Споделена история от Образование

ТУ-Варна или Винс-Варна
Здравейте, ще записвам да уча програмиране в държавен университет като допълнение към по-късното ми обучение в една частна софтуерна академия, с единствена цел взимане на диплома за висше образование. Да вметна че не очаквам да науча кой знае какво и съм наясно че програмата в държавните университети е крайно недоработена и нескопосана, но бих искал да чуя мненията на хора учили в тези два университета. Къде би ми било по-лесно, къде бих научил повече и по-полезни неща за ИТ сферата и като цяло къде би ми било по-приятно да си изкарам студентските години.
Специалностите са Софтуерни и интернет технологии за ТУ и за Винса мисля че беше Информатика и компютърни технологии, разликата мисля че е само в заглавията... Къде е по-лесно и къде е по-неангажиращо? Гледам че във Винса има значително по-малко предмети на семестър (4-5) докато във ТУ има по 6-7.

Коментари

1.   Здравей,

СИТ в ТУ е доста желана специалност. Като цяло, ако питаш мен, ТУ си е университета, в който е по-добре да учиш неща, свързани с технологии. Мъчила съм се да вляза там, но се радвам, че не успях, понеже технологиите не са ми нито страст, нито сила. Имай напредвид, че тази специалност им е топ-а и трябва да кандидатстваш още на предварителните им изпити. Когато отидох на редовното време за кандидатстване, ме върнаха, защото бройката беше вече запълнена. По-реномирано е за подобни специалности и е по-възможно наистина да научиш нешо. От друга страна, както каза ти - повече изпити, задължително присъствие и т. н. , което от своя страна означава, че ще трябва да отделиш повече време на обучението си.

Студентка съм във Винса. Супер лесно ми е, даже съм отличник. Не знам на колко години си, но аз като записах университет вече бях поработила 3-4 години и не ми се искаше да се откажа от работата си и начина на живот, които водя. Така и стана - уча, работя си на осем часа и всичко минава неусетно. Не ходя на никакви лекции. Никой не ме и кара. На упражненията ходя, за да си изкарам текущия контрол. Семестрите, особено летния, са супер кратки - някъде към 2 месеца и половина. Имаш 4 предмета. В сесия си един месец, всяка седмица имаш по един изпит. Поправителната сесия следва веднага след редовната. Семестъра е 270 лв. Обективно, ако търсиш лесното, според мен се мятай там. Но - имай си напредвид, че първата година и половина в общия случай (не съм гледала програмата на тази специалност) ще учиш всевъзможни икономически глупости - Макро/Микро икономики, Финанси и т. н.

Както казват хората - Най добрият съвет гласи: "Не знам брат, ти си знаеш. " - Реши кое ти пасва повече и действай.

Поздрави и успех! :)

2.   Ти ВИНС броиш ли го за университет изобщо :D. Може би има защо да има по-малко изпити там и да се взимат ей така, ако не ти се учи влез там. Всеки друг иниверситет е за предпочитане пред него. Лично мое мнение, разбира се, но и мисля, че доста хора ще ти го потвърдят.