Споделена история от Образование

Не смятам, че съм виновна за безотговорността на хора, от които се очакват други действия !
Здравейте, пиша това адски разгневена от поредната такава ситуация, разиграла се за енти път за тези 2 години, в които уча в този университет. Ще спястя името му, защото е против студентските ми права да уронвам престижа на учебното заведение, нищо че те се грижат сами за лошия си имидж! Става дума за следната ситуация: Започнах да уча във въпросния университет, както казах преди 2 години! Още първата година, която трябваше да е най сладка, нови запознанства, емоции и прочие, аз бързо разбрах че ще съм далеч от това. Не се запознах с никой, защото всички се групираха много бързо и останахме 4-5 души, тотални аутсайдери на класа. Никой не говори с нас и ние не говорим с никой, но не това е проблема! Още първия ден бе направена група на курса, където първите изречения на драгите ми колеги бяха груби нападки, за гърба на сругите. Момчетата си обсъждаха кой бил като травестит, кой изглеждал, като мека китка и тем подобни неща, което ми направи лошо впечатление. Виждаше се от 100 километра, че курса е от диви селяни, но реших да не съдя по външния вид, но след тази и още няколко такива изцепки ми стана ясно. Още същата вечер излезнах от групата, защото спамеха до 02:00 часа с глупости и никой нищо важно не казваше. Реших, че не ми се четата простотии и след като в тая група нищо смислено няма да се пише, няма защо да съм част ит нея. На няколко пъти след това съм ги засичала как отново си пишат някакви неща, как се наговарят в групата, как усмиват някой и всичко това се разбираше по погледите им в залата, както казах аз бързо отказах да бъда част от тази простотия. Не съм някоя моралистка, наясно съм че са млади хора, забавлява им се, правят им се глупости и им се живее, но някак си не ми направих добро впечатление още първия ден и така и си остана! Лично аз започнах да имам проблеми още в началото, а тези проблеми бяха следните: Лекциите ни са доста разкъсани. Въпреки, че сме на редновно обучение в седмицата имаме от 2 до 5 ( в много редки случаи ) учебни дни с по не повече от 4 часа лекции по един предмет. Програмата е качена в келпавия сайт на университета, където уж има графа за Важни сълбщения, където трябва да се съобщава за промени. На няколко пъти изпуснах тази информация, защото сайта е така направен, че по новите съобщения в тази графа излизат най-отгоре и изместват по старите надолу, но допускам като моя грешка тогава, че не съм се поразровила по надолу, за да видя какво ново има. Да, ама на няколко пъти се случи да стават някакви странни промени в часовете на лекцията, за които аз все не разбирах, защото не членувам в никоя група, а университета по никакъв начин не ме уведомява за тези “ секретни “ уговорки между учител и ученици или между учителя и самия университет. На няколко пъти бях да се карам с тях и да им кжа, че тази графа Важни съобщения е един добър начин да си измият ръцете с реплики от сорта “ Ние сме Ви уведомили, пропуска е ваш “ но във всяка вдна нормална страна и във всеки един нормален университет такъв тип промени се съобщават чрез имейл лично до студента, който системата би трябвало автоматично да изпраща, иначе не виждам какъв беше смисъла от хилядите анкетни карти, които попълвахме с имейли, телефони и тн. Оказа се, че другите ми колеги, някои от тях получават смс, именно с тези промени, аз такъв смм никога не съм получавала. Попитах секретарката, каза ми че такива смс-и изпращали само, когато някой е закъснял с таксата, но аз лично с очите си видях смс, който уповестява студентс за промени в програмата. Защо само някои от нас имат тази привилегия, за която очевидно и служителите на глупавия университет на знаят, един Бог знае... Втора поредна година разбирам за някакви промени в лекциите, часовете и тн постфактом, когато вече информацията не ми е нужна. Принудих се да се направя на мила и добра и да взема телефонните номера на 2 момичета от курса, за да имам някаква инфромация, но нито те са слъжни да ми пишат за всяка една нова променя и уговорка, нито аз мога след всяка лекция, на която не съм могла да присъствам, да ги питам “ Какво се разбрахте с учителя за аледващия път, кога и в колко ще е лекцията “ след като има изкарана програма за тази цел!!! Да, ама винаги има някакви промени, нещо отложено, където никъде не се вписва и което няма как да разбера, ако не съм бил на лекцията! Не винаги мога да присъствам в часовете и това е мое право, но изпуснеш ли 1-2 лекции и все някакви промени са се случили, все нещо не си разбрал, а отговора на служителите в този университет е “ Влезте в групата на класа “ еми извинявам се, ама това е пълна глупост! Аз трябва да съм част от някакви групи, за да получавам информация, която университета лично трябва да ми дава, а не аз сама да я получавам от някаква си фейсбук група? ! Ами, ако нямам фейсбук, какво правим? ! Значи, не мога да завърша, защото нямам фейсбук и няма как да разбера за всички тези промени... Пълни глупости! Знам, какво ще ми кажат и повече от вас, но все пак аз отчитам своите грешки, знам къде са пропуските ми, но от друга страна не мога да се съглася и примиря с факта, че по голямата отговорност за тези неща е на университта. Дадох им съвет да си направят системата така, че да изораща имейли на студентите за такива промени, но никой нищо не взе на сериозно. Да не говорим, че секретарката е винаги надекватна, неразбрала, незнаеща, дава изключително безполезна или тотално погрешна информация за дадени неща, която обърква и подвежда! На края оставам без заверки по половината предмети ( не че някой ти ги гледа и иска тези заверки ) заради всички тези промени, за които на края излиза, че цялата вина е моя, защото “ Еми ти не си разбрала/да си разбрала “ ами, как да разбера? ! От къде? Плащам по 900 лева на семестър за адски несериозно отношение, да не говорим и за други, много по сериозни проблеми свързани с някои от учителите и твхното поведение....

