мразя София. Не мога да свикна с ритъма на града,а за мене е изключително важна средата,в която ще се намирам. Избрах Велико Търново,защото е близко по усещане до моя и ми харесва. А за специалността- понеже прочетох, че в града се преподава в 7 училища китайски език и ми стана супер интересно. Досега обаче съм се запознавала само с корейския и японския език. Другият ми вариант,който обмислям е същата смециалност,но с английски

4.   От номер 2: В Търново има точно 4 СОУ-та, 3 профилирани гимназии, 3-4 професионални гимназии и няколко основни училища. Изключено е точно китайския да се преподава в професионалните гимназии и основните училища (просто там никой няма да има интерес към толкова екзотичен език). В профилираните гимназии съм 100% сигурен, че никой не преподава китайски, дори в езиковата. Надали и в СОУ ще има небивал интерес към източноазиатските езици. Единственото място, където можеш да преподаваш китайски, е в институт "Конфуций" към ВТУ. Дори и колцентрове няма толкова мн в Търново, камо ли такива, които да търсят хора с толкова редки езици (макар че ако имаше такива работни места то служителите биха взимали заплати колкото добрите програмисти). Наистина Търново е с много ограничен трудов пазар. Ако аз бях на твое място бих избрал отново някаква педагогика (очевидно ти имаш желание да се развиваш с преподавателска дейност), но може би с английски, или още по-добре с немски. Дори после да не успееш да станеш учителка ( в родната действителност това е напълно възможно за съжаление), то после ще можеш да си намериш работа с немски, при това много добре платена. А Търново е приказен град- има всичко необходимо за живот, което го има в по-големите градове, град с история, със собствен дух и атмосфера, същевременно е малък и спокоен. Единственият недостатък, който в никакъв случай не е за подценяване, са ниските заплати и много ограниченото намиране на работа, без значение колко образован и квалифициеан си.