Споделена история от Образование

Каква математика ми е нужна ?
Каква математика трябва да знам, ако искам да кандидатствам за бакалавър Информатика?

Математика до 12 клас стига ли за прием?

Коментари

1.   Можеш и с изпит по Информатика да се запишеш за тази специалност.

2.   1, аз кандидатстудентски изпит по информатика досега не съм чувала да има. Къде се провежда?

3.   Математика за 12-ти клас ТРЯБВА да стига за прием, иначе нямаше влизането в университет традиционно да следва излизането от гимназията :)

4.   До 2

Провежда се в някоя от стаите на университет, който предлага дадената специалност, в предварително определени дати, които можеш да откриеш на уебсайта на избраната от теб институция.

5.   Всеки университет има обявена информация за всяка специалност относно с какви изпити се влиза и какво съдържа изпита - съответно теми за подготовка (конспект) и формат на изпита. Потърси в сайтовете на съответните университети, към които си се насочил/а. Например: https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/izpiti. Изпитите са върху материала, взиман до 12-ти клас. Посочени са и помощни материали. Трбва ти много добро ниво на владеене на материала, но със сигурност няма нищо извън учебния план до 12 - ти клас. Т.е. висша математика не ти трябва.

6.   Във ФМИ на СУ наистина само с математика е приема(освен ако няма промяна последните 2 години). По другите места може и с изпит по информатика или нещо друго.

7.   До 2

Във търновския университет можеш да се явиш на тест по Информатика.
Преди години се явих на теста. Теста е лесен и ако имаш познания от учебния материал по Информатика и базови компютърни познания едва ли ще те затрудни.

8.   Благодаря на всички за отговорите.

Значи, ако си разбираш математиката до 12ти клас не би трябвало да имаш затруднения на изпитите?

Тоест по-скоро въпросът ми е, не е нужно допълнителни частни уроци или да си завършил Математическата гимназия, за да влезеш бакалавър информатика/математика ?

9.   Във ФМИ на СУ и в ТУ-София изпита е от неща, които се учат в Математическите гимназии. Особено във ФМИ на СУ е доста труден. В интернет можеш да го намериш. Но почти навсякъде можеш да влезеш и с матура по математика. Тя е доста лесна. И нея можеш да я намериш в интернет. И във ФМИ пише че може ама там с нея бала ще стане доста по-нисък, отколкото ако си бил на изпит.

10.   според мен по-скоро трябва да си от ПМГ, за да имаш солидна подготовка, иначе ще ти е доста трудно по математиките, а те са доста. Повечето студенти там са от ПМГ-та и нивото е високо. Влизането едно на ръка, но и изкарването не е за подценяване

11.   Значи, ако не съм от ПМГ просто да забравя??

12.   Айде, поредното АйТи уонаби.