Споделена история от Образование

Много съм объркана
Здравейте!
Аз съм в 12 клас. Остава ми още много малко до завършването, а с него идват и големите ми притеснения.
Знам какво искам. Мечтата ми е да съм учител по БЕЛ.
Проблемът е, че не знам къде да уча. Чета различни мнения и всеки ден се обърквам все повече. По принцип казват, че е добре да се запиша във ВТУ, но винаги се намира и някой и друг коментар, който ме спира.
Аз съм бургазлийка, така че в родния ми град нямам много голям избор. Мислех си за проф. д-р. "Асен Златаров", защото ще ми е по-лесно до известна степен, но качеството на образованието е не по-малко важно, а доколкото разбрах, май в България е на много ниско ниво.
Не знам как да постъпя. Много съм объркана. Единствено знам, че това е професията, която искам да практикувам. Но къде, как... Освен това бих искала да изкажете мнение и относно това кой университет би ми дал добра основа.
Много ще съм благодарна, ако успеете да ми помогнете, като изкажете мнение, което, разбира се, е от хора, които имат опит в сферата и наистина биха ме разбрали, тъй като не се надявам да има много прочели темата ми.

Благодаря!

Коментари

1.   Здравей!
Аз също съм дванадесети клас и също като теб съм от Бургас :D Приятно ми е. Аз също като теб съм изключително объркана относно унивеститетите в България - но поне за едно съм сигурна, винаги ще чуеш лошо/отрицателно мнение за ВСЕКИ унивеситет тук.
Една шепа от съучениците ми решиха май да останат в Бургас - проф. д-р. "Асен Златаров" .. , според тях ще им излезе по-евтино отколкото да отидат в друг град. Според мен стига да имаш желанието за реализация, да си добър в това, което желаеш да практикуваш, не би трябвало да имаш проблеми. Желанието е най-важно.., а от там нататък унивеситета е избор.

-Г.

2.   Аз също смятам,че ВТУ е най-подходящия избор за тази специалност.

3.   Здравейте мили момичета! Аз съм ви връстник и съм решил какво да уча, обаче относно това, което вие искате да следвате, особено авторката, ще ви кажа че и ВТУ и СУ са добри университети за тази цел. Принципно няма спор, че най-добре да си учите в университета в града понеже ви е близко и няма да имате разходи за транспорт и т. н обаче това не означава непременно, че ще ви изучат както трябва (това си е мое мнение и не ви задължавам да мислите като мен). Желая ви успех и дано се реализирате и двете където желаете!

4.   Като студент във ВТУ аз не бих ти го препоръчал, защото там качеството на образованието наистина е много ниско и реализацията ти ще бъде трудна, защото хем нищо няма да си научила, хем и ще си завършила калпав университет с никаква тежест в очите на бъдещите ти работодатели. Така или иначе ако в Бургас нямате педагогически специалности пак ще ти се наложи да живееш в друг град и ще имаш по-големи разходи, пускай в София и си карай студентските години по най-добрия за теб начин. СУ си е СУ - да, може би и там е пълна кочина в някои факултети, нивото също е ниско, но поне се ползва с някакво реноме пред работодатели, а и шансовете да си намериш работа в София са ти къде-къде по-големи, отколкото в родния ти Бургас или пък в китното градче Велико Търново с 5 училища на кръст. Търново като град е истинско бижу, точно в сърцето на България, но на теб няма да ти хареса най-вероятно, защото е по-малък от Бургас, няма мн богат културен или нощен живот, наемите поскъпват заради бурното строителство и едно мн важно нещо (поне според мен) - нискоквалифицирана работа като за студенти има, но в голямата си част заплащането е около или под минималната, а работното време рядко е 40 часа/седмица, което за теб ще е проблем, ако разбира се не си от типа хора, които записват само за дипломата (в което няма нищо лошо, но аз не разбирам житейската философия на тези хора и намирам това за крайно безсмислена). Успех при избора на образование! Дори и да направиш грешен избор не е фатално, стига това което правиш, без значение работа, учене или друго, да го правиш с желание и хъс!