Споделена история от Образование

Нормално ли е?
Смятате ли, че е нормално студентка да говори на "ти" на преподавател? Доцентът, който ще ръководи дипломната ми работа ме помоли да се обръщам така към него. Аз отказах, защото според мен е неуместно. Но вчера вечерта си чатихме в Месинджър и той отправи същата молба, като каза, че нямало от какво да се притеснявам. Дали това е просто израз на приятелски чувства? За мен е, откровено казано, доста странно.

Коментари

1.   Той печели от това, че си пишеш дипломната и той ти помага. Ще я направи в негова услуга, така че е нормално да е мил. Понякога отнема доста време и улеснява кореспонденцията. Аз не виждам нищо лошо, но ти имаш право на личен избор и ако искаш да му говориш на Вие той и всички останали трябва да приемат твоето решение.

2.   За мен обратното е странно - да се познаваш от толкова време с преподавателите и да речем няколко месеца или цяла година ти преподават,а все още да си говорите на "Вие".Хората си говорят на вие докато са все още непознати.След няколко месеца работа заедно на лекции и упражнения и ако вече познава студентите си по имена не виждам причина разговора да премине на "Ти".Не знам какви са тия смешни правила щом сте ученик и учител или студент и професор значи на всяка цена трябва да се говори на Вие, дори въпросния човек да ти е преподавал няколко години и толкова време да сте работили заедно, че да сте се заговаряли и за неща извън университета и учебния материал а пак да трябва да си говорите на Вие щото така било редно щото сте студент и асистент...еми смешно е.В моя университет доста преподаватели само в началото ни говорят на Вие, после, след 1-2 месеца преминават на ти.
И щом те се обръщат на ти към нас, защо да не се обръщаме и ние със същата форма към тях?

3.   Другите студенти на "ти" ли се обръщат към него? Ако само теб е помолил, да не би да иска нещо повече? Чатили сте си в месинджър? Ние едно време си комуникираме с преподавателите извън лекциите само с имейли :)

4.   Привет!

Честно казано зависи. Уча в Англия, нямал съм един преподавател, с когото сме си говорили на вие, само на ти и на малки имена. Даже се обиждат ако им говориш на вие или професоре, но за в България, няма гаранция, че не е остарял загорелник.

5.   Не скъсявай дистанцията, минавайки на „ти“. Нека онзи да си знае мястото. Какъв е тоя чат?! Ходи лично на консултации и ползвай само „вие“ форма.

6.   В чужбина се говори ня ти и на малко име на преподавателите. Тук сме някакви егоцентрични сноби и за това е различно. А този всички ли кара да му говорят на ти или само теб? Ако е само теб, вероятно се опитва да те сваля.