Коментари

1.   Колко познато. При мен беше същата простотия.

2.   Девойко, надявам се, че не учиш българска филология...

3.   ЗАЩО, по дяволите, ходите да "учите" в университет? Какво очаквате?

4.   Учил съм в БГ университет, учил съм и една година в университет в Западна Европа. Такива несъответствия и простотии има навсякъде, не си мисли, че е само тук. Именно в западният университет са ми обърквали една камара неща, документи, часове, лекции и тн. Там 90% от нещата бяха онлайн и постоянно имаше проблеми с разни пароли и простотии.
Там сякаш излишно усложняваха разни неща в системата. А знаем, че най-простичките решения са най-добри.
Не си се сприятелила с колегите си, но за това не ти е виновен университета.

5.   значи очакваш всички да се съобразяват с теб и да те информират едва ли не персонално? Щом останалите намират начин, значи и ти можеш, друг е въпросът че се правиш на интересна и нещо повече от тях

6.   Като ще го караш на инат това е положението. Или влез в групата или ще си пропилееш още 2 години така с по 900 на семестър. Ината е по-лошо нещо и от мързела. Тука нищо друго не можем да ти кажем.

7.   Прочетох всичко , което си написала и съжалявам , че положението при теб е така! Обаче бърз въпрос , ако не е тайна , това за пловдивски ВУЗ ли става въпрос?

8.   Научи граматиката. Много неграмотно е написано. Дано поне си платено, понеже не ми се иска от държавния бюджет да бъдат субсидирани подобни студенти...
Смени висшето учебно заведение - крайна мярка. Аз имам оплаквания от СУ, но в сравнение с това... е цвете...
Инициирай създаването на обща студентска поща и на сайт на факултета/департамента/специалността. Пише се проект до университета, който се финансира (ако бъде одобрен).

9.   Е,как пък всички разбрали, само ти не.. И мен за 4 години в университета, никой ама никой не ме е информирал персонално за нещо или пък да са ми пращали смс. Комуникация му е майката! Недей да стоиш и да мълчиш като.. ,ами говори с колегите си и ще видиш как ще си в час с всичко.