Споделена история от Образование

Тотално се обърках..
Здравейте! Тази година завършвам средното си образование и започнах да се замислям по-сериозно как да продължа по-нататък. Прегледах доста специалности и университети и на този етап съм много объркан.. Казах си, че трябва да избера нещо, което ми харесва и ме влече, но се оказа че това само звучи лесно. Поначало обичам много да се занимавам с автомобили, двигатели, механика и всякакви подобни, харесва ми работата, работил съм на няколко места през лятото, обаче единствения вариант е да запиша техническа специалност. Важна подробност обаче е това, че съм скаран с физика и математика, а те са основното, което се учи в университета. Наясно съм с това, че на много места взимат на работа и без висше, но аз(а и най-вече нашите) смятам, че все пак трябва да завърша нещо.
Помислих за някаква друга специалност, която да замести техническата, но не намерих нещо, което да ми допада особено, а и приема в повечето университети е кофти.. Има някои интересни специалности в един от частните университети, но си зададох въпроса:Струва ли си да се дадат толкова пари за една диплома, която не се знае дали ще влезе в употреба някога?
По-скоро не.. Ще се радвам да споделите мнението си по въпроса и евентуално да ме посъветвате към какво бих могъл да се насоча.. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Въобще не записвай нищо в никакъв университет поне засега!! ДОВЕРИ МИ СЕ! Защото ти го казва човек, който също като теб когато завърши средното си образование искаше още първата година да започне да учи нещо, а изобщо не беше сигурен какви интереси има и какво му се учи, но се водеше по общественото мнение, че унито трябва да се запише веднага щом завърши училището човек, още първата година си длъжен едва ли не и се водеше по това какво правят останалите и в толкова колебания накрая избра някаква специалност, която си внуши, че му харесва, изглеждаше примамлива и приятна и сега съжалява за избора си макар че стигна до трети курс!!! И чак сега осъзна вече какво иска и какво му е на сърце да учи, но е твърде късно, защото депресиите, които преживя в университета с тази специалност дотук му унищожи всичката мотивация, която имаше да учи и в момента всичко зубри по задължение.
Такъв човек ти го казва и това ще се случи и с теб ако сега прибързваш с решенията и запишеш нещо без надълго и нашироко да си се запитал защо го искаш. Като завършиш училище просто започни работа. Година, две, три... колкото е нужно! И използвай това време в "разговори със себе си", дай си време да помислиш какво ти се учи, разпитвай приятели, познати, роднини, колеги, по форуми коя специалност за какво е и как точно протичат учебните занятия в университетите.. и идеята ти какво искаш да учиш сама ще си дойде при теб, но не се притискай още от сега да знаеш. Истината е че много хора на тази крехка възраст все още не знаят какво искат, така че мани ги хората, които ти говорят, че е много фатално че си станал студент чак от 25 или 30 годишен (примерно). И аз се заблуждавах, че искам да уча това, което сега уча и сега като порастнал и по - зряломислещ човек осъзнавам колко глупава и наивна бях тогава и колко неща не ми бяха ясни. Причината да не прекъсвам е, защото 3 години положени усилия досега ще отидат на вятъра иначе и така ще ми стане още по - тъпо, затова ще избутам една година още, последната която ми остава и ще се надявам нещата след време да се обърнат в моя полза.