Споделена история от Образование

Училище и осигуровки
Здравейте, ученичка съм в 12клас. От началото на учебната година се водя самостоятелна форма на обучение. Бременна съм в 8-ми месец и това е причината, поради която съм в самостоятелна форма.
От декември месец до днешна дата училището не ми плаща осигуровките и не може да ми даде адекватен отговор.. Разговаряла съм със НАП, МОН и от там ме уверяват, че съм си в правото. Ще родя след около месец, а съм с неплатени здравни осигуровки.. Не е проблем, че ще извадя пари да си платя осигуровките защото ще трябва така или иначе, а до това че училището взима пари от държавата за мен.. учителите си взимат заплатата, а аз трябва заради безхаберието на някой да си плащам. Някой ако е на ясно и може да ми помогне ще бъда благодарна.

Коментари

1.   Пиши до омбудсмана веднага, пиши до МОН и въобще всички институции САМО ПИСМИННО..До НАП също. Така ще имаш отговор черно на бяло.

2.   Щом си в самостоятелна форма на обучение, не знам дали имаш същите права като тези, които учат редовно. Все едно студентите задочно обучение да искат права като тези, които учат редовно. Е, няма как да стане. За това много добре провери на какво имаш право в случай като твоя. А колкото до това, че училището взима пари за теб и учителите получават пари за теб, това е малко смешно. Един учител има стотици ученици, заплатата му е да кажем 1000 лв, а най-вероятно и по-малко, сама сметни каква част от заплатата му е заради теб. 5 лв? Това е несериозно! Да не говорим, че щом си на самостоятелно обучение едва ли училището получава пълния размер издръжка за теб. Така, че не бързай да обвиняваш хора, които най-вероятно нямат никаква вина. Със сигурност учителката ти по литература, примерно, не отговаря за твоите осигуровки! Ако не греша много ясно си пишеше, че училището или университета плаща здравни осигуровки на лица до навършването им на 26 години, които учат в РЕДОВНА форма на обучение. Така, че съвсем нормално е да си с прекъснати здравноосигурителни права, а и най-вероятно без право на майчинство, защото нямаш необходимия трудов стаж или не си студентка в редовна форма на обучение.

3.   Съгласно чл. 40, ал. 3, т.1 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, осигуряват сеза сметка на републиканския бюджет, когато не са осигурени на друго основание лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно – до завършване на средно образование.
Съгласно чл. 31 от Закона за народната просвета формите на обучение са: дневна, вечерна, задочна, кореспондентска, индивидуална, самостоятелна и дистанционна.

Тъй като си в самостоятелна форма на обучение, не си здравноосигурена от училището. Подобен е казусът на студентите - само тези в редовна форма се осигуряват от държавата, и то до 25 г. възраст

4.   Честито на авторката за бебето, но за съжаление няма грешка От училището не я осигуряват. После се чудим защо ни е такъв прирастът.

5.   4, да не искаш да кажеш, че държавата трябва да стимулира раждания от тийнейджърки?

6.   Надявах се някой да е наясно.. така като гледам коментарите не се и очудвам защо сме такава гнила държава.

7.   Аз съм номер 3 и съм ти обяснила защо не подлежиш на осигуряване от училище. Съжалявам, от това по-ясно не мога.
А като ти гледам правописа, изразяването и отношението към другите, отделили от времето си да ти пишат, не заслужаваш дори тези обяснения

8.   Съжалявам мила, но щом си решила, че си достатъчно зряла и подготвена да бъдеш майка преди да си завършиш средното образование, значи ще трябва да приемеш и негативите от решението си. Законът е ясен. Не учиш в редовна форма на обучение, нямаш право на осигуровки.