Споделена история от Образование

Отказване Медицина
Здравейте,
Аз съм студент по медицина 1ви курс във Варна. Накратко подготвях се близо 2 години за кандидатстудентския изпит за Медицина и влязох с приличен бал като за момче от 1во класиране. Аз съм родом от Плевен и впоследствие осъзнах, че реалната причина да бъда мотивиран да уча по биология и химия за изпитите беше това започна да водя самостоятелен живот далеч от нашите и да докажа, че не съм по тъп от брат ми, който учи в чужбина. Проблемът е, че от първия ден осъзнах, че това не ми е на сърце и просто в момента ходя с огромно нежелание и съм в депресия, защото дълго мислих, но вече съм решен да се откажа, тъй като не виждам смисъл да продължавам, но се чудя как да го кажа на родителите ми и дали да изчакам края на семестъра. Моля, кажете какво е вашето мнение!

Коментари

1.   Те ще те питат, а после какво?
И да се отказваш от медицина, странно, ти още нищо не си видял, та това са има няма два месеца.

Ако съм на мястото на родителите ти, оставям те да правиш каквото решиш, но на собствени разноски.

Това ще ти отвори очите, кое правилно, кое не.

2.   Аз съм медицинска сестра и виждам какви са нещата, определено е много трудно. У нас не е работа да се занимаваш с такива професии, особено като не ти харесват. Вашите трябва да го приемат. Реши ли какъв искаш да станеш?

3.   Просто се откажи! Няма смисъл да продължаваш, щом не ти се учи това. Намери нещо, което ще те направи щастлив! Можеш да изчакаш края на семестъра и да кажеш на родителите си, че просто това не е твоето нещо.
Успех!

4.   А защо избра точно медицината, ако не ти се отдава? Можеше да избереш друга професия... Но к'вото станало е станало... Не знам как ще се почувстват родителите ти като им кажеш...
Според мен, ако не те влече медицината, може да се прехвърлиш във фармация например(ако е възможно това). Но ако изобщо не искаш да се занимаваш с медицинските специалности по-добре се откажи още сега, като е време. То 1 година изгубена нищо не значи. Догодина ще кандидатсваш за специалност, която те влече. И хем ще си отпочинеш малко. Иначе то със зор няма да стане.

5.   Първо това е твое решение и аз го респектирам. Изпитвала съм също подобни чувства, а моето следване не беше толкова тежко като твоето. Аз истински се радвам, че не се отказах, защото сега живея в чужбина и имам много хубав живот, а това е благодарение на това, което завърших. Според мен, ти имаш всичкинеобходими качества щом са те приели и да завършиш, чувала съм че при медицината първите 2 години са най-трудни и който ги избуута на практика трябва да задържи темпото до края на следването.
Може да споделиш с нашите око празниците, когато предполагам ще се видите и да им обясниш как се чувстваш. А може и да изчакашдо януари, за да не си разваляте празниците и да споделиш, Както и да реагират вашите не трябва да се притесняваш тжва е твоятживот и ти имаш правото да решаваш, как да го живееш.

6.   А защо искаш да се откажеш? Каква е конкретната причина? Ако се чудиш дали ще си вземеш изпитите - ще се справиш, защото се преписва по изпити.

P. S. Тази година завърших Медицина в МУ Варна ;D

7.   Кажи им по-скоро. Да не стане като една бивша студентка преди време - прекъснала медицина след първи курс, но не казала на родителите си и ходила да "учи" до края. Накрая когато трябвало да бъде вече с диплома им разкрила как е пропиляла годините. Ходила да живее студентски живот със съквартирантките си, които са завършили медицина за разлика от нея. Представи си как са се почувствали и реагирали родителите й.

8.   Отказвай се и мисли какво да правиш а не като мен на инат да завършиш нещо което не ти е на сърце, защото при мен ставаше дума уж за доста висока заплата дума ама държавата не е луда че да ме остави и си иска нейното по един или друг начин

9.   Моята дъщеря също учи медицина и в началото казваше, че много й харесва това, което учи. Сега, когато през повечето време са в болници и видя как стоят нещата, малко се отчая - но пък от друга страна е инвестирала 5 год. от живота си в това и е трудно да вземеш решение да се откажеш. А пък след завършването на 6 курс я чакат още 4 години специализация и като пресметнеш са общо 12 години от живота ти.
Нямаме връзки /не работим в системата/ и не е сигурно, че ще намери болница, в която да специализира.
А пък на теб от първи курс не ти харесва. Говорил ли си с вашите?
По-добре да се откажеш сега, след това е по-мъчително.
Пиши какво си решил.

