Споделена история от Образование

Съвместима ли е тази специалност с работа?
Здравейте! Решил съм да кандидатствам в СУ Публична администрация тази година. Проблемът ми обаче е, че не мога да си позволя да уча без да работя, но доколкото знам лекциите в СУ са всеки ден и са по-продължителни..
От друга страна се сетих за НБУ, където пък лекциите не са толкова чести, а и винаги може да се гледат онлайн неограничено, но семестриалните такси там са убийствено високи...
Въпросът ми към Вас е възможно ли е да съчетая обучението в СУ с работа или по-скоро не? Наистина ми е много важно да получа тази информация!
Ще съм много благодарен на всички отговорили!! :)

Коментари

1.   Да, при гъвкав график на работа или при четиричасови смени ще можеш без проблем. В СУ няма заверки. Освен ФМИ, ЮФ, БФ и ФХФ някои от филологиите, в другите факултети не се учи толкова здраво и не е толкова тегаво през сесията.
Тук я има качена програмата: http://phls.uni-sofia.bg/article/details/1352#tab2727

2.   Зависи на какви преподаватели случиш, някои са големи катили!!!
На мен например в Техническия в Пловдив един не искаше да ми даде заверка, понеже му бях отсъствал от 5 лекции през съответния семестър. Като му казах, че работя нощни смени в Интернет зала, и не мога да идвам веднага след работа в университета, щото в главата ми ще е мармалад, той отговори с мъдрото - "И какво като работите бе колега, ето на - и аз работя, ама съм тук нали? " само подчертавам, че професора си работеше само и единствено в унивеситета, т. е. не е преподавател на хонорар, който бачка на 10 места, и да ми каже - "и аз работя ама идвам и на лекции" :)

Не знам как са нещата в СУ в момента... а и аз говоря за 2006-а година, дано малко да са влязли в пътя даскалите... но като цлао като бях аз студент се държаха с нас като с ученици... т. е. гледаха на нас като на деца, които ги издържат родителите им. Да не говорим, че имахме в курса и двама на по 30 години, които учеха защото им трябваше диплома - те работеха доста по-сериозна работа от тази в Интернет зала, и съчетаваха учене работа, имаше такива преподаватели, които правеха компромис, и ги освобождаваха, ама имаше и други - според които "или ще учиш, или ще работиш". Да не говорим, че единия от въпросните студенти знаеше повече от даскалите :)

Та, това е - говириш с преподавателите да те освободят ПОНЕ от лекции (по принцип за упражненията ако някой направи компромис и те освободи - това е някакво огромно изключение); някои искат и дребни почерпки (напр. един беше казал - ааа, работиш в зала... ОК, давам ти на сина ми компютъра, направи го малко по-мощен и те освобождавам... разминах се с нова видео карта за 150 лева, после станахме и приятели с тоя даскал, накрая му стана съвестно, че ми е искал подобна услуга, и до последно ми помагаше да взимам изпити и заверки при такива, които се заяждат)

3.   По-добре да ти е трудно в СУ, отколкото да завършиш НБУ.
Обаче защо точно Публична администрация? Малко глупава специалност, не ставаш специалист, учиш общи неща. Малко право, малко икономика... и накрая едно голямо нищо, което е жалко, предвид това, че поне по мое време балът беше почти като за Право.
Помисли каква СМИСЛЕНА специалност да учиш, след като ще се мъчиш и ще ти се налага да работиш по време на следването.
Ако не става да учиш редовно, мисли за вариант да запишеш нещо задочно или дистанционно.