Споделена история от Образование

Дилема - СУ ФМИ или ПУ ФМИ
Здравейте! Пише момче от 12 клас. Тази година ми предстои кандидатстване във ВУЗ, но не съм сигурен къде да отида. Избрал съм си специалност Софтуерно инженерство. Искам да попитам дали разликата в обучението м/у Софийския и Пловдивския университет е огромна? Знам, че в СУ е най-елитно, но София като град ми е много далече, а Пловдив- на близо. Също така малко съм притеснен са СУ, тъй като съм чувал, че се завършва много трудно. А специално за Софтуерното инженерство казват, че се учиш сам в по-голяма част. Бих се радвал, ако имате някакви съвети. :)

Коментари

1.   Здравей, аз съм първа година във ФМИ. Там е мястото, не знам как е в Пловдив. Да, учене е, но се завършва, зависи от теб за какво ще си използваш времето.

2.   НБУ. Имам приятели които учат точно това и са мега доволни.

3.   Разстоянието между София и Пловдив не е толкова голямо. Освен ако нямаш основателна причина да желаеш да си по-близо до родния град (не дай си Боже болен роднина... или пък половинка, с която искаш да се виждаш), не виждам причина това да те спира.
В СУ - ФМИ се влиза по-трудно, учи се много повече, средата е на по-високо ниво, реализацията е по-голяма (сравни Рейтинговата система на висшите учебни заведения). Всъщност Компютърни науки е най-трудната специалност във ФМИ, но последните години предпочитат Софтуерно инженерство, понеже е по-широкообхватна (изучава се също бизнес, предприемачество, право на Софтуеното инженерство и т.н.). Балът е много висок, кандидаства се с изпит по математика.

Моят съвет: СУ или ТУ (има специалност "Компютърно и софтуерно инженерство", нека ПУ ти е трети вариант.

ПС: В СУ - ФЗФ (Физически факултет) има специалност "Компютърно инженерство", значително по-лесен прием и следване.

4.   До коментар 1, с кой изпит влезна? И как се подготвяше? Бих се радвал да чуя препоръките ти! А до коментар 2 - не са ми достатъчни финансовите възможности за НБУ :Д

5.   Разбира се, че СУ! Давай смело

6.   Изпита е доста труден. В интернет ги има тези от минали години да ги видиш. Ако не си в математическа гимназия и още не си започнал да учиш сигурно няма да може да влезеш. А в ПУ лесно се влиза. Можеш дори с матура по математика.

7.   Освен ако не си от Пловдив, за предпочитане е София, поради простата причина, че има в пъти повече работни места за програмист, софтуерни инженери и подобни. Учи яко и от сега, за да си намериш стаж от рано и да започнеш да изкарваш пари с това. Може да е трудни, но си струва. И ако си мислиш, че няма да имаш време, не се притеснявай. Просто не се подавай на “студенакия живот”, ами учи яко тогава и се подготвяй за работа. Съветвам те, да научиш добре JacaScript и да преминеш към React - елементарно е и не знам защо, но плащат толкова много за това, на хора само с по година стаж. Започни като front end, а от там нататък вече ще се развиваш чрез университета и работата.