10.   Аз съм лекар. Прекъсвай. Тая професия е достатъчно трудна и неблагодарна, дори и с огромно желание.
Няма какво да чакаш края на семестъра.
На вашите кажи, че не е за теб и ще сменяш амплоато.

11.   Не се отказвай! Все пак си приет в една от най-желаните и престижни специалности.

12.   Здравей. Аз уча за медицинска сестра и мисля също да прекъсвам, понеже имам чувството, че уча за психолог вече. Винаги съм искала да уча медицина и искам да попитам наистина ли е толкова трудно следването, колкото всички казват?

13.   Има вариант да запишеш фармация. За да бъдеш лекар трябва да обичаш хората и да имаш желание да общуваш с тях и да ги разбраш. В България медицината е неблагодарна. Казвам го, защото аз съм лекар с 3г. Трудов стаж :). Но аз винаги съм искала да бъда това. Това ми е призванието. В твоя случай ще ти бъде много лесно да се прехвърлиш фармация - на фармацевтите се плащат огромни заплати после и ще си живееш добре. Но ако изобщо това не те влече (а явно имаш умствен потенциал) смени на нещо интересно за теб.

14.   Медицината е трудна. Адски трудна. И като завършиш има още повече да учиш. А е ужасно когато хора ти умират в ръцете. Ако не ви се работи това и ви мързи да четете изобщо не се захващайте. Фармация и Стоматология е също трудно да завършиш, но поне после ти плащат добре. В бг пародияга на здравна система не си струва да оставате!!!

15.   Ами доказваш че си по-тъп от брат си, честито

16.   Това с брат ти не го рабрах много, защото да си лекар е призвание, и не е задължително да си МНОГО умен, че да влезеш медицина, просто трябва да имаш добра памет и да си упорит. Биологията е изцяло памет, а химията с 50-тина правила и зависимости се оправяш. Не можеш да сравняваш зубренето с тежък изпит по математика примерно, където трябва наистина да показваш бързо и логично мислене, в над 20 вида задачи. Но както и да е. Ако се прехвърлиш фармация имай предвид, че те чака мног химия и доста математически задачки, както и също много зубрене по някои предмети. Ако не обичаш химията, не се прехвърляй фармация. Не е сигурно и дали ще можеш да се прехвърлиш държавна поръчка. Правете си сметка, че държавата само веднъж плаща за магистратура, и не винаги има свободни места за прехвърляне. Според мен, поговори с вашите и заедно помислете какво най би ти допаднало.

17.   Отказвай се още сега и не го мисли! И аз записах медицина преди няколко години заблуждавайки се че това е специалността за мен само защото бях добра по биология и химия в училище. Видях какво е, . разбрах че тази специалност е само за хора, които изцяло се отдават на науката, а аз не съм такъв тип. С голяма гордост я прекъснах и се радвам, че предпочетох това отколкото да си тровя живота.
Искам да попитам тези които учат медицина, стигнали са до 6ти курс, обаче трябват още 4 години специализация или там какво беше, първо - евала че сте толкова упорити и борбени! Но от друга страна не ви разбирам как издържате без почти никакви почивки, социален живот, кино, забавления и сън? Аз не мога без изброените неща, а от много хора чух, че за да завършиш тази специалност трябва да се лишиш от гореизброените неща... как издържате 12 години този терор, не знам.

18.   17 - Утре, когато се разболееш, ще искаш най-добрите да те излекуват. Ти при посредствен лекар ще идеш ли, или да те оставят и квото такова. Е познай, същите тези най-добри са се лишили точно от това, без което ти не можеш, за да може да получиш най-качественото и добро лечение. Ето защо!

19.   Н. 17 ами то за това до края на следването остават основно тези на които това си им е призвание... Искат да бъдат лекари и нищо друго не ги вълнува. Голямо желание, посвещение и труд се иска за да изкараш.

Другите се отказват или си намират друга специалност.