1. Зависи от университета. Имам познат, който учи програмиране в някой технически около Мюнхен. При него математиката не бе особено трудна, със сигурност по-лесно от тукашното ФМИ. Друг познат учи машинно инженерство в Германия, не съм чул да е на много трудно ниво. Математиката в немските учебници не ми е направила особено впечатление, стандартно е.
Математиката, която ще ти се преподава е очакваната линейна алгебра и математически анализ. Дискретна математика (дискретни структури, комбинаторика, може би теория на графите) също вероятно ще се прокрадне. В СУ ФМИ учат и теория на вероятностите, но не знам колко типично е това.
На работното място, освен ако не се занимаваш с разработване на някакъв особен вид софтуер за изчисления, математиката няма да ти е приоритет. Математика като теория на вероятностите е нужна, за да се разбират и програмират някои изчислителни алгоритми, както и различните видове изкуствен интелект. Линейната алгебра е полезна, ако се занимаваш с image analysis и такива. Но не това е основното. Ако искаш да ставаш софтуерен инженер, най-важното ще ти е да можеш да мислиш достатъчно абстрактно, за да пресъздаваш клиентски задачи в програмен код. Това си става чрез упражнение.
|