Споделена история от Образование

"Скандинавистика" или "Комуникационен мениджмънт"??
Здравейте! Момиче съм на 18 години и след по-малко от година ми предстои да кандидатствам и все още се чудя с какво точно ми се занимава. Първоначално мислех да запиша икономическа специалност в УНСС, но реших че по-добре ще бъде да последвам мечтите си и да помисля за силните си страни ( обичам да изучавам нови езици) и затова се пренасочих към СУ. За сега се чудя между "Скандинавистика" и "Комуникационен мениджмънт". За втората знам, че е малко несигурна и в това е проблема. Прочетох всичко написано вече, но бих се радвала на нови мнения.

Коментари

1.   Скандинавистика! Определено!
Всеки език е богатство, а скандинавските езици са особено ценни и търсени. Специалността има традиции в преподаването, влизат мотивирани кадри, реализацията е сигурна (най-малкото: преводач и редактор).
Комуникационен мениджмънт е нова специалност, миш-маш между няколко... Няма ясно изготвен план... Уча във ФЖМК и ти казвам от първо лице: нито студентите, нито преподавателите имат ясна визия за бъдещето си.

2.   Хахаха, кефи ме какви специалности са измислили. И двете не стават. Ако си добра с езици, учи си ги допълнително, занимавай се. Недей обаче езикова специалност. Трябва ти класическа специалност, а не нещо измислено последните десетина години.

3.   Здравей! Ако наистина обичаш езиците и ученето на езици, стреляй в Скандинавска, обещавам ти, няма да съжаляваш.
Казва ти го човек, който учи Африканистика. Цветна лудост е!
Аз рискувах и не съжалявам!

4.   Каква скандинавистика бе, мила?! Какъв преводач и редактор, номер 1?! В Скандинавия английският език им е нещо като втори майчин! Учи езици, щом ти харесва, като хоби, иначе за професия и двете специалности не стават. Мисли, имаш време. Успех!

5.   До номер 4: Напоследък нашумя авторът Фредрик Бакман. Преводите от шведски на български определено са по-добри от преводите от английски.
Езиците са богатство, а скандинавистика включва също изучаватено на чужда история, култура и общество. Определено много по-добра специалност, отколкото да се набуташ Икономика примерно.

6.   Комуникационен мениджмънт : Нова специалност, влиза се с максимален бал, комуникациите са важна част от обществото - дотук супер. Но каква работа?

Едни екзотични езици като скандинавските, особено ако знаеш и някой западен език (освен английски) - и изведнъж те търсят на много места.

Икономика - не си и помисляй, страшна скука. От опит казвам. За обща култура донякъде става, но за работа хич.

7.   Между двете бих избрал скандинавистика, но от чист научен интерес. Аз съм на мнение, че езиците трябва да са помощно средтсво, а не крайната цел на образованието. Според мен ти трябва доходоносна специалност, за да не се тревожиш за работа после. Език можеш да учиш по време на и след следване. Защото само с език, най-много в Telus или друг кол център да те наемат. Може би като преводач, ако ти се занимваа с това или учител.