Споделена история от Образование

Имам ли шанс да се подготвя за право в СУ?
Здравейте, пиша тази история, защото имам нужда от адекватно и обективно мнение. Студентка съм първи курс в Софийски университет (Факултет по класически и нови филологии), но все повече се убеждавам, че не взех правилното решение за специалността. Вече е почти средата на март и нямам време за губене ако искам да се прехвърлям в друга специалност. Решена съм да отида на кандидатстудентски изпити по БЕЛ и История. Все още не съм почнала никаква подготовка от страх и несигурност, но планирам в идните дни да си купя разработени теми по двата предмета и помагала с тестове (тъй като знам, че част от изпита е и тест). Мотивирана съм, въпреки, че несигурността и притеснението е огромно. Знанията ми по тези дисциплини са това, което учихме в гимназията. Бях много добра по литература, а историята винаги ми беше интересна.
Знам, че много от коментиращите тук не биха били съгласни, че си струва да се учи право. Аз обаче искам да пробвам и съм готова да "мина през всички мъки". Моля, посъветвайте ме, кажете ми, имам ли шанс, дали не съм закъсняла итрябва ли да ходя на уроци?

Коментари

1.   Аз кандидатствах преди 11 години и тогава изпита бе тема и в двете направления. Няма да те лъжа, че беше много трудно. Самата аз избрах правото в началото на 12 клас, както разбираш време за подготовка много малко. Всяка седмица бях на уроци по български и история, отделни подготовка в училище за висока обща диплома.
Ако считаш, че можеш да се справиш залягай стабилно над материята. Няма да стане със съмнения и успокояване. Иска се желание. И те съветвам, потърси си стаж от първи курс, ако решиш и запишеш право.

3.   Един месец е изключително недостатъчен за подготовка за тези изпити, защото обемът е огромен. По история трябва да знаеш цялата българска история, а изпитът по български обхваща над 70 произведения. Разбира се, можеш да се явиш, за да видиш какво представлява, но не таи големи надежди. Хубавото в твоята ситуация е, че и да отделиш година за подготовка, няма да изгубиш много, защото завършваш за 5 години, и то с магистърска степен, и пак ще имаш време за професионална реализация. Аз също ще кандидатствам право в СУ, но догодина. Вече тръгнах на уроци по български, защото писмената част е по-сложна и трябват повече упражнения. По история си накупих учебниците, публикувани в сайта на университета, чета ги и скоро ще пробвам да напиша първата тема от конспекта. Тоест, смятам, че по история може и да си на самоподготовка. Но не забравяй, че с желание и труд всичко е възможно, така че не се отказвай и успех! :)

4.   Абсолютно възможно е! Минималните балове за прием в специалност “Право” наистина в последните години драстично намаляха... При резултати 3,50 по История и 3,50 по БЕЛ, си вътре ,повярвай ми...Така ,че напълно възможно е ...

5.   Ако си умна, ще се подготвиш за месец-два. Боже, защо така я обезкуражавате? Не съм ходила на уроци, готвих се от готови теми и по двата предмета, и влязох "Право" на първо класиране, когато конкуренцията беше много по-голяма. Учи всеки ден и ще успееш, въобще не ги слушай тези с годините уроци. Практиката показва, че ако нямаш мозък, и десетки хиляди левове да изсипеш за уроци, ефектът ще бъде 0. Познавам такива случаи.
Съвсем спокойно се готви и се опитай, реално ти трябва помагалото на СУ по история, което спокойно се учи за седмица-две, и теми по литература - може би 2 помагала на "светила". Лично бих отделила повече време на историята, по литература май вече изпитът е тема или есе по избор измежду двете? Навремето бяха само теми и цедката беше голяма.
Единствено не разбрах каква ти е идеята - да запишеш втора специалност или да прекъснеш сегашната и да учиш само "Право"? Проучи какви са вариантите да го вземеш като втора специалност, може да има облекчения в приема. По правилника на СУ, ако "Право" ти е първа специалност, нямаш право на втора, но ако учиш друга, има опция "Право" да ти е втора.
Учи се лесно, когато имаш желание. Успех!

6.   Трудно е за такъв период. А и не мсиля, че стресът си заслужава. Порбвай догодина, като започнеш от сега. Ако не си харесваш сегашното образование, просто го напусни и започни някаква почасова работа. Ако можеш, прибери се при вашите за още една година.

7.   Аз съм кандидатставал право в СУ преди 10 години, и тогава се готвих една година, материала е огромен, български език и литература писмен изпит и история на България 22 теми от хан Кубрат до Втората световна война. Сега вече са тестове, което е по-лесно, относно начина на подготовка, но въпреки това, ти трябват поне минимум 6 месеца подготовка. За три месеца да научиш толкова голям материал, е възможно, само ако с нищо друго не се занимаваш, и по цял ден само учиш. Според мен, по разумно е , започни от сега да се готвиш за другата година и влезни без проблем, спокойно и уверено! И запомни от мен, късмета е на страната на добре подготвения, чудеса не стават!

8.   За жена правото е добра професия - гарантира не много платена, но сигурна работа, а с лизане и духане може дори да се издигнеш. Месец ти стига за подготовка, защото се влиза дори с успех под 4. Назубряш темите, а тестът по история е много, ама много по-лесен от това, което сте учили в гимназията.

9.   Авторе, N4 ти го е казал колко лесно се влиза.

Така, сега от мен критично мислене:

Колко различни теми пуснати от различни хора си прочел за учене по Право в този уебсайт? Много ли са?
Колко често от да речем 100,000 човека, хората се насочват да учат Право?
Какви данни има от Университетите за броя студенти реализирали си след завършване в сферата на Правото?
Колко ефективна е правовата система в страната?
Защо човек избира да учи Право?

Учете бизнес

10.   Няма университети за бизнес в България. Затова учете медицина. Без работа няма да останете. Това не важи за правото.