Споделена история от Образование

Специалност социални дейности
Здравейте на всички! Скоро завършвам средно и мисля да се запиша висше, но каква специалност не знам. Искам да работя някоя професия, която да не се занимава със счетоводство, икономика, комп. технологии ала бала. Затова и не мога да измисля какво да следвам. Бях се спряла на социални дейности, но пак се двоумя. Според вас?

Коментари

1.   Искаш да кажеш, че не искаш да работиш на компютъър и в офис? Тогава
се сещам за учител, лекар, мед. сестра, строителен инженер, психолог, стоматолог, фармацевт.

2.   Според мен е добре ако има кой да те уреди, като социален работник.

3.   Според мен си проста овца и не ставаш за никакво висше, камо ли за социални дейности...

4.   Бягай далеч от социалните. Млад соц. работник без стаж взима под минималната заплата. Ще ти хареса ли 5 години да си учила и родителите ти да са дали куп пари за твоето образование, и да ти плащат 550 лева чисто. Може и толкова да не можеш да си докараш първите 5-6 месеца след започването ти. Работата е много и някога се работи и събота. Хората с които ще работиш са основно от ромски произход. Има доста ходене по проверки из циганските махали. Ще те те псуват, клетви, обиди и заплахи. Много хора започват като си мислят че държавната работа е цвете, но след месец напускат. Текучеството е ужасно. Идват новопостъпили не знаещи материята още и няма кой да ти обясни, не че не искат старите колеги да ти помогнат но просто нямат такова време. Техниката не е от най добрата макар че се правят жалки опити за купуване на нова. Някога се налага да си бъркаш в джоба за дребни консумативи - лепило, химикал и, маркери ел. крушки, ключове. Ако нещо се счупи -врата- прозорец молиш се на познати или викаш съпруг, брат, баща да го поправят. Има още много неща които мога да ти напиша но сиг. вече си разбрала че ще избереш грешна опция със социалните

5.   С тия социални дейности и ти ще хванеш автобуса за Германия за каквато слугинска работа намериш там.

7.   Трябва със закон да забранят тази специалност.. :D

9.   Бягай от такива неща, освен ако няма връзки, които ти гарантират държавна работа веднага щом завършиш. То ако имаш добри връзки няма значение какво ти е висшето.

В голяма грешка си, слагаш каруцата пред коня. Не бива да мислиш какво образование искаш, а какво искаш да работиш. Избери професия и след това учи това, което се изисква за тази професия. Не да избереш специалност и след това да търсиш какво се работи с тази специалност.

Не забравяй, че днес с висше образование си гарантираш един сравнително нисък доход. Виж кои хора изкарват добри пари с работа. Рядко става въпрос за икономисти, които в банките не докарват и 1000 лв. За сметка на това истинските професионални умения ти гарантират добри доходи и няма да висиш в офис.

С две думи - няма нужда да си хабиш четири години за фалшиво образование. Избери професия и виж какво е необходимо за нея. За много от нещата е по-добре някакъв кратък курс.

10.   Ще направиш грешка според мен. Не е хубава специалност.

11.   Номер 5 - ще хване не автобуса за Германия, а самолет и няма да слугува, а ще си работи по професията. Да, в България няма шансове, но тази професия е страшно вървежна в Германия и в момента е в топ 10 на най-търсените специалисти. Така че, примерът ти с Германия е доста неуместен. А този, който предлага да се забрани тази специалност, и хабер си няма що за професия е това. И аз предлагам, да се забрани на дебили да пишат из интернет, но никой не ме пита. А на автора успех!

12.   Според мен методът на изключване, който прилага авторката на темата, е неправилен. Посети кариерно консултиране (има много и безплатни програми), направи няколко личностни тестове и такива за избор на професия. Препоръчвам ти един популярен куиз - 16 личности (16 personalities).

Ако желаеш да се занимаваш с хора в неравностойно състояние и смяташ, че тази форма на алтруизъм ще те направи щастлива, давай. Работата е благородна и хуманна, но в България (за съжаление) е нископлатена и социалните работници протестиратат. В чужбина (примерно Германия) социалните служители, медицинските сестри и детегледачите са търсени кадри.
Изгледай репортажа на bTV Репортерите - "Надежда за всеки". Става въпрос за хора с интелектуални затруднения. Ако те докосне и искаш да се занимаваш с подобни каузи, действай!

пс: Има и други сходни специалности. Примерно в СУ "Св. Климент Охридски" има също "Специална педагогика", "Социална педагогика", "Неформално образование"; в НБУ има "Социална работа". Една позната учи в ТУ - Варна "Социален мениджмънт".