Споделена история от Образование

Каква матура да запиша подяволите!?!?
Както разбрахте не знам каква матура да запиша!
Аз съм в математическа гимназия с математическа паралелка, но матура по математика няма да запиша.
Нямам силен предмет по който да съм уверен че няма да уцвъкам нещата.
Добрите новини са че съм 11 клас и имам време да реша.
В 12 клас ще имаме 8 часа математика на седмица, което е много. В същото време ще имаме 4 часа по български където сме задължен да държим изпит...
Какво да правя... как постъпихте вие?

Коментари

1.   Боже ,аз пък от 9 клас бях решила,че ще пиша матура по физика,ама ей точно сега в 12 клас реших,че ще е История! Така че,не се заричай от сега...

2.   Като бях 12 клас избрах матурата по география. Не изкарах висока оценка, но я взех от първия път с 3 и нещо. Важното е да я вземеш от първия път.
В университета влязох с тест по информатика, на който изкарах висока оценка.Дори и на мутарата да изкараш 3-ка винаги може да се явиш на кандидатстудентски изпит по друг предмет и да изкараш висока оценка.
Почнах да се подготвям за матурата още в началото на 12-ти клас и си мислех, че имам време, но времето ми беше ограничено, понеже имах контролни и ме изпитваха по различни предмети.
Каквато и матура да избереш най-добре е да почнеш да се подготвяш малко по отрано и да не чакаш да почнеш 12-ти клас понеже времето минава бързо.

3.   И аз имах същия проблем и накрая просто видях кой ми е най силния предмет от всички и наблегнах на него. Поне имаш време,но ако си избереш сега ще ти е по лесно и ще имаш време постепенно да учиш.

4.   Аз също завърших математическа паралелка и смея да твърдя, че ми вървеше, но така и не се осмелих да запиша матура по математика, тъй като се води една от най-трудните и не бях достатъчно сигурна в себе си, а исках висока оценка. Избрах биология - беше ми интересна, материалът не е много (помня, че 2 учебника бяха - за 9 и 10 клас), а и няма тема за писане. Подготовката не ми отне кой знае колко време и изкарах отличен.

5.   Ако си решил/а какво искаш да учиш, провери най-добре какви оценки изискват за прием в дадената специалност. Български е задължителен, другият задължителен може да ти е в отражение на това което специалността изисква. Например за медицина - биология.

Английски език също може да ти е опция за матура, ако смяташ че и там има мегдан.

6.   Аз избрах биология. Само 2 учебника е и това прави шанса да вземеш пълна шестица ако ти трябва висока диплома по-голям. (Колкото повече учебници, толкова повече материал за учене)
Още повече като решиш всичките тестове давани през годините от сайта МОН някои от въпросите ще се повтарят.

Ако ти допада биологията ти я препоръчвам.

7.   Английски - безобразно лесна е и може дори без учене. История - ако си наистина амбициран на нея можеш и пълно 6 да изкараш.

8.   Набор 00 ни прецакаха толкова много с матурата по английски, че чак по новините го даваха. Била е сложна, с некоректно зададени въпроси

И аз дълго време се чудех каква матура да карам като втора. Избрах биология, защото... не ми трябваше за нищо. Избрах в университета специалност, за която ми трябва оценка по бел и анг(в който бях добра и имах 6) НО ако имах на матурата 5, щях да кандидатствам с 5 , което не си заслужава. (ако не караш матура по даден предмет, който ти трябва за образуване на оценка за кандидатстване ти взимат оценка от диплома)

Не бях учила изобщо по биолигия през годините, но реално нямаше никакво значение да имам и 3, не ме бъркаше много.

Хванах си учебниците учих 2 месеца преди това и имам 5 на матура биология, 6 по бел и 6 по анг.

Бях доволна от избора си.

9.   Английски език.