Споделена история от Образование

Кандидатстудентски изпит по БЕЛ в СУ
Здравейте! Ако някой се е явявал на кандидатстудентски изпит по Български език и литература в СУ миналата година или в близките няколко, нека да сподели какво е нивото на изпита, понеже нали вече е Тест и Есе, та какви най-често въпроси се падат, трябвали да се познава всяко произведение задълбочено и т. н. Ще Ви бъда много благодарен!

Коментари

2.   Ами какво да ти кажа, ако си чел ще изкараш добър резултат, но внимавай, защото въпросите така са структурирани, че да разсъждаваш и излагаш собствени мисли, а не механично запомнени знания. Наблегни на това как разбираш дадено произведение и тълкуванията на автора. По български език, ами трябва си много добро познаване на книжовните норми, та това е. Успех!

3.   https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_bakalav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/minali_ksk/kandidatstudentska_kampaniya_2019/programi_za_izpiti/b_lgarski_ezik_i_literatura
Изпитът по БЕЛ в СУ е на светлинни години от държавния зрелостен изпит.
Състои се от тестова част (въпроси със затворен и отворен отговор) създаване на есе.
Разполагаш с малко време - трябва да четеш условията бързо, да отговаряш за секунди и да нямш колебания. За тази цел трябва да си добре подготвен. На малцина остава време за проверка...
Тестът съдържа предимно въпроси по български език (граматика, лексика), като се набляга на ИЗКЛЮЧЕНИЯТА. Съветвам те да закупиш това помагало, ще ти се окаже ценен помощник: https://www.book.store.bg/p61033/pravopis-i-punktuacia-na-bylgarskia-ezik-osnovni-pravila.html
Освен задължителната литература, има и допълнителна. Аз не я бях чела, но въпреки това се справих. Въпросите по литература не изискват зубрене, а моментно разсъждение - т.е. търсят логическо и критично мислене, собствени размишления на базата на литературни познания, а не само добра памет.
Есето често пъти се оказва препъникамък за студените. Миналата година и двете теми звучаха философски (бяха философска мисъл) и някои кандидат-студенти се подведоха да пишат изцяло философски есета, забрявайки литературния контекст. Това е груба грешка - в есето трябва да покажеш собствен подход и новаторско мислене, но и да затвърдиш аргументите си с литературни примери.

Успех!