Споделена история от Образование

Графичен дизайн - курсове или в университет?
Здравейте. Понеже имам интерес към Графичния дизайн, искам да ви попитам-според вас заслужава ли си да се изучава като специалност в университет или е също толкова добро да се изкара курс/курсове? Има толкова желаещи да учат Графичен дизайн в унивеситет, но не всеки успява, защото местата за прием са малко. След като един човек има необходимите знания и умения от курсовете, може ли да си намери работа като графичен дизайнер или задължително трябва да има диплома от университет? Също така моля да ме посъветвате къде се провеждат най-добрите курсове по Графичен дизайн или в кой университет?
Поздрави!

Коментари

1.   В български университет няма да те научат на нищо. Нито пък някой ще ти гледа дипломата. Хората искат да те видят какво можеш, какви проекти си правил и т.н. Изкарай едно Софтуни, те ще ти намерят и работа при отличен успех, защото работят активно с фирмите. Не е лошо и паралелно да си правиш някакви проекти за себе си, ей така за опита. Не е казано да са платени. Има си сайтове, в които можеш да се регистрираш и да си качаваш проектите. Регистрират ти и колко и кои дни си работил и т.н. И когато отидеш на интервю, като му покажеш профила си и те видят какви проекти си правил, колко си работил и т.н., това има стойност много много повече от някаква диплома, която всеки Сульо може да си изкара и дори да си купи.

2.   Курсовете са ти напълно достатъчни, не е задължително да са в университет. В София има академии, сещам се за Телерик, но не мога да ти кажа какви точно възможности има там. Има и много други школи просто потърси имена и виж каква информация има за тях в интернет.

3.   Нито едно от двете. Изтегли си Photoshop и CorelDRAW- в интернет има достатъчно уроци. Ютуб е пълен. Документ почти никъде не искат за това. Искат да си добър. Особенно ако си freelancer.
Учи английски, упражнявай се и в рисуването и си готов.

4.   Графичния дизайн не беше ли свързан с изготвянето на рекламни брошури, списания, каталози и др. под.? И не, не питам за "един приятел", питам за себе си, защото съм прям човек!

5.   Моят съвет е, да се опиташ, да си намериш СЕГА, работа като такъв.
Виж, какво се търси и какво се изисква, за да си графичен дизайнер. Поговори с такива хора. Помоли ги, да ти разкажат защо са станали такива, как, какво правят, какво работят, а и не се притеснявай, да питаш дали заплащането си струва.
Тогава, като разбереш достатъчно, ще е времето да мислиш, дали ще ходиш в университет или ще караш курсове.
Неко го кажа направо - университета е една голяма стъпка, но не е финалната стъпка. Ще имаш 35-40 години кариера след него, така че избирай внимателно.

6.   Мдаа, това е желана специалност в момента и вероятността да не влезеш е огромна, защото приемът се свежда до 15 човека максимум. Зависи каква ти е основата, не е задължително да можеш да рисуваш, но е винаги плюс, ако можеш. Ако не си завършил рисувално училище е добре да получиш подготовка за базови неща в рисуването., което си е част от обучението във висше училище или нещо като Софтуни.

7.   Достатъчно е да ти идва отвътре, да си креативен, друго не ти е нужно.
Лично аз изкарах курс CorelDRAW преди 8г и нищо, държа си "диплома" с отлична оценка в шкафа, нямам другите нужни качества. Отначало като завърших курса ходих обикалях, но единствено намирах работа, като продавач в книжарница с изработване и отпечатване на визитки и флаери в задната стаичка на някъква минимална заплата.

8.   До 6

Къде? Къде е приемът 15 човека, че и максимум (защо изобщо, трбяв д аказваш максимум)?

9.   Графичния дизайн не се свежда само до фотошоп и корел. Аз съм завършил графичен дизайн в художествена гимназия, в университета бях друга специалност, но както и да е. Имам приятели, които си продължиха и в университета с това занимание.
Какво да ви кажа, много пишмян дизайнерчета се навъдихте. Извинявам се ако звучи хейтърско. Всички с някакви месечни курсове искате нещо, което по принцип се постига с години труд. Все едно да се опитам да стана оперен пе

10.   До номер 8: Например във ВТУ е точно така. Тази година дори приеха 11, една от тях е моята съученичка.

11.   В НБУ имат добра база и залагат на практиката. Можеш да комбинираш "Графичен дизайн" с "Реклама".
Разгледай тази тема: http://spodeli.net/17/story-144629.html

12.   до 8, макар че са ти отговорили: ВТУ, НХА - висшите училища, където са специалностите с рисуване винаги са приемали по колкото ти казах максимално. Може да се види на сайтовете им приемът. Конкретно във ВТУ за тази специалност тази година - 16 човека, които се делят на мъже и жени, а приемът за всички специалности във факултета беше около 50 човека За НБУ и ПУ, както и в Техническите, защото и там има графичен дизайн някъде, не знам. Единствените висши училища, които дават отдавна образование с кандидат-студентски изпити по рисуване, различни като формат и сложност, разбира се, са НХА и ВТУ.

№6