Споделена история от Образование

Завися от хорската помощ,не се ориентирам в университета!
Пише ви студентка и проблема ми е, че още от първи курс забелязах, че много трудно схващам. Като обясняваха в час за някоя курсова работа, за някоя практическа работа, за протоколи кое как се прави аз абсолютно нищо не разбирам. Като теле гледам. Колегите също не искат да ми помогнат, защото когато поискам помощ от някого цитирам им отговора "Момиче, научи се да си самостоятелна, никой не е длъжен да ти обяснява като на първокласник всяко едно нещо и да виси след теб като твой учител от занималня и да ти казва какво да правиш!! " Една колежка веднъж ми се развика с думите "Университета не ти е занималня! " Но хора, аз съм си такава, просто трудно схващам! Забележките няма да ме променят! Асистентите също се отчайват от мен. Помня как първи курс зимния семестър го заверих без да съм си направила курсовата така както трябва. Много неща грешно съм ги била изчислила, не съм била изпълнила конкретно това, което асистентът искаше. Но асистентът каза, че ще ми я приеме от уважение, че поне се потрудих. Каза, че не знае какво ще правя за напред. Там е, че не са ми трудни самите задачи. Веднъж само ако успея да ги схвана даже започвам с желание, хъс и доста бързо да си ги правя. Зорът е да ги схвана. Просто преподавателите обясняват твърде научно, в пощата заданията, които ни изпращат са обяснени твърде научно. А като постоянно ги питам и те ми се ядосват и се оплакват, че им надувам главата. Причината да съм успявала досега е, че се сприятелих с един от колегите и той е с много добро сърце и винаги е готов да ми отдели от времето си всяко едно нещо да ми обясни на прост и на бебешки език, така че да го схвана. И винаги като ми обясни аз успявам и си правя без проблем курсовите работи. Само той ме разбира, само той не е заядлив. Не знам досаждам ли му или просто от човечност не иска да ме изостави и вижда, ме имам потенциал и, че просто трябва да ми се обясни. А с това дистанционно е още по - трагично положението.

Вече по 4 дисциплини трябваше да съм готова с част от курсовите работи, които имаме по тях и които са ни обяснени по пощата как да ги правим. Познайте кой е единствения човек от целия курс, който не е готов с нито една от задачите, които е трябвало да започне още от първия ден на обявената карантина и на дистанционното обучение. 20 пъти ги чета, чета, чета - е не разбирам и това е! И колегата ми е обещал, че като има време ще ми обясни всяко едно нещо поотделно. Каза ми да съм спокойна и, че няма да ме остави да остана без заверка. Това ми е проблемът. Аз съм зависима от неговата помощ. Чакам той да е свободен да ми отдели цял един ден, в който да ми обясни всичко поотделно. Това дали ще успея да си направя курсовите зависи изцяло от него и неговото свободно време. Не мога сама да се оправя! Доколкото разбрах за него, той има брат на количка, който още е ученик и заради състоянието му винаги му е бил труден учебния процес. Може би затова е толкова добър и толерантен към хората, на които им е по - трудно да се справят... проявявам респект към него за търпението, което проявява към мен, за ръката, която ми подава. Колегите пък са отвратени и ми се присмиват, че аз съм 5- годишно хлапе и съм го възприела като своя "бавачка". Добре, че е интелигентен човек и, че не се влияе от мнението им колкото и да се опитват да го убедят да не се тормози с мен и, че аз не съм нормална.
Някой друг който така със зор да схваща има ли? Не знам защо съм такава след като в самото учене иначе съм много добра, изпитите винаги си взимам с високи оценки...

Коментари

2.   И аз така бях в началото на първи курс: нищо не разбирах, гледах като теле в железница, чета учебници и нищо не разбирам и т. н. Авторке не се притеснявай за това, просто не си свикнала с университетската среда, защото в момента правиш преход от училище към университет.

Относно колегите ти искам да ти кажа, че е много погрешно. Звучи обидно, ама твоите колеги(с изключение на този, който ти помага) са пълни де***и! Как така не можеш да получиш помощ? Всеки човек може да изпадне в неприятна ситуация, да сбърка и т. н. Нормално е да поискаш помощ от някой, не се отказвай и не слушай тези, които ти се подиграват. Тези твои "колеги" те дърпат надолу, изобщо не ги слушай. Търси си хора, които да те мотивират да вървиш нагоре.

3.   Каква специалност учиш? Не знам какъв съвет да ти дам. На мен тепърва ми предстои да кандидатствам и сега като ми ги разказа тези неща, взех да се притеснявам. Как така не искат да ти помагат...