Споделена история от Образование

Къде мога да уча след 12-ти клас?
Здравейте! Аз съм момиче, в десети клас, уча в езикова гимназия и както може би знаете за нашия набор има нова образователна система. Май месец ще трябва да избираме трети профилиращ предмет (освен езиците немски и английски), който ще се учи 5 часа в седмицата. Имахме избор между математика, физика, химия, биология, география, история, философия и информационни. В крайна сметка се колебаех между математика, химия и география. Говорих и с родителите си и заедно стигнахме до извода, че географията ще ми е най-полезна понеже уча и езици. Въпросът ми е къде и с какво мога да кандидатствам след 12 клас? Ще съм много благодарна на всеки, който сподели мнението си.
Лека и приятна вечер :)

Коментари

1.   Каквото и да кандидатстваш, в повечето скучаи би трябвало да ходиш на кандидатстудентски изпит/и. От теб зависи какво ще ти хареса и в кой университет.

2.   Мило момиче, моят съвет е да се опитваш от тук нататък да взимаш сама решенията. Да родителите могат да те насочат, но по-важно е дали ти го искаш. Ти най добре знаеш какво искаш. А относно информацията. Виж в НБУ има един тест, в който чрез въпроси от типа " какво ти харесва" ти показва специалностите, които са за теб. Освен тях, можеш да влезеш във всички сайтове и да ги разгледаш. Моят съвет е да избереш нещо, което хем ще ти харесва много, хем ще изкарваш много пари. Това в край сметка е най-важно. Специалностите свързани с Математика, география и химия са много. Може би в математиката са най-високо платените. Освен това и чистата математика като специалност те развива много. Но не знам кое те влече много. С другите специалности също можеш да се реализираш с изключение на географията може би. Интересен предмет е, но лично аз не виждам реализация, освен ако не искаш да станеш учител, което е хубава цел също.

3.   За университета няма абсолютно никакво значение какво си учила в училище, стига оценките ти да са достатъчно високи, за да имаш по-висок бал. Пък ако кандидатстваш и с редовен изпит, още повече няма значение какво си учила. Като цяло аз лично бих избрала това, което ми е най-приятно и това, което го преподава приятен учител.

4.   "Туризъм", "Регионално развитие и политика", "Геополитика"... ... има много специалности, зависи в какво направление искаш да се развиваш. В СУ има специалност "География и английски език". Ако профилът не се води само "География", а "География и икономика", изборът ти още повече се разширява - стопански науки (като Стопанско управление, Икономика и т.н.)
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/
geologo_geografski_fakultet/specialnosti/
bakalav_rski_programi/geologo_geografski_fakultet/geografiya_i_anglijski_ezik

ПС: "географията ще ми е най-полезна понеже уча и езици." - не съм склонна да се съглася, понеже не виждам логика. Езиците са едно голямо богатство. В днешно време един западен език е необходимост, задължително условие за добре платена и квалифицирана работа. Всички профили са хубави, избери този, в който искаш да се развиваш - смяташ, че ще ти е интересно, както и имащ потенциал. На твое място аз щях да избера "информационни технологии" - все пак живеем във века на информацията. Има десетки специалности в направление "Обществените комуникации и информационни технологии" и "Математика и информатика". Но ако това не те вълнува, недей.

5.   Много си объркана. Доста университети дори няма да ти погледнат цялата диплома. Можеш да идеш на кандидатстудентски изпит в 12-ти клас или дори да кандидатстваш с матура. Проблема на хората е, че не знаят какво искат да учат. Като разбереш просто ще видиш в интернет в кои университети се учи и как се влиза. Знаеш ли, че за различни неща си има различни факултети и вътре има по няколко специалности. Влез в сайта на софийския университет там е пълно с факултети и специалности. Разгледай го та да ти хареса нещо и после след 12-ти клас си влез в който си искаш университет. Да знаеш в България се влиза много лесно. Като гледам какви ги пишеш не си за чужбина.

6.   Какво имате предвид #5? Дори и да не се влиза лесно в българските университети не мисля, че ще ми е проблем. Успехът ми е добър и ме влекат доста предмети, това е главния проблем. Не мога да избера конкретен. Не знам защо казвате, че не съм за чужбина. Имам чувството, че се опитвате да намекнете нещо, но май сте останали с грешно впечатление. Не бъркайте глупавия с объркания човек. :)