Споделена история от Образование

Бъдещето на икономистите
Имам въпрос относно икономическите науки.
Ученичка съм от 11ти клас в икономическа гимназия.
Смятам да продължа да изучавам икономика след 12ти клас, но напоследък се чудя нещо.
Икономиката на една държава е съобразена с нейното управление.
Има разлика между съвременната икономика и тази по времето на комунизма. Например през комунизма е нямало частна собственост и всичко е било общо. Сега, обаче, всеки може да работи за себе си, всеки може да е бизнесмен, предприемач и т. н.
Хипотетично ако отново навлезе комунизма или друга форма на управление, какво ще се случи с хората, вече получили икономическо образование, учейки по принципите на сегашната икономика.
Ясно ми е, че промените няма да са драстични, но ми е интересно да знам какво ще трябва да направят тези хора.

Коментари

1.   Ама ти като завършиш икономика няма да взимаш решения относно икономиката на държавата. За тази работа си има министър. Ти ако си намериш работа по специалността, ще работиш в някое предприятие и ще смяташ себестойност, ще правиш справки, планове, прогнозни финансови резултати и тем подобни. Общо взето екселски таблици. Но това може да го прави всеки финансист, счетоводител с елементарна компютърна грамотност. Според мен ако ще е нещо икономическо, по-добре се ориентирай към финанси или счетоводство. Тези разни дето се навъдиха сега - икономика, икономика на строителството, изобщо икономика на нещо си, стокознание, МИО, бизнес администрация, стопанско управление, ги заеби. Финанси или счетовдство, ако ще е икономическа специалност. Всичко друго е пунта мара.

2.   Губиш си времето като мислиш за подобни "хипотитични" въпроси. Комунизмът няма да се върне никога. Фактът, че дори е нужно да си задаваш подобни въпроси и начина, по който си задала въпроса си, говори, че нямаш достатъчно знания по икономика. Казвам ти го като човек, който учи финанси в университет.

3.   "Например през комунизма е нямало частна собственост и всичко е било общо. "

Грешка! Домовоте на хората бяха частна собственост, като някои имаха и вили. Имаше и частен бизнес, но говорим за дърводелци и хора поправящи техника, които се регистрираха. Да - нямаше производсто и търговията не беше особено свободна. В смисъл - аз можеше да ти продам някой стар шкаф, ама беше абсурд, да произвеждам 100-200 шкафа на месец и да ги продавам на някой пазар. Идеята за "всичко общо" е по-скоро приказка. Това е, като сега да кажеш, че парка до вас е "общ". Общински е, да, но реално хората нямаха никаква власт над "собствеността".

Иначе - Няма значение, дали ще е комунизъм, капитализъм или друг -изъм. Винаги ще трябва да се борави с ресурси и да се рапзределят споррд нуждите и възможноситте, било то на един завод, министерство, университет и прочие. Работа ще има. Ако утре се смени системата, все пак ще и трябват икономисти. Няма откъде, да вземат нови, нито ще имат по 4-5 години, да ги обучават. Сега, друг е върпоса, дали няма да има прекалено много кандидати.

4.   Бъдещето им е в кол центровете и аутсорсинга като бели роби пред ексел цял ден.

5.   До 4

Предпочитам 1800 лева на месец ореднексел таблица отколкото да мъкна по 20 тона на ръка в склад за зеленчуци, дето е 4-5!градуса зимата и да ми дават 700 лева ...

6.   До 4 от Автора
А какво за Вас е добра работа?

7.   Към номер 4.

Много добре си го описал. Точно така е. 4 години икономист целящ да смени професията.

8.   5, 1800 само ако имаш връзки, УНСС бълва икономисти всяка година. Аз съм на 1600, в кол център и сега уча нещо по-приложимо.

9.   6, неща в които създаваш нещо или помагаш на хората - уеб и графичен дизайн, програмиране, промишлен дизайн, автомобилен дизайн, архитектура, медицина, музика, изкуство.

Продажби, икономика, туризъм, финанси и подобни са ми скучни и сиви, стават само като собствен бизнес. Там нищо не се създава като продукт и реално не помагаш много на хората, не го чувствам като призвание.